Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balyoz'u Çürütecek Rapor

Burada Balyoz Davası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Balyoz'u Çürütecek Rapor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Haz 2011, 23:05

BALYOZ'U ÇÜRÜTECEK RAPOR

Resim

Bayoz belgeleri; "akla ters", "her yönüyle hatalı ve tutarsız”!.. 6 kişilik askeri bilirkişi heyeti Balyoz dokümanlarını inceledi ve bu sonuca vardı. Belgeler personel bilgileriyle karşılaştırıldı, teknik ve içerik analizleri yapıldı. 2003 yılında yazıldığı iddia edilen planların 2008'deki Talimname'ye göre hazırlandığı ortaya çıktı. İşte Balyoz iddialarını temelden çürütecek 360 sayfalık o raporun ayrıntıları...

Donanma Komutanlığı'nda çıktığı iddia edilen dokümanlarla ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı bilirkişilerinin hazırladığı 360 sayfalık rapor Balyoz dava dosyasına girdi.

Tuğgeneraller Muhittin Fatih Sert ve Ziya Cemal Kadıoğlu’nun da aralarında olduğu 6 kişilik heyetin hazırladığı raporda davanın gidişatını tamamen değiştirecek saptamalar yapıldı. İnceleme; personel bilgileri, teknik ve içerik analizi olmak üzere üç ana başlıkta toplandı.

Bilirkişi heyeti, "Oraj Hava Harekat Planı" başlıklı dokümanın “Her yönüyle hatalı ve tutarsız” olduğunu kaydetti.

“ASPARUK’U DEVİRME” AKLA TERS

İddia edilen planda Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına’nın, dönemin Kuvvet Komutanı Cumhur Asparuk’u devireceği yazıyor. Bilirkişiler bu iddiayı; "7 ay sonra Hava Kuvvetleri Komutanı olacak Orgeneral Fırtına'nın selefini tesirsiz hale getirmeye çalışması akla ters" ifadeleriyle değerlendirildi.

PERSONEL BİLGİLERİ HATALI

Bazı Hava Kuvvetleri personelinin görev yeri ve rütbe bilgilerinin hatalı olduğu saptanan raporda, 42 dosyada adı geçen 4 sivil memurun, Hava Kuvvetleri’nde hiç görev almadığı kaydedildi.

Bilirkişiler, Balyoz belgelerinin tek bilgisayarda üretildiğini de belirledi.

2008 TALİMNAMESİNE GÖRE YAZMIŞLAR

Bilirkişilerin yaptığı önemli tespitlerden biri de 2003’te yazıldığı iddia edilen dokümanlarda TSK’nın 2008’de kullanmaya başladığı MY 75-1B Talimnamesine göre yazılmasıydı.

KOMUTANLAR HEDEF

Raporun sonuç bölümünde de “komutanlar hedef” mesajı verildi.

Her yönüyle hatalı ve tutarsız söz konusu yazılarda, seçilmiş bir kısım komutan ve personelin, sözde görevler verilerek veya yazı içerisinde ve ekinde isimleri veya imza blokları yer almak suretiyle, vazifesiyle bağdaşmayan ve başarması imkânsız görevler verilmek suretiyle, hayal ürünü bir yapılanma içine çekildiği değerlendirilmiştir.

Cuma, 17 Haziran 2011 15:14

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=168
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Balyoz Davası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir