Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sovyetlerin Kilit Ülkesi Türkiye

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Sovyetlerin Kilit Ülkesi Türkiye

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:07

SOVYETLERİN KİLİT ÜLKESİ TÜRKİYE

Sovyetlerin Türkiye'ye karşı yoğun istihbarat çalışmaları yapılan Karadeniz bölgesinde, Batum, Sukum (Suçi yakınında), Leninakan, Sivastapol ve başka şehirlerde oluşturulan merkezlerden Türkiye'deki ajan şebekeleriyle radyo haberleşmeleri yapılmıştır. Buralar aracılığıyla diğer istihbarat faaliyetleri yürütülmüştür. Buralarda birer istihbarat karakolu bulunurdu. Bu karakollar Türkiye'ye karşı yapılan istihbarat faaliyetlerini gece gündüz çalışarak yönlendirirlerdi. 1947-1960 yılları arasında Rusların da casuslukta kullandıkları en etkin kesim Türkiye'de bulunan Bulgar göçmenleri veya onların aileleridir. Faaliyetteki ajan şebekesi küçük ama etkindir. Türklerin bu tür faaliyetlerde kullanılması konusundaki denemelerinde Ruslar büyük sıkıntı çekmişlerdir. Çünkü ajanlık için teklif götürülen kişiler soluğu doğruca poliste almışlardır.

Ankara'da 1955-1957 yılları arasında faaliyet gösteren ve Batılı istihbarat örgütlerine bilgi sızdırdığı Ruslarca ortaya çıkartılan istihbarat subayı Oleg Penkovski sonradan yayınlanan notlarında, Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin olarak şunları aktarıyor:

"1955 yazında Ankara'ya geldim, başlangıçta Askeri Ateşe ünvanını taşıyordum. Ocak 1956'da Ankara'ya yeni Sovyet Askeri Ateşesi GRU ( Askeri gizli servis)Generali Nikolay Petroviç Rubenko geldi. Kendisi ile olan ilişkilerim yavaş yavaş gerginleşti ve sonunda 1956 Kasımında geri çağrıldım. GRU geri hizmeti ile görevlendirildim. Asıl adı Savçenko olan Ateşe, önceleri Kabil'de bulunmuştu. Yaverlerinden biri olan İyoçenko, yolda rastladığı herhangi bir Türk'ü lokantaya davet eder ve tepeden inercesine yüksek ücretle Sovyet ajanı olmasını teklif ederdi. ' Sen beni seversen ben de seni memnun ederim ' derdi.' Şimdi bana bir askeri el kitabı getir bakalım. İşte alsana para'. Bu gibi şeyler çok geçmeden Türk istihbarat servisinin dikkatini çekti. Türk yetkililer bir başka sebeple onu tutukladılar. İyoçenko tutuklandığı buluşmaya Savçenko'nun izniyle; Moskova'nın ajanlarla buluşmaların yasaklandığı ve İran Şahını'nın Türkiye'ye gelişine rastlayan nazik bir zamanda gitmişti. Bu konuda eleştirilerimi aktardığımda Savçenko çok kızdı. Bunun üzerine KGB kanalıyla Moskova'ya bir telgraf çektim.GRU haberi alır almaz beni Moskova'ya çağırdı. Savçenko görevinden alındı, ben de amirlerimi dinlemediğim için iyi bir fırça yedim.".

Bu arada 1969 yılında bugünlerin Rus aşırı milliyetçisi Vilademir Jirinovski KGB ajanı olmak suçlamasıyla Türkiye'de tutuklanır ve Rus Büyükelçiliği ile Türk makamlarının imzaladıkları bir protokole bağlı olarak sınır dışı edilir. O sıralar Jirinovski Aliağa rafinerisinde çalışmaktadır. bu çalışmaları sırasında KGB adına faaliyette bulunduğu belirlenir. Rafineri o zaman Sovyet yardımıyla yenilenmektedir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir