Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fuller, Fethullah Gülen'i Parlatıyor

Burada Amerika'da yaşıyan, ve Amerika'nın uşaklığını yapan Fethullah Gülen hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz. Kendisi CIA'yla iç içedir ve resmen bir CIA elemanıdır.
Fethullah Gülen, İslam Dinimiz ve Türk Soyumuz gibi en büyük değerlerimizi kötüye kullanarak iyi niyetli halkımızı kandııyor ve Amerika'ya hizmet eden bir cemaat'e köle yapıyor.
Devletimiz içinde bu cemaat'ten olan ve Türkiye Cumhuriyetimizin geleceğini tehlikeye atan insanlarımıza bunu sormak istiyorum: "ALLAH AŞKINA, Amerika gibi şeytana tapan ve bizzat şeytanın askerleri olan bir devlet'e hizmet etmenin neresinde Müslümanlığımız vede Türklüğümüz vardır?". Bu sorunun cevabının çok net olmasıyla birlikte, insanlarımızdan ricam, Türkiye Cumhuriyeti'mizin Tam Bağımsızlığı için, LÜTFEN AMERİKA'YI VE FETHULLAH GÜLEN'İ BOYKOT EDİN VE LANETLEYİN!!!!!!!

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Haz 2011, 02:49

Mart 2008'in sonlarında Graham Fuller'in "Yükselen Bölgesel Aktör Yeni Türkiye Cumhuriyeti" adlı çok önemli bir kitabı yayımlandı. Kitabın önemi önce Fuller'in kişiliğinden kaynaklanıyor, sonra da içeriğinden.

Fuller, kitabındaki görüşlere güvenilmesi ve inanılması için 19. sayfada şöyle bir açıklama yapma zorunluluğu duyuyor:

"Okuyucularımdan bana bir iyilik yapmalarını istiyorum: Bir süre için 1990'larda Türkiye'de istihbarat görevlisi olarak hizmet verdiğimi ve uzun yıllar CIA'de çalıştığımı unutun. Zamanla her şey değişir, benim görüşlerim de değişti. Lütfen bu kitabı sanki arkasında özel bir amaç güdüyormuşum gibi okumayın."

18. sayfada ise şu satırlara yer veriyor:

"Bugün inanıyorum ki Türkiye'de durum daha önce hiç olmadığı kadar iyidir. Ülke refah içindedir. Ilımlı İslamcı çizgiyi siyasi düzene başarılı bir şekilde entegre etmiş dünyadaki ilk Müslüman ülke Türkiye'dir."

Şimdi kitabın sayfalarını çevirmeye başlayalım ve Fuller'in analizlerine özetle göz atalım:

Türkiye "Ilımlı İslamcı" Bir Ortadoğu Ülkesidir

"Güçlü, istikrarlı, gelişmiş ve demokratik bir Ortadoğu ülkesi olarak Türkiye, artık hayati çıkarlarının bulunduğu sorunlu bir bölgede daha bağımsız hareket etmeye doğru gitmekte, esasen bu yönde hareket etmeye zorlanmaktadır. Sonunda Ortadoğu bölgesinde ve daha geniş Müslüman coğrafyada Türkiye'nin ne yapacağı, ABD, AB ve Türkiye'nin Batılı olmayan çıkarları arasında cereyan edecek karşılıklı etkileşim tarafından belirlenecektir." (sayfa 38)

AKP Sadece Olımlı İslamcı Değil, Daha da Öte "İslamcı" Bir Partidir

"Benim görüşüme göre İslamcı terimi Kuran'ın ve Peygamber'in hayatının İslami yönetişim ve toplumla ilgili önemli ilkeler vazettiğine inanan geniş bir akrivistler spektrumuna uygulanabilir bir terimdir. Bu bağlamda ben AKP'yi -sadece ılımlı değil, aynı zamanda ve daha önemli olarak da dini değerlerin siyasi yaşamla bütünleştirilmesinin ne anlama geldiğini keşfetmeye çalışan- İslamcı bir parti olarak görüyorum." (sayfa 107)
"Gülen hareketi bir tür millet duygusu ile İslam'ın belirli bir şekilde kaynaştırılması ile karakterize edilmektedir." (sayfa 115)

AKP, Gülen Cemaatinden Tam Destek Alıyor

"Ancak AKP iktidara geldiğinde ve oldukça ılımlı, programatik ve üretken bir siyasal platforn?0 benimsediğinden beri, Gülen hareketi, AKP'ye yönelik eleştirisini büyük ölçüde azaltmıştır. Bunun sonucu olarak, ikisi arasındaki ilişkiler bugün geçmişte olduğundan çok daha iyi durumdadır."

"AKP'nin siyasi sistem içinde başarılı bir şekilde çalışma deneyimi dikkate alındığında, İslami düşünce, AKP içinde belki başka her yerde olduğundan daha hızlı bir şekilde evirilmektedir. AKP aynı zamanda büyük ölçüde kentsel bir olgu iken, Gülen hareketi kırda ve kasabalarda daha güçlü köklere sahip olmuştur."

"Gülen cemaatinin birçok üyesi bugün artık Gülen hareketine bir alternatif olarak değil, ama onun siyasi bir tamamlayıcısı olarak AKP'ye katılmıştır. İki taraf arasındaki bağların bu şekilde iyileşmesi, bu defa koyu Kemalistler arasında daha karanlık kuşkuların yükselmesine sebep olmuştur." (sayfa 127)

Gülen Hareketi "Calvinist" Bir Harekettir

"Gülen hareketi İslam inancının geleneksel toplum değerleri için merkezi önemini vurgulasa bile modernist bir dünya anlayışı öngörmektedir. Hareket -neredeyse kendisini Calvinist bir harekete büründürür bir şekilde- dünya hayatıyla aktif olarak ilgilenen, eğitimli ve müreffeh bir inananlar toplumu peşinde koşmaktadır." (sayfa 116)

"Gülen hareketi bir tür millet duygusu ile İslamı belirli bir şekilde kaynaştırması ile karakterize edilmektedir." (sayfa 115)
"Türk İslamı bölgesel bir itibara sahip olursa bölgesel tartışmaları etkileyebilir ve kamusal hayatta İslamın rolü hakkındaki münakaşaları değiştirebilir."
"Söz konusu model, devletin İslamı bastırdığı o eski, laikçi Kemalist model değildir. Söz konusu model, daha ziyade canlı, gururlu ve gayrimüslim devletlerle rahatça bir arada yaşabilecek ılımlı bir Türk İslamıdır." (sayfa 321)

"Yeni Cumhuriyet "in Dört "Yeni" si

Bu değerlendirmeleriyle Fuller, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin sona erdiğini, Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmakta olduğunu ilan ediyor.

Yeni Cumhuriyet'in dört "yeni"yi içinde barındırdığını satır aralarına sıkıştırıveriyor:

Yeni Cumhuriyet, "Yeni Ortadoğu" coğrafyasının yükselen aktörü oluyor. "Yeni Ortadoğu" ise, Kafkasya'yı da içine alan "Yeni Orta Asya"nın bir bölümünü oluşturuyor.
Yeni Cumhuriyet'in "yeni dini", "yeni Nurculuğun" dini, yani Gülen'in Ilımlı Siyasal İslamcılığ?0 oluyor.

Yeni Cumhuriyet'in partisi "yeni AKP" oluyor.

Yeni Cumhuriyet'in ordusu, "Yeni NATO"nun "Yeni Orta Asya"nın ordusu oluyor.
Yeni Cumhuriyet'in "yeni görevi", "Yeni Ortadoğu"da ABD'nin karşılaştığı problemleri çözmesine, taşeronluğuna soyunmak oluyor.

Kaynakça
Kitap: Açılım Kıskacı
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Fethullah Gülen Terör Örgütü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir