Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

1982 Anayasası Döneminde HSYK

Tarihi Açıdan Yeni HSYK – Bölüm 6

Ana Konular:
"Amerikan-Evren-Hain-Anayasası, Amerikan-Turgut Özal-İktidarı, ve Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Direnişi".
Amerika, Kenan Evren aracılığıyla, 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yarattığı Anayasa'sına, "Milletvekillerine Dokunulmazlık" ve "Seçim Barajı" maddelerini yerleştirdi. Bu sayede, Hain Turgut Özal'ın Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki çabalarıyla, NATO ve Amerikan Gladyosunun Türkiye'miz içindeki örgütlenmeleri genişletilmiştir.
Amerikanın bu örgütlenmesinin başına Alparslan Türkeş, Fetullah Gülen Cemaatı, ve PKK geçirildi. Türkiye Cumhuriyetimiz'in bu dönemde hayla bağımsızlığına sahip olmasınının tek nedeni, Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Amerikaya Karşı verdikleri büyük mücadele ve savaştır.

1982 Anayasası Döneminde HSYK

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Eki 2011, 00:35

1982 Anayasası Döneminde HSYK
Tarihi Açıdan Yeni HSYK – Bölüm 6


1982 Anayasasının düzenlediği HSYK, aslında yargı içinde çatışma kültürü ve geriliminin reddi üzerine inşa edilmiştir. Bu yapının arkasındaki zihniyet, politik çatışmaların devlet kurumlarının dışına itilmesini ve kurulun uyumlu bir bütünlük olarak varlığını şart koşuyordu. Nitekim bu kurulun şu ana kadar özetlediğimiz soy kütüğüne bakılırsa 1961'den itibaren geniş bir kuruldan giderek daralan ve o ölçüde de otoriterleşen bir yapı ile karşılaşırız. 1961'de 18 asıl, beş yedek, 1971 değişikliği ile 11 asıl üç yedek ve hemen arkasından 12 Eylülle yedi asıl beş yedeğe kadar düşmektedir. Bu kurulun Milli Güvenlik Konseyi Döneminde kabul edilen 2461 sy. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunun 2.Maddesinde HSYK'nın Kuruluşu; Adalet Bakanı'nın Başkanlığında Yargıtay ve Danıştay Genel Kurullarının kendi daire başkan ve üyeleri arasından göstereceği adaylardan, Devlet Başkanınca seçilen ikişer asıl, ikişer yedek üye ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve özlük İşleri Genel Müdüründen kurulur denilmiştir.

20.10.1982 tarihinde yürürlüğe giren Anayasanın 159'ncu maddesinde Özlük İşleri Genel Müdürü Kuruldan çıkarılarak yerine Yargıtaydan bir asıl ve yedek üye getirilmiştir.

2006 yılına kadar 12 Eylül darbecilerinin beklentilerine uygun olarak uyumlu bir bütünlük ve siyaset dışı bir kurum olarak varlığını sürdürmeyi başaran eski HSYK, bu dönemle beraber, yeniden politik yarışın konusuna dönüşmeye başladı. Daha başka deyişle, son 4-5 yıllık gelişmelerle, 12 Eylül darbecilerinin talep ettiği şekilde çatışma kültürünün reddinin tepe taklak çöktüğü ortaya çıktı. Bunun müsebbibi veya "suçlusu" bu çatışmanın tarafları da değildi. Sorun, kurumlar içinden çatışmayı dışlamak hayalinin kendisi idi. Çünkü bütün kurumlar ve kurullar ve bu arada HSYK gibi bağımsız kurullar mutlaka toplum ve siyasetteki tüm görünür çatışma noktalarını gözeterek inşa edilmek durumundadırlar. Yani olası çeşitlilikleri içermeyen dar ve sınırlı temsili içeren her yapı en sonunda mevcut kusursuz hali ile bile bir çatışmanın zeminine dönüşecektir.

Bugünkü HSYK'da tıpkı diğerleri gibi, öngörülen anayasal teşkilât yapısının tersine, yargıda siyasal yarışın dışarı itilmesi hayaliyle siyaseten yapılandırılmıştır. Bu oldukça çelişik bir durumdur. Yargı ve yargı idaresi bakımından, bir yandan, "seçimli" bir döneme girilmiştir. Fakat aynı ânda bu seçim ve demokrasi tecrübesi, tıpkı Milli Güvenlik Konseyinden Milli Güvenlik Kuruluna geçilmesi gibi, kontrollü bir geçiş süreci olarak devlet aygıtlarının vesayetinde geliştirilmiştir. Nitekim bu HSYK'yı demokratik bir sürecin ürünü olmaktan çıkartıp, yine tıpkı Milli Güvenlik Kurulu gibi, "kırmızı kitaplı" bir yargı haline dönüştüren şey de burasıdır.

Kaynakça
Kitap: Yargı Meselesi Hallolundu! Yargıçların "Eşekli Demokrasi" ile İmtihanı
Yazar: Orhan Gazi Ertekin
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1980-1993: Cumhuriyetimizin 4. İhanet Dönemi ve Eşref Bitlis Paşa, Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Mücadelesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir