Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ordu İçindeki Örgütlenmeler

DP İktidarının Son Yılları - Bölüm 3

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Ordu İçindeki Örgütlenmeler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Tem 2012, 13:43

Ordu İçindeki Örgütlenmeler

Yayımlanan anılar, Ordu içinde 1954'ten itibaren ihtilal arayışı içinde olan odakların mevcudiyetini ortaya koyuyor.


Aslında Ordu içinde ilk şaşkınlık ve tepkinin, Demokrat Parti'nin iktidara gelir gelmez, Bayar-Menderes yönetiminin kimi "müdahale” söylentilerine dayanarak Orgeneral Abdurrahman Nafiz Gürman ve Ordu komuta kademesini Haziran 1950'de tümüyle değiştirmesi ile yaşandığını vurgulamak gerekir. Ancak İsmet İnönü'nün çoğulcu parlamenter sisteme geçişteki kararlılığı (aslında bunu salt İnönü’nün tutumuyla açıklamak yetersiz kalıyor; süreçteki gelişmelerin uluslararası koşullarla ilişkisi açıktır) tepkileri bastırır.

1954'te başlayan arayışlarda, odakların çoğu küçük rütbeli subaylardan oluşur, bir arkadaş grubu ya da çevresi olmanın ötesine geçmez. "İhtilalci düşünce odakları" ya da "arayışlar" olarak da adlandırabiliriz bunları. Dündar Seyhan, arkadaşı Orhan Kabibay ile birlikte Tuzla Piyade Okulu’nda ihtilal örgütlenmesinin ilk adımlarını 1954 yıllarında attıklarını, bu örgütlenmeye o sıralarda Süreyya Yüksel'i (70’li yıllarda Ege Ordu Komutanlığı yaptı) ve iki yüzbaşıyı daha aldıklarım, grubun kendisini sekreter seçtiğini yazıyor. MBK'dan Ahmet Yıldız 1958'de "Topçu Okulu'nda görev yaparken, General Faruk Güventürk'ün başkanlık ettiği ihtilalci örgüte katıldığını" yazıyor. "O dönemde fısıltıları kulağımıza gelen başka ihtilal örgütleri de varmış" diye ekliyor. Anılarını yazanlardan Numan Esin, 1958 başında Harp Akademilerindeki öğretimi sırasında Muzaffer Özdağ ve Ahmet Er'le birlikte ilk çekirdeği kendi aralarında kurduklarını, çevrelerini adım adım genişlettiklerini, Tür- keş'in ihtilal fikrini kendisine 1959'da açtığını yazıyor.

27 Mayıs'ı planlayanlardan Kadri Kaplan, ihtilal hazırlıklarından Akademi yıllarında 1956'da haberdar olduğunu, ancak o sıralarda bir örgütlülük içine girmediğini, yoğun tartışmalarla ve ilişkilerle 1959’da Ordu Dil Okulu'na geldiğinde yeniden yüz yüze geldiğini belirtiyor.

En net bilgilerden birini, Suphi Karaman'ın Alparslan Türkeş'i eleştirmek üzere yazdığı yazıda buluyoruz. Karaman yazısında her şeyi kendine yontmaya çalışan Alparslan Türkeş'e eleştiriler yönelttikten sonra şunları açıklıyor:

"Türkeş bana göre gerçekten 27 Mayıs'ı hazırlayan kadronun 'ilklerinden ve kilit elemanlarından biridir. ... 1955 yılı hikâyeleri bir tarafa bırakılırsa, 1959 yılı ilk aylarında başlatılan Cemal Gürsel ismi çevresindeki yeni örgütlenmenin ilk dördünden sonra katılan 'ikinci dört'ten biridir. Bu ikinci dördün diğer bireyleri Binbaşı Mustafa Kaplan, Yüzbaşı Rıfat Baykal ve Yüzbaşı Orhan Kabibay'dır. Eylül 1959'dan sonra hazırlık dönemini bu sekiz arkadaş (Koçaş yurtdışı görevine gittikten sonra yedi arkadaş) birlikte yaşadık."

Karaman bir başka kaynakta sonraki olayları da irdeleyerek açıklamalarını sürdürüyor. Karâman'ın anlattıklarından şu çıkıyor: 1957 Aralık’ında Albay Samet Kuşçu'nun ihbarı üzerine yaşanan 9 Subay olayının Faruk Güventürk ve Osman Köksal'ı teğet geçmesi, Ordu içindeki gizli örgütlenmeleri tedirgin eder ve kesintiye uğratır. Ancak altı ay süren yargılamanın sonucunda Tümgeneral Cemal Tural başkanlığındaki Askeri Mahkeme'nin subayları beraat ettirmesi, sadece ihbarcı subay Samet Kuşçu'yu iki yıl hapse mahkûm ederek Ordu'dan uzaklaştırması, Ordu içindeki girişimlerin yeniden harekete geçmesinde etken olur. Karaman'a göre ilk çekirdekte Sadi Koçaş, Osman Koksal, Sezai Okan ve Suphi Karaman yer alır, onları başkaları izler.

1950'lerin ortalarında havada uçuşan projeler, 1958 sonu 1959 başı itibariyle ete kemiğe bürünmektedir.

Kaynakça
Kitap: 27 MAYIS BİR DEVRİMDİR 50. Yılında 27 Mayıs
Yazar: Cüneyt Akalın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir