Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İhtilal Başını Arıyor

DP İktidarının Son Yılları - Bölüm 4

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

İhtilal Başını Arıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Tem 2012, 13:45

İhtilal Başını Arıyor

İlk ciddi adımlardan biri, bir ihtilalci çevrenin II. Ordu Komutam, askerlerce sevilen, güvenilen Orgeneral Necati Tacan'la temasıdır. Tacan'ın yanıtı olumlu olunca, devrim hem aradığı başını bulmuş hem de bir üst kademeye sıçramış olur. Ne var ki, kader engel çıkarır. Tacan birkaç ay sonra bir kalp krizi geçirip öteki dünyaya göçünce, devrim yine başsız kalır.

27 Mayıs'ın lideri Cemal Gürsel bu noktadan sonra devreye girer. Genç subayların arayışı sürerken Almanya'da düzenlenen bir NATO manevrası sırasında yanındaki kurmay subayın (Sadi Koçaş) konuyu açması üzerine olaydan bilgi sahibi olan Orgeneral Cemal Gürsel'in yanıtı olumsuz olmaz, Gürsel öneriyi kestirip atmaz. Olumlu yanıt genç subayların moralini yükseltir.

İşin devrim cephesi yönü adım adım gelişirken, iktidardaki Demokrat Parti özellikle 1957 seçimlerinden sonra siyasal ve ekonomik düzlemde, içerde ve dışarda baş aşağı gitmeye başlar. DP'nin baskıları artırması, olayları hızlandırır. Radyoda katılanların adlarının saatlerce okunduğu "Vatan Cephesi" muhalefetin tepkisini sertleştirir.

Giderek sıkışan muhalefet, bir "çıkış yolu arayışında parlamenter yolların ötesini düşünmeye koyulur. DP karşıtları ile devrimci subayların arayışları bu noktada örtüşür.

Tohumu toprağa düşen 27 Mayıs Devrimi, filiz vermeye başlar.

Kaynakça
Kitap: 27 MAYIS BİR DEVRİMDİR 50. Yılında 27 Mayıs
Yazar: Cüneyt Akalın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir