Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Dr.Türkiz Gökgöl(Kline)'ün Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Burada Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Dr.Türkiz Gökgöl(Kline)'ün Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Tem 2012, 04:31

DR. TÜRKİZ GÖKGÖL (KLİNE)

Gökgöl, kendisini şöyle anlatıyor: “Ben, ABD’de doktoramı yaparken bir hocam Pathfinder adlı vakfın tıbbi hizmetler direktörüydü. Pathfinder Vakfı, kadın ve aile planlaması ağırlıklı çalışıyordu. Bu hocam, bana, ‘Birçok ülkede çalışmalar yapıyoruz. Ama şimdi bu çalışmaları yeniden değerlendirmek, gözden geçirmek istiyoruz. Kaynaklarımızı daha yoğun ama daha az ülkede harcamak istiyoruz. Bu konuyla ilgilenmek ister misin?’ dedi.

Benim aile planlaması ile ilgim yoktu o dönemler. Demografı-istatistik okumuştum. Ondan önce de psikoloji eğitimi almıştım. O sıralar doktoramı bitirmiş, Boğaziçi Üniversitesi’ne hoca olarak gelmiştim. Ama ders vermeyi hiç sevmedim. İyi bir hoca olamadım. Bir taraftan da Pathfinder için alan çalışması yapıyordum.

Boğaziçi Üniversitesi’ne istifamı verdim. Pathfinder Vakfı’nın Türkiye Temsilcisi oldum. Zevk aldığım bir iş yapmaya başladım. Pathfinder’in başkanı bir süre sonra ‘Sana başka ülkelerde daha fazla sorumluluk vermek istiyoruz’ dedi. Hemen karşılık verdim: ‘Olmaz! Başka yere gidemem.’ O dönemde Afrika ülkelerine de zaman zaman gidiyordum. Pathfinder’ın başkanını aradım: ‘Ne görev verirseniz yaparım’ dedim. Böylece beni Asya ve Ortadoğu’dan Sorumlu Başkan Yardımcılığı’na getirdiler. Bu çalışmalarımda, Vietnam’dan Yemen’e kadar çok müthiş bir deneyim kazandım. Pathfınder’de 14 yıl süre ile çalıştım. Bu sırada Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’yla (UNFPA) da ilişki kurmuştum. Sovyetler Birliği’nin dağılmasına denk düşen bir dönemdi. Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’dan Azerbaycan’a kadar bütün ülkelerde çalışmam isteniyordu.
Proje şuydu: UNFPA, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra ilk kez Orta Asya ülkelerinde temsilcilik açacaktı ve ilk kez o ülkelerde nüfus sayımı yapılacaktı. Üç dört ay sonra UNFPA’dan ayrıldım. Susan Buffet Vakfı’nda çalışmaya başladım.

BM Çocuk Fonu (UNICEF) ile Gaziantep, Mersin, Diyarbakır, Adana ve Urfa’da ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasını başlattık. AB, Türkiye’ye çok büyük bir üreme sağlığı programı getirecekti. Bir İngiliz, bir Alman kuruluşuyla biz Willows Vakfı olarak program götürmeye başladık. Biz insan kaynakları geliştirme vakfıyla işbirliği yapıyoruz. Doktorlara ve kadınlara, hasta haklarını üreme haklarını öğretiyoruz.”196

Amerikan Devlet Kuşu

Türkiz Gökgöl Kline’nin eşi David Kline, Harvard ve Michigan Üniversitesi’nde “Non Formal Education Development” eğitimi gördü. David Kline’nin uzmanlık alanı insan kaynakları ekonomisi. 1980’li yılların başlarında Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yaptı.

Harvard Üniversitesi’nde çok önemli kadroların sahiplerinin CIA ajanı oldukları bugün dünyaya mal olmuş bir gerçektir. David Kline’nin üst düzey bir CIA ajanı olduğuna yönelik kuvvetli emareler zamanın üniversite yetkililerince dile getirilmiştir. Türkiz Gökgöl Kline de Boğaziçi Üniversitesi’nde hocaydı. İkisi de Eğitim Fakültesi bölümünde çalışmalarını yürütmüşlerdir.

CIA Ankara İstasyonu eski Şefi Bemard Paul Henze, Yardımcısı Duanne Claridge ve Ruzi Nazar dışında Tumpane Company Turkey adlı Amerikan firmasında muhasebecilik yapan Irak asıllı J. Rasho’nun ABD’li eşi Voice Of Amerika’nın (Amerika’nın Sesi Radyosu) üst düzey yetkilisi Bayan Rasho, David Kline, eşi ve meslektaşı Türkiz Kline ve diğerleri John K. Aho’nun Taksim’deki karargâhına sık sık uğruyorlardı.

Döneminde Türkiye’yi derinden etkileyen olayların baş tertipçisi olmasına karşın adı bugüne kadar açığa çıkmamış olan John K. Aho, İsveç asıllı bir ABD vatandaşıydı.

Türkiz Kline, Pathfinder Vakfı’nda Türkiye’de çalıştığı dönemde çok hareketli ve yoğun faaliyetler içinde olmuştur. Gökgöl (Kline) uzunca bir dönem İstanbul’un Anadolu yakasında bir ofiste faaliyetlerini sürdürmüştür. Bu dönemde yılın hemen her gününü Kuzey Irak, Güneydoğu Anadolu ve Lübnan’da geçirmiştir. Bu coğrafyada adeta mekik dokumuş, raporlar hazırlamıştır.

Gökgöl, Pathfinder Vakfı’nda çalıştığı dönem öncesinde de Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nde çalışmıştır. O dönemde Amerika’da eğitim görmüş akademisyenlerle Türkiye’nin demokratik yapısını ve bu yapının kültürel, etnik ve sosyal yansımalarına yönelik projeler hazırlamışlardır. Hazırlanan projelerin tümü ABD emperyalizminin çıkarlarına uygun, Türkiye’nin ulusal çıkarlarına karşıt projelerdir.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’ndaki görevi süresinde Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra ortaya çıkan Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’da yapılacak nüfus sayımı ve benzeri demografik projeleri ve uygulamaları yer almıştır.

Dünyanın en zengin enerji ve yeraltı rezervlerine sahip bu ülkelerin demografik, etnik, dinsel, kültürel yapılarına yönelik projeler yürütülmektedir. Amaç ise Büyük Orta Asya projesi kapsamında bu ülkelerin küresel Amerikan sermayesi emperyalizminin hegemonyası altında kalıcı olarak tutulu kalmasını sağlamaktır.

Uluslararası Buffet Vakfı’nın ve CIA’nın temel amaçlarından birisi de budur. Çünkü Warren Buffet günümüz küresel Amerikan emperyalist dev sermayesinin beyin takımında yer alan üyelerden biridir. Böylesine büyük bir tröstün bu düzeye erişmesi ve bu düzeyden daha da ileri düzeylere yükselmesinin kaçınılmazlığı ancak adı geçen ülkelerin amaçlanan politikalarla zayıflatılmalarından ve parçalanmalarından geçmektedir.

Warren Buffet, Forbes’in 2008 yılı listelerinde 52 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin CEO’su. Susan Buffet, Coca Cola ve Gillette şirketlerinin en büyük hisselerini elinde bulunduran Hathaway Grubu’nun patronu Warren Buffet’in ölen eşi. Susan Buffet’in 4 milyar dolarlık mirasının tümü aileye ait Buffet Foundation’a kaldı. Türkiz Gökgöl (Kline); Susan Buffet’in desteği ile daha önce de “üreme sağlığı ve hakları” alanında özellikle kırsal kesimde çalışmalar yapmak üzere Willows Foundation’u (Söğüt Vakfı) kurmuştu. Halen İstanbul’da faaliyet gösteren Söğüt Vakfı, Türkiye’de üreme sağlığı ve hakları konusunda 700 bin kadına ulaşıyor ve yılda 2,5 milyon dolar harcıyor.

Buffet Vakfı’nın kurulmasıyla, Vakfın Uluslararası Bölüm Başkanlığı’na Dr. Türkiz Kline transfer oldu. Gökgöl, Vakfı yönetmek üzere 2005’te ABD’nin Nebraska eyaletinin en büyük kenti olan Omaha’ya yerleşti.

Söğüt Vakfı’nın “üreme sağlığı ve haklan” alanında özellikle kırsal kesimlerde yapılan çalışmaları çerçevesinde “kadınların eğitimi, çocukların yetiştirilmesi için değil kendileri için önemlidir” söylemiyle çalışmalarını sürdürecekleri temel alınıyor.

Buffet Vakfı’nın başına geçen Türkiz Gökgöl, Susan Buffet’in hizmet anlayışını şöyle dile getiriyor: “Yaşamını hizmete adamıştı. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olmasını Tanrının ona hizmet etmesi için bir hediyesi olduğunu düşündü bütün yaşamı boyunca..

Susan Buffet, sadece 4 milyar dolar servete sahip bir hayırsever değil. O dünyanın en büyük sermaye devlerinden birine, Buffet Hanedanlığı’na mensup bir “eliftir. Türkiz Kline da onun hizmetkârıdır.

Kaynakça
Kitap: AMERİKAPERESTLER
Yazar: EROL BİLBİLİK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir