Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Celal Doğan: "Deniz Gezmiş Benim Evimde Yakalandı"

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Celal Doğan: "Deniz Gezmiş Benim Evimde Yakalandı"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:09

CELAL DOĞAN: "DENİZ GEZMİŞ BENİM EVİMDE YAKALANDI"

Hulki Cevizoğlu - Evet. Çok tarihi bir konuşma değildi demek ki. O günü ilgilendiren çok tarihi olsaydı unutmazdınız gibi geliyor bana. Ya da çok konuşma arasında kaynadı gitti.
Siz Deniz Gezmiş'i de yakından tanıyorsunuz galiba. İsterseniz biraz da o dönemleri anlatın bize.

Celal Doğan - Sayın Gezmiş ile biz iki defa beraber tevkif olduk. Ben Sayın Gezmiş İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde benden alt sınıflarda bulunurdu kendisi. Arif Akbaşgil'in ölüm günü tanışmıştık ve bilahare 1968-1969 öğrenci eylemlerinde birlikte olmuştuk.

1969'un yılbaşı rektörlük işgali söz konusu olmuştu. Milli İşgal tabir edilen bir olaydır. Bu eylemin sanıkları olarak yakalanmıştık, 53 gün yatmıştık. Bilahare İstanbul Üniversitesi'nde bir başka olay olmuştu, yine bizi sanık saymışlardı o zaman. Çünkü yaşadığımız başka önemli olay vardı. İstanbul Valisi Vefa Poyraz'dı o zaman. Muzaffer Bey.

Emniyet müdürü idi. Üniversite, işgal edilmişti. Biz 7 saat Deniz Gezmiş, Bozkurt Nuhoğlu ve 7 profesör işgalin kaldırılması için çaba sarf ediyorduk. Vefa Poyraz, Emniyet Müdürü'nü çağırdı ve "sanıklar kimdir?" dedi. Dedi ki; "Celal Doğan, Deniz Gezmiş, Bozkurt Nuhoğlu'dur, bunları söylemeye gerek yok" dedi. "İşte bunlar karşınızda oturuyor" dedi. O dönemde de sanıklar peşin ve daha sonra önyargıyla tesbit ediliyordu. O dönemde yine birlikte yargılanmış sonra da beraat etmiştik olaydan.
Bir gün babamın ve benim evde olamadığım bir dönemde Deniz, nasılsa Celal Doğan'ı aldılar beni almazlar diye, benim evimde yakalanmıştı.

Hulki Cevizoğlu - Sizin evinizde yakalandı!.

Celal Doğan - Evet.

Hulki Cevizoğlu - Siz neredeydiniz o sırada? Celal Doğan - Ben o zaman cezaevindeydim. Hulki Cevizoğlu - Anlayamadım. Celal Doğan - Sultan Ahmet Cezaevi'ndeydim.

Hulki Cevizoğlu - Siz cezaevindeydiniz ama, sizin evinizde Deniz Gezmiş mi saklanıyordu?

Celal Doğan - Evet.

Hulki Cevizoğlu - Peki, Deniz Gezmiş herhalde tesadüfen sizin evinizde saklanmıyordu?

Celal Doğan - Benim çok iyi arkadaşımdı. Birlikte kalıyorduk. Çok zaman uğrardı.

Hulki Cevizoğlu - Deniz Gezmiş'in o sırada sizin evinizde saklanması konusunda kararı siz mi vermiştiniz, yoksa siz cezaevinde olduğunuz halde bir başka şekilde mi karar verildi?

Celal Doğan - Bana da sorsaydı kalırdı kendisi de gelirken çok rahat gelebilirdi, hiç mahsuru yoktu yani.

Hulki Cevizoğlu - Anladım ama, nasıl oldu olay?

Celal Doğan - Ben yoktum evde. Cezaevinde olduğum için, bizim evde kal diye ısrar edecek şansım yoktu yani.

Hulki Cevizoğlu - Sizin için de sürpriz oldu galiba?

Celal Doğan -
Evet.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir