Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Korur ve Menderes CIA Bağlantısını Anlatıyor

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Korur ve Menderes CIA Bağlantısını Anlatıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:01

KORUR VE MENDERES CIA BAĞLANTISINI ANLATIYOR

Ahmet Salih Korur Yassıada'da yargılandığı sırada bu ilişkiler konusunda 22 Aralık 1960 günü yapılan oturumda şunları söyler:

" Dedim ki sureti katiyede Amerikalılardan para almayacaksınız. Amerikalıların servis şefini daireme çağırdım.

Kati talimat verdim:

'Hiçbir memurumuzla temas etmeyeceksiniz ve para vermeyeceksiniz', "Aynı oturumda Adnan Menderes de şunları dile getirir:

"Böyledir beyefendi. Yavaş yavaş yardımı kestik.

Bu yardımlar şöyle başlamış:

Servisler arasında irtibatlar tesis etmek , birbirine malumat vermek suretiyle müşterek çalışılıyor. Bunun bağlı olduğu külfeti karşılamak üzere yavaş yavaş irtibat temin etmişler, bunu Behçet Türkmen'in uygun gördüğü anlaşılıyor. Ahmet Salih Korur'u bu servise bir de orada neler cereyan ediyor, gayesini anla dinle diye vazifelendirmemin sebebi budur. Netice aldıktan sonra ilişkileri keselim ama Amerikalıları darıltmayalım. Daimi surette servis olarak yardıma muhtacız. Bizim servise mensup olan memurlar , doğrudan doğruya Amerikalılardan para alıyor gibi vaziyete düşmeyi önleyelim dedim." Bu döneme ilişkin değerlendirmelerinde Fuat Doğu Teşkilatın içinde bulunduğu mali sıkıntıyı "felaket" olarak adlandırmaktadır. Doğu Amerikalılar ile ilişkiler konusunda kendisinin arkadaşlarına " Biz onlardan para ve teknik olanak bakımından yararlanacağız ama onlara kendimizi kullandırtmayacağız" dediğini aktarmaktadır. Gelişmelerin Doğu'nun istediği gibi olmadığı ortadadır. Doğu'nun azmi ile Amerikalılar Erenköy'deki binanın haberleşme sistemini ve teknolojik eksikliklerini yenilerler. Hatta Doğu bu binanın haberleşme sisteminin Beyazsaray'dakinin aynısının olduğunu vurgulamaktadır.

CIA GÖREVLİSİ TEHDİT EDİYOR: BAŞBAKANA ŞİKAYET EDERİM

Ancak Türk istihbaratçıları ile Amerikalılar arasındaki ilişkiler hep böyle gitmez. Büyük sorunlar yaşanmaktadır.

Hatta bir keresinde Doğu, bir Amerikalı istihbaratçıyı odasından kovmak zorunda kalışını şöyle anlatıyor:

" Bir gün bir Amerikan istihbaratçısı gelerek bazı şeyler istedi. Kendisine bunları veremeyeceğimizi söyleyince tehdide başladı. Kendisine 'gömleğimizi aldınız, pantolonumuzu aldınız, ama donumuzu vermeyiz'." Daha sonra CIA'nin İstanbul istasyon şefi de Doğu'yu Başbakana şikayetle tehdit etmiş ama karşılığında " Bildiğin yere kadar git" yanıtını almıştır. Yani Amerikalılarla ilişkiler çok ama çok kötü bir noktadır. Sadece gizli servisin değil, Türkiye'nin onuru ile oynanmaktadır. Bu duruma son veren Başbakan Adnan Menderes ile görevlendirdiği Müsteşarı Ahmet Salih Korur ve gelişmelerden rahatsız olan teşkilat çalışanlarıdır. Döneme ilişkin olarak Yassı Ada duruşmaları sırasında görülen davalarda gizli servisin elemanları dinlenmiş ve Amerikalıların servis çalışanlarına para verdiklerini doğrulamışlardır.

Çok eleştirilen CIA ile ilişkiler konusunda ise ilk temaslar 1950 den sonra başlamıştır. Aslında Amerikan gizli servisi CIA (Central İntelligence Agency) genç bir örgüttür. 1946 yılında Başkan Truman tarafından oluşturulmuştur.

MAH ile CIA arasındaki bağlardan birini de teşkilatın elemanlarının zaman zaman CIA için çalışmaları oluşturur. Gerçi dünyanın diğer servisleri de aralarında bu tür yardımlaşmalarda bulunmaktadır. Ama Türkiye'de kantarın topunun kaçtığı izlenimi vardır. Örneğin Batum'da görevlendirilen pek çok servis elemanı CIA'ya da çalışıyordur ve bunun karşılığında da para veya teknik yardım alınmaktadır. Bu çalışmalar isteğe göre ve ülkeye göre değişerek devam eder. Amerikalılar zaman zaman kimi yerlerde çalışan Türk elemanların karşı örgüt tarafından ele geçirildiği ya da pasifize edildiğini ileri sürerek, bunların sorgulanmasını, görevden alınmasını dahi isteye bilmektedir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir