Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tansu Çiller'in Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Burada Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Tansu Çiller'in Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Tem 2012, 04:35

TANSU ÇİLLER

“Tansu Çiller’in ABD Vatandaşlığına müracaat formundaki kayıtları

Müracaat Tarihi : 23. 04. 1973, Washington

No : 0.0.74-23.44

Code : ORT.S 1/017-284 F.M.E.

Uyruğu : T.C.

Sosyal ve ahlaki durumu: Yargılanmamış, cezası yok

Daha Önce Vatandaşı Olduğu Ülkede Mal Varlığı: Yok

Adı : Mrs. Tansu U. Çiller

Baba Adı : H. Necati

Ana Adı : Muazzez

Sosyal ve Medeni Durumu: Evli-İlk

Geçim Şekli : Ücretli, çalışarak

Aylık Geliri : 1200-1800 US Dolar

Aylık Kirası : 800-1200 US Dolar

Eşinin aldığı aylık : 800-1000 US Dolar

Mesleği : Öğretim Üyesi

Kendisine ait evi : Yok

Müracaat Kayıt Tarihi: 23. 04. 1973

İşlem Kayıt Kabul: 26. 08. 1973 (Geçici)

Tebliğ tarihi : 12. 09. 1973
Banka Hesabı : Müşterek hesapta 8 bin US Dolar

Referansları : Türkiye’nin Amerikalı Dostları Demeği, Türk Amerikan İşadamları Demeği, IMF Finansal Stratejik Programlama Dairesi, ABD Dış Politika Prensipleri ve Ulusal Araştırma Dairesi, ABD Milli Savunma Birliği Verileri, FBI Bilgi İşlem Kaynaklan, CIA Yabancılar İstihbarat, BRI US.

Vatandaşlığa Kabul Tarihi: 01.07. 1979

Tebliğ Tarihi : 01.07.1979

Tansu Çiller’in Özel Bilgi Formu216 No : 000194-1974

Adı : Tansu U. Çiller

Ana Adı : Muazzez

Baba Adı : Hüseyin Necati

Özel Bilgiler :

Sosyal Durumu : Evli, bir erkek çocuğu var.

Sağlık Özeti : Sağlıklı

Vücutça normalliği: Tam

Eğitim Durumu : Üniversite Mezunu

Meslek ve içtimai vaziyeti: Ekonomi Eğt. Arşt. Uzm.

Dini : İslam

Vücut biyog. : Sarı tenli, sarışın, BR. M. Yüz

Psikolojik özellikleri: Kararlı, uyma özellikli, risk yüklenimli, bilgi birikiminde transformasyon, pratik, model entegrasyonunda temsile kabiliyetli, ret özelliği azami (max).

1974 yılı Mülteciler Dairesi Özel Bilgi Merkezi’nden alınmıştır.

Eşiyle uyumu : Ailede yöneten

Çocuğuyla iletişim: Kendi kişilik yapısı özellikli eğitim ve yetiştirme

Çevresiyle iletişim: Dinleyen ve ketum, uysal görünür ve dinler. Her türlü güç kaynağı ile diyalog kurar. Değer ve sosyal bakımdan katkı getiren. İstek ve davranış hodbin.

İkamet ve işyerinde ABD Devleti’ne inanış ve görüşü: Sadakatli, inançlı, ABD’yi her türlü şartta savunur ve menfaatlerini korur.”

Tansu Çiller’in ABD Vatandaşlık Yemini

“Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime;

Bundan böyle, ABD Anayasası’nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma;

ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime;

Kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime;

Kanunun gerektirdiği durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma ve bu yükümlülükleri özgür bir şekilde, akıl sağlığım yerinde ve samimi olarak üstleneceğime, yemin ederim.

Tanrı yardımcım olsun.”

Amerikalı İstihbaratçılara Verdiği Brifing

“Çiller, 1986 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek Türkiye ile ilgili değerlendirmeler yapması istendi. Çiller’i davet eden bölüm, ‘Bureau of Intelligence and Resarch’ idi. INR diye kodlanan İstihbarat ve Analiz Dairesi, ABD’nin istihbarat örgütleri arasındaki temel taşlardan. CIA’nın İstihbarat ve Operasyon Dairesi ile çok yakın mesai içinde çalışan INR’nin Çiller’i kabul eden o dönemdeki Başkanı da Morton Abramowitz idi. Bu görevin ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne atandı.

Özal döneminde ‘ABD ile Balayı’ diye adlandırılan yıllarda çok aktif bir büyükelçilik görevi yürüttü. Şimdiki ABD Büyükelçisi Mark Grossman da Abramowitz’in müsteşarı olarak görev yapmıştı. Abramowitz’in adı son dönemde COA Başkan adayları arasında anılıyor. Çiller’in, ABD Başkanı’nın bütün adamlarıyla yakın ilişki içinde olduğu anlaşılıyor.

INR’yi ziyaretinde Çiller’in Türkiye ekonomisi, dış politika ve özellikle iç politika konusunda genel, kimi noktalarda ise ayrıntılı değerlendirmeler yaptığı, bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından açıklandı. Çiller’in Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı iken CIA’cı Abramowitz ile Camegie Vakfı’nda gizili gizli bir araya geldiği ve ‘Güneydoğu ve PKK’ konusunu ele aldığı biliniyor.”

Yalı Komşusu Amerikalı

“Tansu’nun yalı komşusu olan Elizabeth Shelton, Amerika ile arasında köprü görevi görüyordu. ABD Konsolosluğu’nda Ticaret Ataşesi olarak görev yapan Shelton, ona ‘sıra dışı’ olacak kadar yakındı. Çiller, yalıda verdiği yemeklere onu da sık sık davet ederdi.

Shelton, çok aktif bir diplomattı. Evi, Çiller’in yalısının karşısındaki yokuşun yukarısındaydı. Evinde verdiği partiler büyük ilgi görüyordu. Çiller ve Gönensay, bu davetlerin değişmez konuğuydular. Öğretim üyelerinin yanı sıra, çeşitli partilerden siyasiler de Shelton’a konuk oluyorlardı.”

Dalan: Kızım Sen Casusluk Yapıyorsun

“Dalan başka bir gün, yalıda Elizabeth Shelton ile yemek yedi. Bu kez Çiller de masadaydı. Çiller, Shelton vasıtasıyla bazı Amerikan üniversitelerine ve çeşitli kurumlara araştırmalar hazırlıyordu. Türkiye’deki ekonomik durum, su kaynakları gibi farklı konularda yaptığı çalışmalardan kazandığı para, yılda 100 bin doları buluyordu.

Bir gün araştırmaları gören Dalan kızdı. Başka bir ülkeye bu tür bilgiler verilmesini doğru bulmuyordu: ‘Sen bunları bilimsel araştırma diye yapıyorsun ama bu bilgiler kimsede yok.’ Çiller sessiz dinliyordu. Dalan devam etti: ‘Amerika’ya, Türkiye ile ilgili kimsede olmayan bilgiler veriyorsun. Kızım sen casusluk yapıyorsun.’

Bu konuşmayı Dalan tam unutmuştu ki Amerikalı ile ilgili yeni bir olay yaşadılar. Çiller, Amerika için önemini anlatıyordu.

“Amerika’yı birinci vatanım hissediyorum.”

“Ne dedin?”

“Birincisi Amerika, ikinci vatanım da Türkiye...”

CIA Başkanı ile görüşme

“Çiller’in Amerika ile ilgili tavırları muhalefetin ağır eleştirilerine neden oluyordu. Amerikalılara olan zaafı her adımda kendini belli ediyordu.

Ankara’ya gelen CIA Başkanı John Deutch’u kabul edip görüşmesi, büyük hata olarak nitelendi. En büyük tepkiyi gösteren DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’ti: ‘CIA ile Başbakan düzeyinde bir görüşme ilk kez oluyor. Bu düzeyde bir temasa neden gerek duyulduğunu anlamıyorum. Yabancı istihbarat örgütleri bazen yanıltıcı ve yönlendirici bilgi verebilir.’”

“Çiller’in ‘Hocası’ tarihçi, Türk-İslam uzmanı olarak tanınıyor. Türkiye ve Boğazlar konusunda çalışmaları var. Reed, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Geliştirme Projesi’nde görevlendirilmiş.

Reed’in kadrosu MEB Bağımsız Danışmanlığı. Yeni bir eğitim sistemi amaçlayan projede 60 kişi çalışıyor. 40’ı yabancılardan oluşan projenin başında Reed var. Reed, Çiller’i Devlet Bakanlığı’na atanmasının hemen ardından makamında ziyaret ederek Milli Eğitim Geliştirme Projesi’nin süresinin uzatılmasını istiyor. Çiller de uzatıyor.”

“Çiller’in 1980’li yılların başında Boğaziçi Üniversitesi’nde çağırdığı konuk hocaların başında Howard Reed ve Fred Haynes geliyordu.

Haynes, Amerikan-Türk Konseyi’nin başkanı, emekli general. 1959 yılından beri eli Türkiye’nin içinde. 1959’daki görevi ABD’nin Ankara’daki Büyükelçiliği’nde Askeri Ataşelik.

O yıllarda büyükelçiliğin istihbarat sorumlusu olduğu kaydediliyor. Halen, bir silah şirketinde yöneticilik yapıyor. ABD tekellerinin Türkiye’ye yönelik silah pazarlamasında ektili bir aracı. Haynes’in başkanlığını yaptığı Amerikan-Türkiye Konseyi de ağırlıklı olarak silah ve petrol tekellerince finanse ediliyor.

ATC, ABD’deki Siyonist lobinin etkili olduğu kuruluşlar arasında sayılıyor. Haynes’in, Amerikan-Türk Konseyi, Çiller’in DYP Genel Başkanlığı’na getirilmesi için aktif kampanya yürütmüştü. Çiller’in ‘ikinci vatanım’ dediği ABD’ye gezilerinde ATC, Başbakan’la bu çevreleri buluşturuyor.

Haynes, ABD’nin, Türkiye’ye yönelik dış politika dayatmalarında etkili bir sima. Haynes’in, Türkiye-İran Savaşı’nı kışkırtma senaryosunu sahneye koymaya çalışan ABD ekibi içinde adı geçiyor.

Çiller’le Haynes arasındaki ilişki yalnız siyasi konularla sınırlı değil. Başbakan’ın güvenoyu alamayan azınlık hükümetinin telaşla aldığı kararlardan biri de F-5 uçaklarının modernizasyonuydu. Çiller-Türkeş hükümeti bu uçakların modernizasyonunu Haynes ile bağlantılı bir ABD şirketine verdi. Trident adlı şirketin bu konuda hiçbir deneyimi olmadığı ortaya çıktı. Emekli ABD’li generallerin kurduğu şirket yalnızca silah satışında aracılık ediyordu.”

Kaynakça
Kitap: AMERİKAPERESTLER
Yazar: EROL BİLBİLİK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir