Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kurtulus Savaşı Önemlidir

Burada Kurtuluş Savaşı büyük önemi hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Kurtulus Savaşı Önemlidir

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Nis 2013, 15:56

Kadıköy Lisesi Din öğretmeni Eşref Efendi, yurdun içinde bulunduğukötü duruma’ üzülerek intihar etti.”

Vakit, 22 Temmuz 1920.

Fikret Başkaya “Paradigmanın İflası” adlı kitabında Kurtuluş Savaşı’nın aslında hiç de “önemli” bir mücadele olmadığını, dahası antiemperyalist bir nitelik taşımadığını, tam tersine “Kürtleri ezen!”,“emperyalist!” bir mücadele olduğunu ileri sürmüştür:

“Milli Mücadele gerçek anlamda bir ulusun kurtuluşu değil, Kürt ulusunun baskı altına alınması sürecinin başlangıcı olmuştur. Bu yönüyle Milli Mücadele Kürt ulusu açısından, Kürdistan’ın, İngilizlerle anlaşılarak parçalanması anlamına gelmektedir... Milli Mücadele son tahlilde Kürdistan’ın bir bölümünün ilhakı demektir.”611

Kemal Tahir de Fikret Başkaya’yı aratmayarak “Kurtuluş Savaşı’nın, aslında bir Kurtuluş Savaşı olmadığını” iddia edebilmiştir:

“Kurtuluş Savaşı deyimi de tam oturmuş değildir... Bir kere ele geçeceksin ki kurtulasın! Türkiye hiçbir zaman Batılı düşmanların eline geçmiş değildir... Ordu dağılmamış, düşman vatanın bütün parçalarına bilfiil girmemiş, Ankara’da bir Meclis bir hükümet var. M. Kemal Paşa ordusunun başında savaşıp dururken, kurtuluş savaşı nasıl yapılabilir? Bu bir savunma veya saldın halinde gelişen ulusal savaştır. Çünkü, kurtuluş savaşı, devleti çökmüş, bayrağı müzeye kaldırılmış, özerkliği yok edilmiş bir ülkede yapılabilir. ”

İdris Küçükömer de “Kurtuluş Savaşı antiemperyalist değildir!” demiştir.

Kemal Tahir, Fikret Başkaya, İdris Küçkükömer gibi solcu tarihçilerin bu görüşlerini Mehmet Altan gibi liberal aydınlar ve neredeyse bütün İslamcı yazarlar da paylaşmaktadır. Örneğin, uslanmaz bir “Cumhuriyet tarihi yalancısı” olan Kadir Mısıroğlu, Kurtuluş Savaşı’nın “çok önemsiz” bir mücadele olduğunu ve sonradan abartıldığını şöyle ifade etmiştir:

“Milli Mücadele’nin destani şan ve şereflerle dolu olan umumi Türk Tarihi içinde, iddia ve ifade edildiği kadar önemli bir yeri yoktur. Aşağı yukarı eşit kuvvetlerle Yunanistan gibi küçük bir devlete karşı gerçekleştirilmiştir. Yunanistan'a maazallah yenilseydik çok ayıp olurdu... (Mısıroğlu, Koskoca Osmanlı’nın bile Yunan isyanını bastıramadığını unutuyor sanırım). Fakat yendiğimiz için de fazla övünmemizi, şahsen yakışıksız bulmaktayız. Hele bayram üstüne bayram yaparak ve bu olayı abartarak, ulaşılmaz, az rastlanır bir zafer gibi göstermek bilmem bizim gibi büyük bir millete ne kadar yakışır?... Muhakkak ki bugüne kadar inkılapçı liderlere şan ve şeref sağlamak için efsaneleştirilmiş olan Milli Mücadele’nin gerçek mahiyette yazılabileceği günler yakındır. ”

Cumhuriyet tarihi yalancılarının ortak özelliği, basit mantıksal çıkarımlarla ve çarpıtmalarla “resmi tarihi düzeltmek” iddiasıyla tarihi gerçekleri eğip bükmeleridir.

“Kurtuluş Savaşı önemsizdir!” diyen bu Cumhuriyet tarihi yalancıları, bu tezlerini kanıtlamak için, Kurtuluş Savaşı’nda sadece Yunanlılarla savaşıldığını, İngiltere’nin tarafsız olduğunu, Anadolu’nun tamamının işgal edilmediğini ve savaş sırasında sadece 10.000 civarında kayıp verildiğini dillerine dolamışlardır. Bir kısmı Kürtçü, bir kısmı radikal solcu, bir kısmı dönme liberal ve bir kısmı da radikal İslamcı olan bu Cumhuriyet tarihi yalancılarının aslında ortak amacı Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu “çağdaş ulus devlete” düşmanlıktır. Dincisi, solcusu, yobazı, liboşu bir araya gelerek kime ve neye hizmet ettiğini bilmeksizin Türk Kurtuluş Savaşı’na saldırmıştır ve saldırmaktadır. Amaç, hep iddia ettikleri gibi “resmi tarihi düzeltmek” değil, “resmi tarih yalan söylüyor” kılıfı altında Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşı olan Kurtuluş Savaşı’nı ve bu savaşın önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü önemsizleştirmektir.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Kurtuluş Savaşı İngilizlere Karşı Kazanılmış Önemli Bir Türk Zaferi'dir

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir