Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tolunoğulları Devletinde Sağlık

Burada Tolunoğulları Devleti hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Tolunoğulları Devletinde Sağlık

Mesajgönderen TurkmenCopur » 03 Oca 2011, 19:31

SAĞLIK

Bu sahada Tolunoğulları döneminde atılan ilk ve takdir edilecek adım Mısır tarihinde önemli yer tutar. Medeniyetin en zaruri sahalarından biri olan sağlığa Mısır'da önem verilmesi ve gelişmesine Ahmed bin Tolun ayrıca dikkat göstermiş, bunun için büyük miktarda para harcamıştır.

Ahmed bin Tolun Mısır'a gelişinin beşinci yılında, yani 259 (873) yılında Asker şehrinin kenarında bir hastane (bimaristan) inşa ettirir. O zamana kadar Mısır'da hastane veya herhangi bir sağlık ocağı yoktu. Tolunoğulları döneminde ise bir kaç sağlık ocağı kurulmuştu. Bunlardan en ilginci Ahmed bin Tolun'un yaptırdığı umumi hastane (bimaristan - el-maristan) idi. Bu umumi hastane yalnız Mısır ve Şam'ın değil diyebiliriz ki, bütün Yakın ve Orta Doğu halklarının sağlık tarihinde önemli bir olaydır. Tolunoğulları'ndan önce hilafette bazı hastaneler yapıldığı gerçektir. Ancak böyle bir hastaneye değil Tolunoğulları'ndan önce, hatta bir kaç yüzyıl sonra da rastlanmamıştır.

Ahmed bin Tolun hastanenin inşasını tamamlattıktan sonra divanhaneye tahkim etti. Ahmed bin Tolun hastanede ne bir asker, ne de bir memlükün tedavi edilmeyeceğini de şart koştu. Sonra hastane için iki banyo yaptırdı.

Bunlardan birisi erkekler, diğeri kadınlar içindi. Ayrıca hasta geldiği zaman elbiselerinin soyundurulup parasının hastane müdürüne (emin el-maristan) teslim edilmesini içeren kanun uygulatdı. Sonra hasta özel bir elbise giyiyor ve onun için yer ayrılıyordu. Hasta muayene ediliyor, sonra ilaç ve yemek veriliyordu. Doktorlar hastayı sağlığına kavuşturup hastaneden taburcu ederken, hastaya son yemeği olarak bir tavuk ve bir ekmek (reğif) verilir, emanet verdiği elbise ve parası kendisine geri verilir, hastalar parasız tedavi edilirdi.

Ahmed bin Tolun bu hastanenin yapılması ve harcamaları için önce 60 bin dinar vermişti. 269 (875-876) yılından itibaren de hastanenin harcamalarını vakıf idaresinin uhtesine bıraktı. O, her haftanın cuma günü hastaneye geliyor, onun ambarlarını, orada ne varsa ve hekimleri kontrol ediyor, hastaları, özürlüleri, aynı zamanda yakalanarak hastanenin ayrıca bir bölümünde tutulan delileri kontrol ederdi.

Ahmed bin Tolun bu hastane dışında caminin arka tarafında bir eczane de yaptırmıştı. Bu eczanede her tür şerbetler ve ilaçlar vardı. Ahmed bin Tolun eczaneye görevliler ve özel bir hekim tayin etmişti. Bu hekim de hastaları parasız tedavi ediyordu.
Sağlıklı ocakları Tolunoğulları'nın bütün hakimiyeti devrinde faaliyet göstermiştir.

Kaynakça
Kitap: TOLUNOĞULLARI DEVLETİ
Yazar: Fazil Gezenferoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Tolunoğulları Devleti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir