Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Eymür CHP'yi Dinledi

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Eymür CHP'yi Dinledi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Tem 2012, 01:30

Eymür CHP'yi Dinledi

Takvim yaprakları 27 Mayıs 1960'ı gösteriyordu. Gece yansı MAH'ın (Milli Amele Hizmet Teşkilatı / MİT'in ilk adı) Teknik Servis Şefi Mazhar Eymür'ün telefonu çaldı. Karşıdaki ses Eymür'e "askerler harekete geçti" dedi.

Mazhar Eymür, lojmandaki "özel dinleme" bölümüne gitti; bant ve dinleme tutanaklarının orijinallerini imha etti. Eymür, MİT'in "teknik dinleme" konusundaki en önemli uzmanıydı. Görevi CHP yöneticilerinin telefonlarını dinlemekti. Bu kayıtlar Yassıada Davası sırasında ortaya çıktı.

MAH, CHP'yi dinleten Menderes'i de başbakan olmasına rağmen dinliyordu. MAH, Demokrat Partili politikacıların girip çıktığı "Lüks Nermin"in randevuevinin telefonlarını dinliyordu. Demokrat Partili bir bakanın, uyuşturucu kaçakçısını evinde sakladığı telefon dinlemesiyle ortaya çıkmıştı. Menderes, Amerikalıların kendisini dinlediğinden şüpheleniyordu. ABD'nin dinleme servisi de İstanbul Beyoğlu'ndaydı.

Kaynakça
Kitap: TELE TAYYİP, Çürüyen Sistemin Büyüyen Kulağı
Yazar: Ufuk Akkaya
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir