Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kızılelma...

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Kızılelma...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Nis 2011, 01:45

KIZILELMA..

"Kızılelma", yeryüzündeki bütün Türklerin birleşecekleri düşsel bir ülkenin adıdır. Türkler, bir araya gelip, "Turan" adı verilen ülkeye yerleşeceklerdi.
Bu düş, ittihat ve Terakki yönetimini Alman İmparatorluğu ile işbirliği yaparak "Orta Asya" serüvenine çıkardı.
Sonuç biliniyor.

Hitler Almanyası, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Kafkas petrollerini ele geçirmek için Türkiye'de ve Türk Ordusu'nda yandaş aradı. İkinci Dünya Savaşı'nın sonucu da biliniyor.

İttihat ve Terakki'nin Türkçüleri, 40'lı yıllarda Alman işbirlikçisi oldular; ırkçılar ve Turancılar da 50'li yıllardan bu yana Sovyetler'i çökertmeye çalışan ABD siyasetine bel bağladılar.

ABD; sonunda, Sovyetler'i çökertmeyi başardı.
Bugün Turan ülkesi, Amerikan kapitalizminin açık pazarıdır!
"Kızılelma" mı? O, hep bir düştü. Bir düşsel yurt, belki de hiç gerçekleşmeyecek bir düşün siyasal simgesiydi...
"Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur
Köylü anlar manasını namazdaki duanın
Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kuran okunur
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hûda'nın
Ey Türk oğlu, işte senin burasıdır vatanın."

Ziya Gökalp'in ne "Kızılelma"sı gerçekleşti ne Türkiye, "camiinde Türkçe ezan okunan" bir ülke olabildi.
Bugün, dağılan Sovyetler Birliği'ndeki eski Türk cumhuriyetleri, "soğuk savaş. görametleri" gibi başta ABD olmak üzere Batılı şirketlerce paylaşılıyor.
"Suudiler"in ünlü "Rabıta" adlı şeriat örgütü ve "Orta Asya"da Arap milliyetçiliğinin ticaretini yapıyor.
Bu durumda, Türkiye Cumhuriyeti'ne bir görev düşmüyor muydu?
Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik ve kültürel alanda işbirliği yapmak üzere kısa adıyla TİKA olarak bilinen Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı kuruldu.
Ajansın amacı, Türk cumhuriyetlerinde "Türk İşbirliği ve Kalkınma Merkezleri" kurarak ekonomik ve kültürel işbirliğin öncülüğünü üstlenmekti.

TİKA'ya yeterli ve gerekli parasal kaynak sağlanmadı. Bu yüzden ajans, gereken işlevleri yerine getiremiyor.
Ajans, bu işlevi yerine getiremeyince doğan boşluk, "eski ülkücüler" tarafından dolduruluyor. Her biri şimdi işadamı kartviziti ile dolaşan bu eski ülkücüler, kurdukları şirketlerle Türk cumhuriyetlerinde paralar kazanıyorlar.

Siyasal ilişkilerle başlayan bu ticari ilişki yeni siyasal arayışlarla Türkiye'de de yandaş buluyor.
İş deneyi ve birikimi olmayan bu eski ülkücüler, kurdukları siyasal ilişkileri ticarete dönüştürmeye çalışıyorlar. ABD, bu alanı hiç boş bırakır mı?
Son günlerde, ABD Büyükelçiliği ile Başbakanlık arasında görüşmeler sürüyor. Görüşme konusu, Amerikan ve Kanada ortaklığı ile TİKA benzeri bir ajans kurup, Türk cumhuriyetlerindeki iş ilişkilerini bu ajans aracılığı ile yürütmek.

Beş altı ay önce CIA'nin eski Ankara İstasyon Şefi, Türk-Amerikan işadamları arasına karışıp, Orta Asya'yı karış karış gezmemiş miydi? herhalde, raporlar da projeler de şirketler de hazırdır.

Kurulacak ABD ajansı, Türk cumhuriyetlerinde yatırım yapacak ABD ve Kanada şirketlerine yol gösterecek ve yatırımlarda eşgüdüm sağlayacak. Özetle TİKA'nın işini yapacak!

Ziya Gökalp, bakın yıllar öncesinden nasıl sesleniyor:

"Sandım gençlik doğar, baktım mart olmuş Gittim, eli gezdim, genci kart olmuş, Kimi Kırgız, Kazak, kimi Sart olmuş Dedim, yahşiler çok ama, yaman nerede? Gideyim, arayım, şaman nerede?"

Orta Asya, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın; "soğuk savaş" yıllarında da Amerika'nın göz diktikleri paylaşım alanıdır.
Düş dünyasındaki "Kızılelma" ve "Turancılık" gibi siyasal akımlar da bu büyük paylaşım planına uygun ideolojik ve lojistik maddelerdi!
Düş dünyasının simgeleri renkli balonlar gibidir, bu dünya hoş ve gizemlidir, gerçekler ise işte böyle, katı ve acı...
17 Ocak 1993

Kaynakça
Kitap: UĞUR MUMCU KİTABI
Yazar: Hürriyet
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir