Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kemal Derviş'in Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Burada Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kemal Derviş'in Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Tem 2012, 04:02

KEMAL DERVİŞ

1970’li yıllarda Bülent Ecevit’in Ekonomi Danışmanlığı’nı yaptı. Londra Ekonomi Okulu ve Prineeton Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Uzun yıllar Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Bülent Ecevit’in üçlü koalisyon hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 2006’da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı’na getirildi ve halen bu görevini sürdürüyor. Cem Boyner önderliğindeki Yeni Demokrasi Hareketi’nin kurucu üyesidir.

Ecevit İktidarı Derviş İle Kundaklanıyor

Bush yönetimi 2002 yılı başında, Irak, Kıbrıs, Ege ve AGSP konularında milli politika izleyen Başbakan Bülent Ecevit’i devirerek, Cem-Derviş-Özkan üçlüsünün başa geçirilmesi kararını aldı. Bu planı hayata geçirmek, operasyonu yönetmek için ABD Savunma ve Dışişleri bakanlıklarının kilit kadrolarını haziran sonu-temmuz başında Türkiye’ye yolladı. Bu ekip, Ankara ve İstanbul’da yığmak yaparak işbirlikçi büyük sermaye ile büyük çıkar gruplarını harekete geçirdi.

Ecevit’e tertiplenen kundaklama püskürtülünce, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, 14 Temmuz 2002’de acilen Türkiye’ye geldi. Hemen İstanbul Conrad Oteli’ndeki Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) toplantısına katıldı. Toplantının ardından TESEV yönetimi Wolfowitz’e, Mustafa Koç’un Kanlıca’daki kâşanesinde akşam yemeği verdi, yemeğe ABD merkezleriyle yoğun işbirliği ilişkileri içinde bulunan davetliler katıldı.
Bülent Eeevit, Deniz Baykal, Tansu Çiller ve Turgut Özal’ın eski danışmanı.

Cem Duna

TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi. AB nezdinde Büyükelçi (1991-1995). Cenevre’de BM nezdinde Daimi Temsilci. TRT Genel Müdürü (1988-1989). Özal’ın dış politika danışmanı. Bilderberg üyesi.

Bülent Özaydınlı

Koç Holding İcra Kurulu Başkanı. Bilderberg katılımcısı.

Cem Boyner


TÜSİAD’ın eski Başkanı, Boyner Holding İcra Kurulu Başkanı ve Yeni Demokrasi Hareketi Kurucu Genel Başkanı. Bilderberg üyesi.

Dr. Yılmaz Ar güden

TÜSİAD-Kalite Derneği Kurucu Başkanı. ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, Koç Üniversitesi MBA Programı Strateji öğretim görevlisi. TESEV Yönetim Kurulu üyesi. Dünya Ekonomik Forumu’nca seçilen geleceğin 100 Global Lideri’nden biri.

Kemal Köprülü


Arı Hareketi’nin kurucusu ve Genel Koordinatörü. ABD başkan adayı Al Gore’nin Los Angeles Seçim Kampanyası katılımcısı. Ünlü Sadrazam Köprülü sülalesinden. Hürriyet Gazetesi Washington eski Temsilcisi Tuna Köprülü’nün oğlu. Arı Hareketi, Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitüsü (IRI) tarafından kurduruldu. Buradan maddi destek alıyor. Bilderberg katılımcısı.

Dr. Şerif Egeli

İşadamı, Turgut Özal’ın danışmanı. Bilderberg üyesi.

Özdem Sarıberk

TESEV Direktörü. Can Paker’in yardımcısı. Eski Bonn Büyükelçisi (1975-1976), UNESCO ve OECD nezdinde Daimi Temsilci (1980-1985), Turgut Özal’ın dış politika danışmanı (1985), AB nezdinde Büyükelçi (1987-1991), Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı (1993-1995) ve Londra Büyükelçisi (19952000). Bilderberg katılımcısı.

Ankara’daki 16 Kişilik CFR Kadrosu

Richard Perle

Bush yönetimi Savunma Politikaları Danışmanı. Eski Savunma Bakan Yardımcısı, Amerikan Özel Teşebbüs Enstitüsü Başkanı. CFR üyesi.

Marc Grossman

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı (Avrupa ve Kanada’dan sorumlu). Eski ABD Ankara Büyükelçisi. CFR üyesi.

Org. Joseph Ralston

NATO Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı, ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral. Wolfowitz’le geldi. Wolfowitz ve Grossman ile Ankara’daki görüşmelere katıldı. CFR üyesi.

Richard Heidemar

Dünyanın en büyük ve en eski Yahudi kuruluşu B’NAI, B’RITH’in (Ahid’in oğulları) Başkanı. Dünyanın 58 ülkesinde faaliyette bulunuyor.

Mark Parris

Eski Ankara Büyükelçisi. UGK eski üyesi. Washington Yakın Doğu Enstitüsü (WINEP) Türkiye Araştırmaları Bölümü Başdanışmanı.

Morton Abramowitz

Eski ABD Dışişleri Bakanlığı İstihbarat Başkanı; UGK’nin eski mensubu. Ortadoğu ve Kürt uzmanı.

Prof. Dr. Henry Barkey

ABD Dışişleri Bakanlığı eski Ortadoğu Sorumlusu. UGK üyesi. Ortadoğu, Türkiye ve Kürt uzmanı. İzmir doğumlu Yahudi.

Peter Gordon

Clinton dönemi UGK üyesi. NATO, Ortadoğu ve Kürt uzmanı.

(E) Amiral Fred Haynes

Türk-Amerikan Konseyi Fahri Başkanı, Türkiye uzmanı ve istihbaratçı.

Douglas Feith

ABD Savunma Bakan Yardımcısı, UGK’nin eski üyesi. Ortadoğu ve Kürt uzmanı. CFR üyesi.

Alan Makovsky

ABD yönetimleri nezdinde en etkili uzmanlardan biri. Ortadoğu, Türkiye ve Kürt uzmanı.

Harold Rhode

Makovsky’nin sağ kolu. Ortadoğu, Türkiye ve Kürt uzmanı.

Prof. Dr. Ahmet Çelebi

Londra merkezli Irak Ulusal Kongresi (INC) Başkanı. Matematik profesörü, Beyrut Amerikan Üniversitesi Eski Dekanı. Amman’daki Petra Bank’ın kurucusu ve ortağı. 17 Temmuz 2002’de gizlice Ankara’ya geldi ve gitti.”

Catherine Derviş Ne İş Yapardı

“ABD tarafından Türkiye’ye kurtarıcı olarak gönderilen Kemal Derviş ve kendisinden 3 ay kadar sonra Türkiye’ye gelen Catherine Derviş’in özgeçmişi hakkında yeterli bilgilere sahip bulunmuyoruz.

İkilinin özgeçmişi hakkında edindiğimiz bilgilerin çoğu gazete haberlerinden ibaret. Gazete haberleri; doğruysa Catherine Derviş hakkında edindiğimiz bilgiler özetle şunlar:

• Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde İspanyolca ve Fransızca eğitimi görmüş, Çin dili üzerine yüksek lisans yapmış. Pekin’i birkaç kez ziyaret etmiş: Çin’i iyi tanıyor.
• Polonya asıllı bir Yahudi ailenin kızı, kızlık soyadı Stachniak. Kemal Derviş’le 1997’de Washington’da evlenmiş.
• 3 aylık vize ile Türkiye’ye giriş yapmış, bundan böyle Türkiye’de yaşayacakmış.
• Washington’daki “Kongre Kütüphanesi’nde Çin uzmanı” olarak görev yapmış.

Şimdi, Catherine Derviş’in, ‘Kongre Kütüphanesi’ndeki görevinin altını çizelim ve istihbarat örgütleri konusunda dünya çapında bir otorite olan Dr. Jeffrey Richeldson’in, ‘The U.S. Intelligence Community’ (Birleşik Devletler İstihbarat Örgütleri) adlı kitabının 127, 137 ve 138. sayfalarına bakalım.

Kongre Kütüphanesi Ne İş Yapar

Birleşik Devletler istihbarat ağı, ulusal ve askeri istihbarat örgütlerinden oluşur. Bunlara ilaveten bazı sivil kuruluşlarda da politik, askeri, ekonomik ve narkotik konularında dış istihbarat yapan bölüm bulunur. Bunlar, Dışişleri, Ticaret, Hazine, Adalet ve Tarım bakanlıklarıdır. Kongre Kütüphanesi de istihbarat ağma analitik hizmetlerde bulunan böyle bir bölüme sahiptir.

Kongre Kütüphanesi Federal Araştırma Bürosu, Kongre Kütüphanesi’ne bağlı olarak faaliyette bulunmak ve kütüphane kayıt ve kaynaklarından yararlanmak suretiyle SSCB askeri hedeflerini tespit etmek amacıyla 1948 yılında kurulmuştur.

Günümüzde Federal Araştırma Bürosu kütüphane koleksiyonları ve diğer kaynaklardan elde ettiği bilgilere özel araştırmalar yapmakta, bibliyografik hizmetler sağlamaktadır.

Federal Araştırma Bürosu, başlangıçta Savunma İstihbarat Örgütü ve İstihbarat Mesleki Geliştirme Programı Askeri İstihbarat Bölümü ile de birlikte çalışmıştır. Günümüzde Ticaret Bakanlığı, Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi, Ulusal Fen Bilimleri Vakfı ve Çevre Sorunları İdaresi ile de faaliyetlerini yürütmektedir.

Federal Araştırma Bürosu çalışmalarını 6 bölümde sürdürmektedir. Bunlar;

• Araştırma Bölümü
• Batı Avrupa/Latin Amerika Bölümü
• Ortadoğu/Afrika Bölümü
• Asya Bölümü
• Rusya/Doğu Avrupa Bölümü (Askeri, politik, ekonomik)
• Rusya/Doğu Avrupa Bölümü (Bilim, teknoloji, endüstri)

Federal Araştırma Bürosu, teknik olarak Kongre Kütüphanesi’ne bağlı olarak çalışan bir bölüm ise de aralarındaki istihbarat ilişkisini kamufle etmek için Kütüphane’den hayli uzakta olan bir gemi tersanesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Catherine Derviş’in, Kongre Kütüphanesi’nin hangi bölümünde çalıştığına dair henüz bir bilgiye sahip değiliz. Bununla beraber Derviş, Kütüphane Bölümü’nde veya Federal Araştırma Bölümü’nde çalışmışsa istihbarat ajanı olma olasılığı çok fazladır.”

Derviş 15 Günde 15 Yasa Çıkarmakla Görevli

“IMF’nin talebi üzerine görevini bırakıp Türkiye’ye gelerek Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan Kemal Derviş görevindeki ilk iki ayım uzun görüşmelerle, Amerika-Türkiye arasında gidip gelerek geçirdi.

Bu dönem içindeki tek eylemi, IMF kaynaklı 15 kanunu Meclis’e empoze etmeye çalışmak oldu. Bunu yaparken Derviş, ‘15 günde 15 yasa bu güzel slogan’ gibi orijinal ifadelerle TBMM’nin yasama yetkisine şantaj üslubuyla müdahaleyi de ihmal etmedi.

Türkiye’nin Kaderi Derviş’in Ellerinde

“Kemal Derviş, Türkiye’ye, Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı’ndan gönderildi. Uzun yıllar Dünya Bankası’nda çalıştığı için burada, IMF’de, ABD hükümetlerinde görev almış çok etkin arkadaşları vardı. Bunların başında Dünya Bankası Başkanı James Wolfenshon, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fisher ve ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz geliyordu. Derviş arkadaşları ile Cengiz Çandar veya Wolfowitz’in arkadaşı Shara Gardani’nin Washington’daki dairesinde sık sık buluşuyordu. Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyorlardı... Türkiye’nin yüz yüze geleceği ekonomik krizi Derviş’in çözmesini öneriyorlardı. Her birinin de paylaştığı bu fikir Başbakan Ecevit’e ulaştırılıyordu.

Bu kanallardan söz konusu telkinleri alan Sakıp Sabancı da alelacele Washington’a uçuyor ve 13 Aralık 2001’de Derviş ile gizlice buluşuyordu.

Kriz, Şubat 2001’de patlayınca Derviş, Ankara’ya uçuruluyor. Ecevit de 2 Mart 2001’de Derviş’i, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getiriyordu. Böylece Türkiye’nin kaderi Derviş’in ellerine teslim ediliyordu. Derviş, görevi devralır almaz verdiği demeçte, ‘Dünya Bankası ve IMF programları harfiyen uygulanmazsa Türkiye krizden çıkamaz’ diyordu. 3-4 gün sonra da Dünya Bankası, IMF ve Pentagon’daki Yahudi dostlarıyla görüşmek üzere Washington’a uçuyor, 15 günde 15 yasanın TBMM’den geçirilmesi koşuluyla IMF kredisi verileceği müjdesiyle Ankara’ya dönüyordu. Fisher, Wolfensohn ve Wolfowitz de Derviş’i göklere çıkarmaya başlıyorlardı.

Türkiye’deki ABD işbirlikçisi medya da bu koroya iştirak etmekte gecikmiyordu.
3 Kasım 2002 erken genel seçimlerinden milletvekili seçtirilerek CHP Genel Başkanı Yardımcılığı’na getirilen Derviş, Mart 2004’te hazırladığı ‘Çağdaş Sosyal Demokrasi ve Türkiye’ adlı raporunda Atatürkçülük CHP’nin tek siyasi kaynağı olmasın diyerek ABD tarafından 2. Cumhuriyetçi bir CHP’nin inşasına soyunduruluyordu.

Son CHP kurultayında CHP’yi tekrar ele geçirme operasyonunda yer alan Derviş’in bu planı engelleniyordu.

Şunu iyi bilmeliyiz. Dünya, Amerikan ağırlıklı uluslararası dev şirketler sermayedarları ve onların görevlendirdiği tepe kadrolarınca oluşturulan gizli örgütler tarafından yönetilmektedir. Derviş, bu sermayedarların kuruluşlarında kullandıkları bir görevlidir. Derviş’in kişilik özellikleri dikkate alındığında bunun nedenleri açıkça görülebilir.

Derviş’in annesi Alman Yahudisi’dir. Hitler Almanyası’nın Türkiye Büyükelçisi Von Papen’in uzun yıllar özel sekreterliğini yapmıştır.

Babası, Hitler Almanyası ile ticaret yaparak büyük servet sahibi olmuş bir işadamıdır. Derviş’in eşinin anne ve babası Polonya Yahudisi’dir. Aile fertleri Amerikan vatandaşıdır.

Derviş’in eşi, Washington Üniversitesi’nde Çin Dili ve Edebiyatı konusunda yüksek lisans yapmıştır. Bir istihbarat kuruluşu olan Kongre Kütüphanesi’nde Çin masasında uzun süre çalışmıştır. Bu görevde iken Derviş’le evlenmiştir.

Derviş, 1978 yılında Dünya Bankası ile çalışmaya başlamıştır. Başkan Yardımcılığı’na kadar yükselmiştir. Bu görevde iken Türkiye’ye gönderilmiştir. Bankada yirmi üç yıl çalışmıştır.

ABD, Derviş’i siyasi liderliğe bir Truva atı olarak göndermiştir. Ama Derviş bunu becerememiştir. Çünkü Derviş, ABD küresel emperyalist sermayesinin görevlisi bir ekonomisttir. Siyasetçi değildir. ABD’nin hatası bu olmuştur. ABD şimdi bu hatasından dönüş yapmaktadır. Derviş’i bir ekonomist olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda (UNDP) Truva atı olarak denemeye başlıyor. Bu nedenle kuklası Kofi Annan’a buranın başına geçmesi için talimat veriyor.

ABD, Derviş’i UNDP’nin Başına Geçiriyor

Derviş; 3 milyar bütçeli, 4 bin çalışanlı ve 166 ülkede örgütlü bir kuruluşun dört yıl süreyle başına getiriliyor. Bu derece önemli bir göreve Derviş’in getirilme nedenlerini anlayabilmek için kişisel niteliklerinin yanı sıra arkasındaki Yahudi Neo-Conları ve politikalarını aramak gerekmektedir.

Dünya Bankası ve IMF İkilisi, Amerikan küresel emperyalist sermayesi için az gelişmiş ülke ekonomilerini güdümleyen temel kuruluşlardır. Amerikan küresel sermayesi BMKP fonlarının kullanımında tam güdümleme sağlayamamaktadır.

Çünkü BM üyesi yüzden fazla ülke buna karşı çıkmaktadır. Bu nedenle, Bush ve Neo-Conları iktidarlarının ilk gününden bu yana BMKP’nin Dünya Bankası ve IMF ile bütünleştirerek güdümlemeyi planlamışlardır. Bush bir yandan BM’nin işlevsizliğini savunan John Bolton’u, BM’nin askeri temsilciliğine atayarak BM’nin siyasi ayağını da yıkıma uğratmaktadır.

Bu bağlamda Başkan Bush; Paul Wolfowitz’i Dünya Bankası’nın, Wolfowitz ekibinden Kemal Derviş’i UNDP’nin, Dünya Bankası’ndan ayrılan James Wolfensohn’u Filistin-İsrail Özel Temsilciliği’ne, Ortadoğu’da IMF etkinliğinin artırılması ve İsrail ekonomisinin daha da güçlendirilmesi için Stanley Fisher’i İsrail Merkez Bankası’nın başına getirmektedir.

Küresel ekonomik güdüm mekanizmalarının mutlak üstünlük kuramına dayalı olarak rasyonelleştirilmesi amacıyla bir araya getirdiği, Wolfowitz, Wolfensohn, Fisher, Derviş ve Annan’ın niteliklerine daha dikkatli bakılınca Bush’un yeni bir stratejinin ilk adımını atmış olduğu daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Paul Dean WoIfowitz

Bush kabinesinde ‘Şahinler Şahini’ ve Irak Savaşı’nın mimarı olarak öne çıkan Polonya kökenli bir Yahudi olan Wolfowitz, Haziran 2005’te Dünya Bankası Başkanlığı görevini devralacaktır. Wolfowitz’in Dünya Bankası’nın başına geçmesi az gelişmiş ülke ekonomilerine yönelik saldırı bağlamında Dünya Bankası’nın Pentagonlaştırılması anlamını taşımaktadır. Wolfowitz, Dünya Bankası Başkanlığı görevini devraldığında yoksul ülkelere yardım fonlarını sadece ABD dostlarına dağıtacak böylece onların uydulaştırılmasım sağlayacaktır. Wolfowitz, yakın arkadaşı olan Kemal Derviş’i böyle bir görevi gerçekleştirmesi için UNDP Başkanlığı için önermiştir. Wolfowitz’in UNDP’den zorunlu istifası ile bu öneri gerçekleşmiştir. Polonya asıllı bir Yahudi olan Wolfowitz; dünyayı yöneten Dış İlişkiler Konseyi (CFR) adlı gizli örgütte, CFR, Trilateral ve Bilderberg üyesidir.

James David Wolfensohn

Dünya Bankası Başkanlığı’nı Haziran 2005’te Wolfowitz’e devredecek olan Avustralya asıllı Yahudi olan Wolfensohn’un babası ABD’nin en güçlü Yahudi sermayedarı Jacob Rothschild’in kuzenidir. Bush tarafından İsrail-Filistin Özel Temsilciliği’ne atanan Wolfensohn, hem Dünya Bankası hem de BMKP fonları ile sözde yoksulluk ve İsrail-Filistin’de yerleşim sorunlarını çözecektir. Wolfensohn ekibinden olan Derviş’in BMKP Başkanlığı Yardımcısı iken bu göreve gönderilmişti. Wolfensohn, CFR ve Bilderberg üyesidir

Stanley Fisher


IMF Birinci Başkan Yardımcısı iken Türkiye’nin ekonomik krize sürüklenmesine seyirci kalan Fisher, Zambiya asıllı bir Yahudi’dir. Amerikan vatandaşı iken 2004’te İsrail vatandaşlığına geçmiştir. 2005’in ilk aylarında İsrail Merkez Bankası Başkanlığı görevini devralmıştır. Fisher, dünya finans devi Citygroup Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa ederek bu görevi üstlenmiştir. Derviş’in yakın arkadaşı olan Fisher, CFR ve Trilateral üyesidir.

Kofi Annan

Derviş’in BMKP Başkanlığı’na getirilmesinde Neo-Conların Bush üzerinde önemli etkisi olmuştur. Bush, kuklası Kofi Annan’a bu işi organize etmesi için talimat vermiştir. Kuklayı BM Genel Sekreterliği’ne, ABD’nin taşıdığı bilinmektedir.

Annan’ın böylesine önemli bir göreve getirilmesinde eşi Nanne’nin İsveç’in en güçlü sanayi şirketlerinin sahibi Yahudi bir ailenin kızı olması rol oynamıştır. Nanne’nin amcası Raul Wollenberg, yakınları Dr. Marcus, Peter ve Jacob Wollenberg İsveç bankacılık devi Skahvinaviska Enskilda Banker’in yönetim kurulu Başkanıdir. Peter Wollenberg dünyadaki büyük ticaret odalarını güdümleyen New York merkezli Milletlerarası Ticaret Odası Başkanlığı’nı yapmıştır. Bu görevde iken Rahmi Koç ile halef-selef olmuştur. Kofi Annan’ın yakın arkadaşı Derviş’in bu göreve getirilmesinde üstlendiği misyon ortadadır.”

Ayağa Kalkan Örgütler Derviş’e Mektup Yazdı

“Kemal Derviş, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı’nı ABD eski Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’den 2007’de devraldı.

Derviş’in Türkiye Temsilcisi Pakistanlı Mahmut Eyüp, Temsilci Yardımcısı İsveçli Ulrika Richardson Golinski, Türkiye Temsilciği Program Müdürü Bartu Soral’dı. Soral’ın yardımcısı Yeşim Oruç’tu. Derviş, Şubat 2008’de Soral’ın sözleşmesini iptal etti ve yerine Yeşim Oruç’u getirdi.

Bartu Soral, TESEV’e UNDP’nin fon aktarmasının önlenmesini isteyince Oruç, Kemal Derviş’in ‘TESEV’e her türlü kolaylığı gösterin’ içeriğindeki e-postasını gösteriyor ve şöyle diyor: ‘TESEV, Kemal Derviş’in Babysidir.’

Mahmut Eyüp, Kemal Derviş’in 22 yıllık arkadaşı. Derviş Türkiye’ye geldiğinde Eyüp’ün evinde kalıyor. Eyüp, Türkiye’de göreve getirildiğinde Kemal Derviş’te kendisiyle beraber geliyor. Eyüp’ü ilk tanıştırdığı kişiler, Abdullah Gül ve Egemen Bağış! Mahmut Eyüp, Bartu Soral’a, ‘Senin işine son vermek için Kemal Derviş’ten onay aldık’ diyor.

Bartu Soral’a göre, başkanlığını Derviş’in yaptığı UNDP, Türkiye’nin kalkınması yönünde değil, bölünmesi yönünde politik faaliyet içinde.

Nurcan Baysal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra Mayıs-Ağustos 1998’de İsrail’de Bölgesel ve Yerel Ekonomik Kalkınma hakkında kurstan geçmiş. 2005’te ise ABD’de Utah Üniversitesi’nde Cinsiyet, Makro Ekonomi ve Uluslararası Ekonomi yaz kurslarını bitirmiş. Diyarbakır’da Kalkınma Merkezi adlı demeğin kumcusu ve başkanı. Aynı zamanda yıllardır UNDP’nin Avmpa Birliği fonuyla yürüttüğü GAP GİDEM Projesi’nin Diyarbakır Ofis Koordinatörü.

Baysal, 4 yıl önce soruşturma geçirmiş. MİT’teki dosyasında CIA için çalıştığı ifade ediliyor. TESEV’in yanı sıra UNDP’den desteklenen kişi ve örgütler şunlar:

Etyen Mahçupyan, Osman Baydemir, Osman Kavala, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, İHD Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ, Çocuklar Ayrı Çatı Altında Demeği Başkanı Azize Leygara, Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Uluslararası Af Örgütü ve Barış Meclisi Üyesi Meral Danış.”

Kaynakça
Kitap: AMERİKAPERESTLER
Yazar: EROL BİLBİLİK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron