Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Daha Az Uğur Mumcu’yduk Dün Daha Çok Uğur Mumcu’yuz Şimdi

Burada Necmettin Erbakan'ın Geçmişi hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Daha Az Uğur Mumcu’yduk Dün Daha Çok Uğur Mumcu’yuz Şimdi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 29 Tem 2012, 04:46

ÖNSÖZ

Daha az Uğur Mumcu’yduk dün Daha çok Uğur Mumcu’yuz şimdi

15 Şubat 1998. Refah Partisi ile ilk ciddi tanışmamızın tarihi. Devlet Güneydoğu’da PKK karşısına “İslam birleştirir” mantığı ile “Kürt-İslam Sentezi”ni çıkarmaya çalışıyordu. O dönemde çalıştığım 2000’e Doğru dergisine, devletin bu konudaki en büyük yardımcısının Refah Partisi olduğu konusunda bilgiler geliyordu.

Konuyla ilgili araştırma yapmak için bölgeye gittim. 20 gün kaldım. RP’nin Diyarbakır, Siirt, Muş, Bingöl, Bitlis, Van il örgüt yöneticileriyle saatlerce sohbet etme olanağı buldum.

Sohbetlerde; “Haşan el Benna”, “Seyyid Kutup”, “Ihvan-ı Müslimin”, “Hizb-ul Tahrir” gibi isimlerini duyduğum, ancak yeterli bilgi sahibi olmadığım İslam’cı liderler ve örgütlerin adı geçiyordu. Ayrıca sık sık İran’daki gelişmelerden bahsediyorlardı. Konuşmalar sonucu anladım ki; ne Ortadoğu’daki İslam’i örgüt liderleri konusunda, ne de Türkiye’deki tarikatlar, cemaatler hakkında yeterli bilgiye sahiptim.

50’li yıllarda Demokrat Parti döneminde “ekilen” 60’lı, 70’li yıllarda “filizlenen” İslam; 80’li yıllarda özgürlükleri lüks sayan, solu ezen, dini dalgakıran olarak gören 12 Eylül askeri darbesi ve Özal döneminde “yeşertilmişti”. Bireyin ve toplumun özgürleşmesi olarak öğrendiğim laiklik ise devlet katına hapsedilmişti...

Herhangi bir sonucu çözmenin ilk yolu, gerçeği cesaretle ve bütün boyutlarıyla ortaya koymaktır. Konu ile ilgili yeni bilgiler öğrenmek, bildiklerimi derinleştirmek için araştırma yapmaya karar verdim. Her kitaba, her yazıya, her rapora, her satıra ulaşmaya çalıştım. Onlarca kitaba, 12 klasör dolusu bilgi ve belgeye sahip oldum. Başta eski MNP’liler, MSP’liler olmak üzere RP milletvekilleri ve “İslam’cı aydınlar” ile sohbetler yaptım.

Refah Partisi’nin hemen tüm yöneticileriyle tanıştım, görüşmeler yapma olanağı buldum.

6 yıllık çalışmanın ürünü olan bu kitabı, 27 Mart 1994 genel seçimlerinden çok önceki bir tarihte çıkarmayı planlamıştım. Olmadı. Güneydoğu’da uzun yıllar Jandarma İstihbarat Grup Komutanı olarak görev yapan Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in “faili meçhul” bir cinayete kurban gitmesi, “Hangi Erbakan” adlı kitabımın çıkmasını geciktirdi. Binbaşı Ersever’in yazılmamak üzere anlattıklarını, ölümünden sonra “Binbaşı Ersever’in İtirafları” adlı kitapta topladım. Araya böyle bir çalışma girince bu kitap elinize geç ulaştı.

İstedim ki, yaptığım bu kitap Türkiye’nin tarihsel gelişimi konusunda yapılan araştırmalara ışık tutsun. Bu nedenle en büyük kaygım nesnelliğimi korumaktı. Bu çalışmayı kişisel yargılarımı karıştırmaksızın, olguyu ön plana çıkararak gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Kuşkusuz, karar okuyucunundur.

Bir siyasi lider olarak Erbakan’a, oportünizmden pragmatizme kadar çeşitli damgalar vurabilirsiniz. Ancak Fransız devriminin ünlü kimyacısı Lavoisier’in “Hiçbir şey yoktan var olmaz” yasası siyasal bilimler için de geçerlidir; “Erbakan Hareketi” Türkiye’nin bir gerçeğidir. Nasıl ortaya çıkmıştır ve gelişmiştir sorusunun yanıtı da bu kitapta verilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda “Erbakan kimdir” sorusuna yanıt vermek için kaleme alınmıştır.

Sizleri kitapla baş başa bırakmadan önce çalışmalarımda yardımlarını benden esirgemeyen bazı dostlara da teşekkür etmek istiyorum: Gazeteci Ünal İnanç sayesinde MSP ve Akıncılar iddianamelerine ulaştım. TBMM Kütüphane, Bilgi İşlem, Dokümantasyon ve Mikro Film birimlerinde görev yapan arkadaşların yardımlarıyla Türkiye’nin son 25 yıllık yakın siyasi gelişimini tarama olanağı buldum. Gazeteci Sinan Onuş, gazeteci Şule Kozan ve Aydınlık gazetesindeki meslektaşlarımın katkılarını gördüm. Başta Feza Kutanoğlu Yalçın olmak üzere Yalçın ailesinin sıcak ilgileriyle moral kazandım.

Bu kitap 6 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Bu süreç boyunca bilerek veya bilmeyerek bana yardımcı olan herkesi saygıyla anıyorum...

Soner Yalçın Nisan 1994

Kaynakça
Kitap: Milli Nizam’dan Fazilet’e HANGİ ERBAKAN
Yazar: Soner Yalçın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Necmettin Erbakan'ın Geçmişi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir