Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kaan Soyak'un Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Burada Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kaan Soyak'un Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Tem 2012, 04:40

KAAN SOYAK

Sarkisyan’ın Çağrısı


“Ermenistan Savunma Bakanı Serj Sarkisyan’ın 22 Aralık’ta Wall Street Joumal’da yayımlanan makalesi de geleceğe bakıyordu. Bush yönetimince önemle not edilen bu makaleye, Türkiye’den ciddi bir karşılık verilmedi. Sarkisyan, ‘Soykırıma rağmen’ başlığı altında, Türkiye ile Ermenistan arasında normal ilişkilerin ön koşulsuz başlatılması çağrısında bulunmuş. ‘Soykırımın tanınmasının da koşul olmadığını’ belirtmişti. Şu cümleler Sarkisyan’ın: ‘Diplomatik ilişkiden, ilişkilerimizi zorlayan konuları aşmanın bir yolu olarak, yararlanmak istiyoruz. Birbirimizle konuşmaya başlamadıkça, çözümlere ulaşmayı bekleyemeyiz. Türkiye’nin, AB üyelik müzakereleri ve belki gelecekte AB’ye üye olması, bölgemizin iktisadi açıdan daha güçlü ve istikrarlı olmasına hizmet edecek; bu hem Türkiye’nin hem de Ermenistan’ın çıkarınadır. Sürekli düşman kalamayız. Kalabilsek de böyle düşman olmanın anlamı yok. Öyleyse geleceğimiz adına ilerleyelim.’ Ermenistan hazır, Sarkisyan sıradan bir siyasetçi değil. Temmuzdan beri, iktidardaki Cumhuriyetçi partide lider konumunda...

ABD’li yetkililere göre, 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Robert Koçaryan’ın yerine geçmeye en yakın aday. Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi (TABDC) Eşbaşkanı Kaan Soyak, Sarkisyan’ın çağrısının ciddiye alınmasını isteyenlerden.

Soyak, New York-Washington hattındaki söyleşimizde, ‘Türkiye bekle-gör politikasını bırakıp, Kafkas sorununa aktif biçimde eğilmeli. Ermenistan’la doğrudan diyalog başlamalı.

İki Dışişleri arasında mektup gidip gelmesiyle bir yere varılamaz. Hükümetin görevlendireceği siyasi sıfata sahip bir kişi Erivan’a gidip Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan’la görüşmeli’ diyor.

Türkiye bu adımı atsa ne olur? Erivan’la yakın temastaki Soyak’ın söyledikleri ile bölgeden sorumlu ABD Dışişleri yetkililerinin aktardıkları birbirini tutuyor.

Soyak’a göre, ‘Türkiye, ilişkileri normalleştirme niyetiyle Erivan’a giderse, Ermeni yetkililer, Ankara’nın ortak tarih komisyonu önerisini kabul etmeye, Kars Antlaşması’nı tanımaya ve Minsk süreci kapsamında, Dağlık Karabağ Ermenilerinin güvenliğinin Türkiye’nin de katkısıyla garantilenmesi ardından buradan çekilmeye hazırlar.’ Dahası Soyak, Erivan’ın, böyle bir açılım ertesinde, çeşitli parlamentolardaki soykırım tasarılarına destek vermekten de vazgeçeceğini savunuyor.”

ABD Görevlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD’deki Ermeni Lobisi, Kaan Soyak’ı, Türk-Ermeni İş Konseyi Eşbaşkanlığı’na getirmiştir. Hürriyet gazetesindeki köşesinde Ertuğrul Özkök bu gelişmeyi okurlarına şöyle anlatıyordu:

“Geçen pazartesi akşamı New York’ta Ahmet Ertegün’ün evinde bir yemek vardı. Ertegün bazı Türk ve Ermenileri aynı masada bir araya getirmişti.

Aslında bu Ertegün’ün aynı konuda verdiği ikinci yemekti. Birincisine Türk-Ermeni İş Konseyi’nin önde gelen isimlerini davet etmişti. İlk yemekteki en ilginç davetliler ABD’deki Ermeni diasporasının önde gelen kişileriydi.

Bu yemeğin yeni isimleri ise bir buçuk yıla yakın süredir çalışmalarını sürdüren ‘Türk-Ermeni Uzlaşma Komisyonu’ üyeleriydi. Yemeğin Türk ve Ermeni dışında iki tarafı daha vardı.

Bana göre yemeğe asıl önemini veren de bu iki taraftı. Ertegün’ün davetinde Birleşmiş Milletler ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bazı temsilcileri de bulunuyordu. Davetlilerin kompozisyonu Ertegün’ün yapmak istediği şeyin ne olduğunu da gösteriyor.

Bu yemekte Ahmet Ertegün bir haber verdi. ABD’de yeni bir ‘Türk-Ermeni İş Konseyi’ kurulmuş; bunun Danışmanlar Kurulu Eşbaşkanlığı’na da Ahmet Ertegün getirilmiştir.

Bu yeni oluşum eşbaşkanlıklarını ise Türkiye’den Kaan Soyak ile Ermenistan’ın TÜSİAD’ı sayılan kuruluşun başkanı Arşen Gazanyan yüklenmişlerdir.”

Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi

“Dün görüştüğümüz Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi Eşbaşkanı Kaan Soyak, ‘Dağlık Karabağ sorununun çözümü’ ve ‘Azerbaycan’ı küstürmeme’ ekseninden çıkarma yaklaşımı süreci dışında kalmış Ankara’nın, Erivan’la sorunlarını çözerek ve siyasi, ekonomik ilişkiler içine girerek konumlarını güçlendirmesiyle birlikte, Bakü’yü destekleme şansının da artacağını savundu. Soyak, atılacak ilk adımlardan birinin Ermenistan sınırını açmamız ve ticari-ekonomik ilişkileri geliştirmemiz olduğunu vurguladı.”

Soyak’ın önerileri, ABD’nin bugüne kadarki önerilerinin virgülüne kadar aynı. Acaba, aynılık CIA ile yakın işbirliğinden mi kaynaklanmaktadır?
Kaynakça
Kitap: AMERİKAPERESTLER
Yazar: EROL BİLBİLİK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir