Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Menderes'in Telefonları, Türkmen'in Falsoları

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Menderes'in Telefonları, Türkmen'in Falsoları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 18:52

MENDERES'İN TELEFONLARI, TÜRKMEN'İN FALSOLARI

- Menderes'in en büyük kuşkusu telefonlarının dinlenmesi. Ahmet Salih Korur'u size teftişe göndermesi bu yüzden.

Menderes diyor ki benim telefonlarım dinleniyor ve faaliyetlerim izleniyor. Doğru mudur bunlar?

Güriş:

Doğru olması çok mümkündür. Biz ondan 25 sene önce de o tipteki insanların telefonlarını dinledik.

-Menderes diyor ki özellikle Beyoğlun'daki dinleme merkezi dahil olmak üzere İstanbul teşkilatının tamamı Amerikalıların eline geçmiştir. Maaşlarını Amerikalılardan alıyorlardı. Bunu da Behçet Türkmen yapmıştı diyor. Türkmen bunun üzerine uzaklaştırılmış.

Güriş:

Şimdi o doğrudur. Belki Behçet Türkmen'in başka falsoları da oldu. Başka falsolarını biz dahilde çalıştığımız için bildik. Ben o sırada Ankara'da bulunuyordum. Bir müddet Ankara'daydım. Behçet Paşa'nın bu denilen hadiseleri yaptığı bir vakıadır.

-Yani Amerikalılar bizzat gelip memura para veriyorlarmış?

Güriş:

Şimdi benim size söylediğimin bir başka türlüsü bu. Amerikalının gelip eline para vermesi.

-Bu kesin mi?

Güriş:

Kesin, kesinlikle biliyorum.

-Ben Yassıada ifade tutanaklarını okudum...

Güriş:

Kesinlikle biliyorum. O zaman biz çok üzüldük. Ankara'da olduğumuz halde iki arkadaş hafta sonlarında onun kalemi mahsus müdürünü takip etmek için İstanbul'a giderdik. Şüphemizi ve heyecanımızı anlayın.

-Ayrıca içerde bir kaynama var.

Güriş:

Bu kaynamaya Behçet Paşa'nın bu hareketlerinin yolaçtığını söylemek gerek. Karaköydeki bilmem ne hanımdan çekmeceyi açıp bunlarla ilgili bazı
şeyleri burada bulduğumuzu söylemek isterim.

-Amerikalılarla ilişki konusu belgelenmiş. Yassıada tutanaklarında var onlar.

Güriş:

Şimdi Amerikalılar tabii, operasyonla ilgili konularda para veriyorlardı. Fakat Behçet Paşa'nın aldığı paralar onlar illegal paralardı.

- Sarı zarflarla gelen paralar ....

Güriş:

Bu kanala girdi.

-Size Neşet Usta denirmiş teşiklat içinde. Ustalık öğretmenlikten mi kaynaklanıyor?

Güriş:

Vallahi işte ustalık... malümya esnaf arasında Ahmet, Mehmet usta derler. Kerestecinin de marangozunda şeyine usta derler. Bu ustalık lakabını bize bu işleri yaptığımızdan dollayı verdiler.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir