Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Devrim Tohumu Toprağa Düşüyor

DP İktidarının Son Yılları - Bölüm 1

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Devrim Tohumu Toprağa Düşüyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Tem 2012, 13:43

Devrim Tohumu Toprağa Düşüyor

Her sürecin bir yerde, belli bir tarihte başladığını kabul etmek gerekir.

Toplumsal olayların bir anda doğmadığı, belli bir birikimin ürünü olduğu bilinen bir gerçektir. 27 Mayıs ele alındığında, Demokrat Parti'yi alaşağı eden müdahalenin Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Parti'nin mücadelesinin ürünü olduğu açıktır. O yüzden kimi yazarlar 27 Mayıs'ı irdelemeye 14 Mayıs 1950 Genel Seçimi'yle başlarlar. Kimi yazarlar ise 27 Mayıs’ı, Menderes iktidarının başarı yılları sayılabilecek olan 1950-1953'ü izleyen dönemde başlatma eğilimindedirler.

27 Mayıs Hareketi’nin önderlerinden Dündar Seyhan'a göre, hareketin başlangıcı, Menderes'in büyük çoğunlukla iktidara geldiği 1954 seçimlerine kadar geri gider. Kimilerine göre ise hareket DP'nin yıkılma dönemi olan 1958-60 yılları arasında gelişir. Menderes iktidarı geriye saymaya başlamışken, 1958 yılında meydana gelen iki büyük olay, Menderes iktidarını derinden sarsar. Bu olaylar, "4 Ağustos İstikrar Tedbirleri", yani ekonomik iflasın ilan edilmesi ile "Irak Devrimi", diğer bir deyişle Bağdat Paktı'nın çökmesinin dış politikada yarattığı sonuçlardır.

Kanımca, 27 Mayıs Hareketi'nin başlangıcı 1958 yılıdır. Özellikle Silahlı Kuvvetler içinde hareketlenme bu yılda başlar. Ekonominin baş aşağı gidişi de bu yıla rastlar. Gerçekten de "4 Ağustos” 1958 devalüasyonu ile dolar 2.80'den bir gecede 9.00 TL'ye çıkar. Hükümet enflasyonu dizginlemek için kamu kuruluşlarının ürünlerine zam yapar. Bu, hayat pahalılığının bir anda yüzde 300-500 artması demektir. Hayat pahalılığının yarattığı sıkıntılar halkın içindeki tepkileri artırır.

Öte yandan, 14 Temmuz 1958'de Bağdat'ta patlak veren "darbe", Irak'taki Batı yanlısı Haşimi hanedanı ile birlikte Menderes'in Ortadoğu'daki ve genel olarak dış politikadaki beklentilerini de yıkar. Dahası, Irak'taki darbe Menderes'i bir darbe psikozu içine sokar. 6 Eylül 1958'de Balıkesir'de muhalefeti Irak'taki "devrim"in benzerini tasarlamakla suçlayan Menderes darağaçlarını hatırlatır, devlet görevlilerine baskı yapılırsa demokrasiye paydos deneceğini belirtir.

Kaynakça
Kitap: 27 MAYIS BİR DEVRİMDİR 50. Yılında 27 Mayıs
Yazar: Cüneyt Akalın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir