Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Vatan Cephesi ve Güçbirliği

DP İktidarının Son Yılları - Bölüm 2

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Vatan Cephesi ve Güçbirliği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Tem 2012, 13:43

Vatan Cephesi ve Güçbirliği

Menderes, uygulamaları ile partisini batağa saplarken, İnönü ile girişilen sert polemikler DP yönetimini iyice tedirgin eder. Bunun üzerine Menderes 12 Ekim 1958'de Manisa’da muhalefetin "kin ve husumet cephesi"ne karşı bir "Vatan Cephesi” kurulması çağrısında bulunur. Hızla harekete geçen DP yanlıları ülkenin dört bir yanında Parti eliyle Vatan Cephesi örgütleri kurarlar. Vatan Cephesi kurucularının ve Cepheye katılanların adlarının her gün devlet radyosunda okunması siyasal gerilimi daha da artırır.

Gerilimin artmasına bir başka neden de, muhaliflerle ilgilidir. Türkiye Köylü Partisi'nin 16 Ekim 1958'de Cumhuriyetçi Millet Partisi'ne, daha da önemlisi liberal eğilimli Hürriyet Partisi'nin 24 Kasım 1958'de Halk Partisi'ne katılmaları, muhalefeti güçlendirmiş, "güç birliği" çabalarını somutlaştırmıştır. Bu gelişmelerin sonucunda 12-15 Ocak 1959'da toplanan CHP 14. Kurultayı "İlk Hedefler Beyannamesi"ni kabul eder. "İlk Hedefler Beyannamesi" 61 Anayasası'nın özüdür. "İlk Hedefler Beyannamesinde ifade edilen pek çok fikir, 1961'de Kurucu Meclis tarafından Anayasa hükmü haline getirilmiştir. Diğer bir deyişle, 1961 Anayasası'na ve yasalara giren sosyal devlet, basın özgürlüğü, grev ve sendika hakkı, iki meclisli sistem, üniversite özerkliği, yargıçlar yüksek kurulu, anayasa mahkemesi, devlet yayın organlarının (TRT) tarafsızlığı gibi düşünceler "İlk Hedefler Beyannamesi"nde ifadesini bulur.

"Güç birliği"ne DP'nin verdiği "Vatan Cephesi" yanıtı, iç politikada saflaşmayı artırırken, İnönü'nün saldırılara hedef olması kutuplaşmayı keskinleştirir. Ana muhalefet lideri İsmet İnönü'ye yönelik Uşak ve Topkapı saldırıları, İnönü'nün Kayseri'ye sokulmamak istenmesi, DP'nin Vatan Cephesi propagandası ile yurttaşları "Vatan Cephesi yanlıları ve karşıtları" olarak ikiye bölmesi, basına yönelik baskılar gerginliği tırmandırır.

Ekonominin baş aşağı gitmesi, kuyruklar ve karaborsa krizi derinleştirir.

1958 Ağustos'unda ilan edilen istikrar tedbirleri doların değerini yüzde 300’den fazla düşürünce, hayat pahalılığı orta sınıflar için dayanılmaz bir hal alır.

Alttan alta kaynayan kazan, 1958'de fokurdamaya başlar.

Kaynakça
Kitap: 27 MAYIS BİR DEVRİMDİR 50. Yılında 27 Mayıs
Yazar: Cüneyt Akalın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir