Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gülen’e ABD’de Başkomiser Koruma

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 23

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Gülen’e ABD’de Başkomiser Koruma

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 16:13

Gülen’e ABD’de başkomiser koruma

Daha önce yazdığımız gibi, İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan bir raporda, Polis Koleji ve Polis Akademisi öğrencilerinin “Işık Evleri”nde eğitildiği belirtilmiş, adresler tek tek sıralanmıştı.

işte, o gizli toplantılara katılanların rütbeleri yıllar geçtikçe büyüdü; bugün önemli bir kısmı müdür pozisyonunda. Bazıları daire başkanı...

O dönem raporlarda hep Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat Dairesi Başkanlığı, Terörle Mücadele Dairesi, Emniyet Personel Dairesi’nin “ele geçirilmesinin” cemaatin öncelikli hedefi olduğu da kaydediliyordu. Hanefi Avcı’nın kitabında yazdıklarına göre işte gelinen yer, yıllar önce dikkat çekilen noktadır...

Fethullah Gülen 21 Mart 1999 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle ABD’ye gitti. Gidiş o gidiş...

Fethullah Gülen, Amerika’da bulunduğu dönemde bile kendisine, bugün etkili bir konumda olan rütbeli bir personel “koruma” olarak verildi. Yani, Gülen, polis tarafından yalnız Türkiye’de bulunduğu dönemde değil, okyanus ötesine, Amerika’ya gittikten sonra da korunuyordu.

Ulaştığım bir belge karşısında şaşırdım kaldım. Fethullah Gülen hakkında irticai faaliyetleri nedeniyle Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütülürken, bu kişinin Amerika’ya yakın koruma olarak verilen başkomiserle birlikte gittiği anlaşılıyordu. Komiserin masrafları, önceleri devlet tarafından karşılandı, ancak yükün giderek ağırlaşması üzerine masraflar daha soma Fethullah Gülen cemaatı tarafından karşılandı!

Bakanlara bile yurtdışına çıkışlarında tasarruf amacıyla koruma götürmemeleri önerilirken, emekli vaiz Fethullah Gülen’in beraberinde başkomiser koruma götürmesi çok ilginçti. Bir yandan da emekli vaizin gücünü gösteriyordu.

Resim
Fethullah Gülen 21 Mart 1999 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle ABD’ye gitti.

Hakkında koruma kararı bulunanlara genellikle polis memurları arasından koruma verilir. Emekli vaiz Fethullah Gülen’e başkomiser rütbesinde bir kişinin koruma olarak verilmesi dikkat çekti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından koruma altında bulundurulan ve tedavi amacıyla Amerika’ya giden Fethullah Gülen, beraberinde yakın koruma olarak Başkomiser Ahmet Akgün’ü 4 Mayıs’ta Amerika’ya götürdü. Görevli olarak yurtdışına giden başkomisere bulunduğu süre içindeki harcırahı devlet tarafından ödendi. Ancak Gülen’in tedavinin bir ayda tamamlanamaması ve tedavinin ne zaman sonuçlanacağının bilinmemesi yüzünden başkomiserin Türkiye’ye çekilmesi gündeme geldi.

Bu sırada Fethullah Gülen, korumasının Amerika’da kalması halinde tüm masraflarının kendisi tarafından karşılanacağım kabul etti. Kenan Evren’in eski koruma müdürü olan dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ersin Yılmaz tarafından bakanlık makamına sunulan yazıda şöyle deniliyordu:

İstanbul Emniyet Müdürlüğü emrinde görevli 128058 sicil sayılı Başkomiser Ahmet Akgün, emekli vaiz Fethullah Gülen’e yakın koruma olarak refakat etmek üzere 4 Mayıs-4 Haziran 1999 tarihleri arasında Amerika’ya gönderilmişti. Ancak, ABD’de bulunan Fethullah Gülen’in tedavisi uzadığı bildirildiğinden adı geçen koruma görevlisi personelimizin görev süresinin, tüm masrafları korunan şahıs tarafından karşılanmak üzere 4 Haziran’dan itibaren uzatılması hususunu tensiplerinize arz ederim.

Resim
İşte bir başkomiserin Fethullah Gülen’e Amerika’da bulunduğu dönemde de koruma olarak verildiğinin belgesidir.

Bu yazıyı 12 Haziran’da dönemin İçişleri Bakanlığı müsteşarı (daha sonra Ankara Valiliği’ne atandı ve yaş haddi doluncaya kadar bu görevde bulundu) Yahya Gür, uygun buldu ve imzaladı. Aynı gün İçişleri Bakanı Saadettin Tantan “olur” verdi. Daha sonra her ay başkomiserin görev süresi aynı yöntemle uzatıldı. Fethullah Gülen tarafından aylardır tüm masrafları karşılanan başkomiserin halinden son derece memnun olduğu ve kendisine son derece iyi bakıldığı, meslektaşlarıyla yaptığı sohbetlere de yansıyordu.

İçişleri Bakam Sadettin Tantan, “son kez” görevi uzatma yazısını imzalamıştı. O günlerde resmi koruması olan Fethullah Gülen’in bugün resmi koruması var mı bilemiyoruz. Ancak Gülen bugün de sıkı biçimde korunuyor. Ancak yöntem farklı... Hoca’nın korunması için bulunan yöntem ilginç. Bazı personel, çeşitli gerekçelerle Amerika’ya kursa gönderiliyor. Kursa gitmiş gibi gösterilen personelin bir kısmının görevi, orada eğitim almaktan çok hocanın etrafmda olmak. Hocanın yanında bulunmak, onların somadan önemli göreve getirilmesinin de sihirli anahtarı...

CHP, Emniyet içindeki bu yapılanmayla ilgili olarak TBMM’ye soruşturma önergesi verdi ama sonuç alamadı. Yurtdışına giden ve Gülen’e yakınlığıyla bilinenler bir türlü dönmüyordu. Tam yedi yıl orada kalanlar vardı. TBMM soru önergelerine konu oluyorlar ama rapor alıyorlar ve bu raporların gerçekliği yeterince araştırılmadığı için de giden bir türlü geri dönmüyordu. Bunlardan birisinin dönüşü “nihayet” sağlandığında şark görevi için Bingöl’e tayin edildi, ilk işi meslekten ayrılmak oldu!

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir