Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Terekeme Hacı (Sarıkızoğlu)

Burada Terekemeler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Terekeme Hacı (Sarıkızoğlu)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 00:31

TEREKEME HACI (SARIKIZOĞLU)

Dağıstan ve Azerbaycan Hanlıklarının Rus işgaline uğradığı yıllarda Sarıkız isimli bir kadından doğan Hacı ve kardeşleri Rusları Kafkas geçitlerinde durdurmaya karar verirler. Mensub oldukları oba halkı bu mücadeleye pek sıcak bakmaz sonunda, yenilginin kesin olduğu bir savaşa girmek istemezler. Fakat Hacı ve kardeşleri silahlanarak Daryal geçidinde mevzilenirler. Arazi savunmaya çok elverişli olup keskin nişancı ve bol cephaneye sahip birkaç kişi yüzlerce askere karşı bulunduğu sipari savunabilirdi.

Terekeme Hacı ve kardeşleri Daryal'da Rus keşif kolunu bozarak geçide yaklaştırmadı. Ancak bu müsademede dört kardeşten biri ölünce oba halkı silahlanarak Ruslara karşı kahramanca savaştılar. Koca bir Rus taburu bir ay zorlamasına rağmen Daryal'da adım atamadı. Bu arada Rus Kumandanı Hacı'ya teslim olması için haber göndermişsede bu teklif Hacı tarafından şiddetle reddedilmişdi.

Daryal'ı geçmeye çalışan Rus kuvvetlerinin komutanı durumun çok ciddi olduğunu Çar'a bildirerek yardım istedi. Terekeme obasında ise yiyecek ve cephane sıkıntısı olduğundan bir kısım halk direnmenin yarar sağlamıyacağına inanıyorlardı.

Bir gece tam donanımlı bir Rus birliği ansızın Hacı ve Kardeşlerinin evini kuşatmaya başladılar Kardeşler evin belirli yerlerinde siper alarak saatlerce savaştılar, evin çevresi tamamen sarılmış olup kaçma ihtimali ortadan kaldırılmıştı. Dağıstandaki yerleşim birimlerinde ev, ahır ve samanlık hep yanyana olup birbirleri ile bağlantılı idi. Çatışma bütün şiddetiyle devam ederken Evin- kuzey kapısını savunan kardeşlerden Mangul Ruslar tarafından öldürülür. Hırsını alamayan Rus askerleri (saldatlar) ölünün kafasını ezerler. Bu arada Hacı düşmana karşı amansız bir mücadele veriyordu. Dört kardeşin biri Daryal'da biride evde vurulmuştu. Şimdi iki kardeş ölüm kalım mücadelesi içinde idiler.

Evdeki müsademe günlerce devam etti. Bu ara Rus takviye birlikleride yetiştiler. Bir türlü Hacı'yı öldüremiyorlardı. Nihayet Evi yakmaya karar verdiler. Rus kuvvetlerinin tutuşturduğu ev yanarken Hacı'da bir yolunu bularak pencereden atlamış ve Ormanlarda kaybolmuştu. Bu ara ev ile birlikte öteki kardeşide yanarak öldü. Hacı'nın kaçtığını anlayan Ruslar ormana dağılarak onu günlerce aradılar. Bu arada Hacının mensup olduğu Terekeme obasıda teslim olmuştu gece ve gündüz büyük kaçışı sürdüren Hacı sonunda Anadolu'ya geçmeşini başardı.

Kaynakça
Kitap: KARAPAPAK VE TEREKEMELERİN SİYASİ VE KÜLTÜR TARİHİNE GİRİŞ
Yazar: Orhan YENİARAS
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Terekemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron