Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Lozan'daki Yeni Konferans

Ana Konular:
"Kahraman Ata'mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Dönemi".
-Atamız, Türk Milletimiz'in çıkarları için Gerçek Demokrasi'yi tamamı ile uygulamış, herşeyini Türkiye Cumhuriyetimizin temelini kurmak için, Türk Soyumuzun ve İslam Dinimizin Tam Bağımsız Geleceği için yaşadığı sürede feda etmiştir.
-Dersim İsyanını(ve ondan önceki benzer isyanlarıda) planlayan, örgütleyen, pohpohlayan ve oluşturanlar ülkemiz içindeki İngiliz ajanlarıdır(örneğin Seyit Rıza). Cahil bırakılmış halkımızı, önemli değerlerimizi(İslam Dini ve Milliyetçilik) kötüye kullanarak, Türkiye Cumhuriyetimize karşı ayaklandıranlar İngiliz ajanlarının ta kendisidir.
-Seyit Rıza, Koçgiri Aşireti mensupları, vs., bunların hepsinin soyu Türk'tür, ama ne tuhaftır ki bu ajanlar Kürtçülüğü, İslam'ı ve Kürdistan'ı savunuyorlar. Bu tarihi gerçekler, size günümüzde neleri hatırlatıyor? Abdullah Öcalan'ın kökeni nedir? Ermeni!!! Ahmet Türk'ün kökeni nedir? Türktür!!! Talabani ve Barzani'nin kökeni nedir? Yahudi??? Bütün bu şahıslar günümüzde hangi devlete hizmet ediyorlar? İngiltere-ABD devletine!!!
-Bir benzerlik görebiliyormusunuz? Amaç Kurtuluş Savaşından itibaren Tam Bağımsız Atatürkçü Türk Cumhuriyetini yıkmaktır ve bu amaç İngilterenin çıkarlarına hizmet etmektedir. Sonuç nedir? Dersim İsyanını oluşturan İngiltere'dir(finansal destekleriyle), ve İsyanı bastıran Atatürk'te İngiltere'ye hizmet eden teröristlere operasyonlar düzenleyip, aslında bir İngiliz harekatını yokedip, İngiltereyi tekrardan mağlup etmiştir!!!
-Atamız'ın Karizmatik Liderliği Döneminde Türkiye'miz, İç ve Dış Siyasette Tam Bağımsız olan Bir Dünya Gücüydü. Atamızın önünde sonsuz sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Lozan'daki Yeni Konferans

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2012, 00:14

Lozan'daki yeni konferans

Arthur Rosenberg'irı bu yazısı Kaynak yayınlan tarafından yayımlanan Komintern belgelerinde Türkiye dizisinin birincisi olan Kurtuluş Savaşı ve Lozan adlı kitaptan özetlenerek alınmıştır.

Ölüler diriliyor. 4 Şubat'ta Lord Curzon'un ayrılmasıyla dağılan Lozan Barış Konferansı, 15 Nisan'da yeniden dirilecek. Bu, diplomasi tarihinde ender görülen bir olaydır. Ve 5 Şubat'ta siyasetle az çok ilgilenen bir kimsenin böyle bir çözümü aklına bile getiremeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Lord Curzon'un o tarihte bu küçük İsviçre şehrinden ayrılması ne anlama geliyordu? İngilizlerin dünya siyasetinin bu baş yöneticisi, aylarca bu küçük şehirde Türklerle birlikte olmuş, fakat bu kıvrak basımlarının işini bitirememişti. Curzon'un Lozan'dan ayrılmasıyla Ingiliz emperyalizmi, yeni Türkiye ile karşılıklı görüşmeler dönemini kapattığını ve bundan böyle Kemal Paşa hükümetini diktatörce tehditlerle boyun eğmeye zorlayacağını anlatmak istiyordu. Lord Curzon ülkesine döndü ve, artık diplomatların yerine, Boğazlarda İngilizlerin Akdeniz filosuna bağlı zırhlılarının konuşması karara bağlandı. Gelgelelim bu arada İngiliz topçuları ateş açmamış ve İngiliz diplomatları Lozan'a geri dönmek zorunda kalmışlardır. Hiç kuşkusuz Lord Curzon için, siyasetin fiyaskoyla sonuçlandığı bir sahneye yeniden çıkmak oldukça can sıkıcıdır. Bu yüzden Lord Curzon'u, ingilizlerin bugüne kadar İstanbul komiserliğini yapan Sir Horace Rumbold'un temsil etmesine karar verilmiştir. Neyse, bütün bu ayrıntılar bir yana, Lozan görüşmelerinin yeniden başlaması bile, ingilizlerin Doğu siyasetinin yeni bir yenilgisi ve milliyetçi Türkiye'nin bir başarısı anlamını taşıyor (...)

Öte yandan da, gerçi Fransa, Cuno'nun Almanyası fiilen silahsız olduğu için, Ruhr bölgesinde bir maceraya girişebilmiştir, ama Kemal Paşa'nın Türklerinin kurşunla karşılaştıklarında aynen kurşunla cevap vermek gibi bir alışkanlıkları vardır. Demek ki Anadolu'ya yönelecek bir İngiliz hücumu, kanlı ve sonucu önceden kestirilemeyecek nitelikte, gerçek bir savaş anlamına gelecekti. Sovyet Rusya'nın Türklerin İngiliz emperyalizmi tarafından çiğnenmesine izin vermeyeceği gerçeği de çabası! Doğrusu "huzur, barış ve denge" adamı olan Bonar Law, hele Fransa'nın çekimser kaldığı ve hatta düşmanca bir tutum aldığı bir sırada, böyle bir macerayı göze alamazdı.

Yani Lord Curzon, Türklere boyun eğdirmek için blöf yapıyordu. Ama Türkler onun bu blöfünü yutmadılar ve sayın Lord da tam bir Falstaff(*) ruhuyla bükemediği eli öptü. Bu arada Londra'da Doğu sorunu konusunda pazarlıklar sürmekteydi. Müttefik devletlerin uzmanları kafa kafaya vermekte, Lozan yarıda kesilmiş olmasına rağmen Türk hükümetine notalar verilip notalar alınmaktaydı. Nihayet yeni bir anlaşma zemini bulundu. Müttefikler, Türkiye'yi toprak sorunları çözümlenmiş gözüyle baktıklarını ve hatta artık Musul ve Boğazlar konusunda dahi hiçbir şey söylemeyeceklerini bildirdiler. Ekonomik ve hukuksal sorunları ise, Lozan'da yeniden ele almaya hazır olduklarını açıkladılar. Türkiye Dışişleri Bakanı İsmet Paşa bunu kabul etti ve hükümetin ve Millet Meclisi'nin de onayını aldı. Çok yerinde olarak Türkler, Lozan'da kendilerini kimsenin susturamayacağı saptamasını yapmaktadırlar. Bugüne kadar geçirilen deneylerden anlaşıldığına göre, İngiltere'nin zırhlı yumruğu artık sökmeyecektir, ikinci Lozan Konferansı'nda Türk temsilci heyetinin Musul ve Boğazlar konusunu açıp açmaması ise, İngiliz hükümetini şu ya da bu gizli niyetine değil, tamamen dünya siyasetindeki genel durumuna bağlı olacaktır. Bu genel durum, bugün gene yeterince karışıktır.

Internationale Presse-Korrespondenz 13 Nisan 1923, sayı 63, ss. 505-506

(*) Shakespeare'rıin bazı tarihi piyeslerindeki, her kalıba giren ve her nabza göre şerbet veren komik kahramanı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1923-1938: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir