1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Fethullah'ın Tüyme Refleksi Dedelerden Geliyor

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 23:31
gönderen TurkmenCopur
Tüyme Refleksi Dedelerden Geliyor

Fetullah ile ilgili Hoşgörü masallarından sonra tekrar dönelim, dedelerine;


Fetullah'ın dedeleri de Osmanlı-Rus savaşı çıktığında cepheye koşmak yerine, soluğu daha güvenli yerlerde almakta bir sakınca görmüyorlardı.

93 Harbinde Fetullah'ın dedeleri Korucuk’u terk ederek, Sivas ve çevresine yerleşiyorlardı, Birinci Dünya Savaşı’nda ise istikamet Yozgat'a bağlı Yerköy'dü.

Millet, vatan savunmasından yorgun, perişan düşerken, Fetullah’ın dedeleri ve cem-i cümlesi rahat bir yaşamın arkasına takılıyorlardı.

Fetullah'a sorarsan dedeleri savaştan kaçarken çok ama çok ızdırap çekmiştir. Örneğin, Ulusal Kurtuluş Savaşı bitince saklandıkları yerden çıkıp, insanlarımızın kanları ve canları pahasına kurtardıkları, savundukları topraklara geriye dönerlerken dedelerinin sadece iki eşekleri varmış. Çocuklardan yürüyemeyecek olanları babaannesi kucağında eşeğe bindirmek zorunda kalmış.

Kurtuluş Savaşı’nda yaşlı ninelerimiz ayaklarına giyecek çorapları, çarıkları olmadıkları halde, soğuk ve dondurucu kış günlerinde üzerlerindeki giyeceklerini "Millet Malıdır" diyerek cephaneye sararken, o nineler torunlarına yiyecek olarak bir dilim ekmeği bile zor bulurken, Fetullah; ninelerinin eşek sırtında torunlarını taşıyarak perişan olduklarını söylüyordu hem de yüzü bir damla bile kızarmadan.

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz