Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Anne ve Babasının Dini Bilgisi

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:07

Gülen cemaatinin Gülen'i parlatmak amacıyla yayınladığı kitapları okuyunca ilk göze çarpan olgu şu oluyordu.

Fetullah Gülen ve sülalesi mitolojik "bir efsanenin olağanüstü yeteneklerle donatılmış kahramanları, dini efsanelerin ermişleri gibi...

Kur’an öğrenmek ve hatmetmek için sıradan bir cami hocası dahi bilir ki, önce mahreç, ardından da tecvid ilmini bilmek gerekir. Yani Kur’an, mahreç ve tecvit ilminin ışığı altında okunur, hatmedilir ve hıfz edilir. Aksi mümkün değildir. Çünkü ayetler kesinlikle yanlış okunur, yanlış okumak günah olduğu gibi kılınan namaz da doğru olmaz.

Fetullah Gülen'in "Küçük Dünyam” adlı kitabındaki anlatımlarından anlaşılıyor ki, ne annesi ne de otuz yaşından sonra Kur’an öğrendiği belirtilen ve hayatında sarıksız gezmediğini söylediği babası Ramiz, mahreç ve tecvid ilmine vakıf değillerdi. Bu durumda Fetullah Gülen’in anne ve babasının yeterince Kur’an bildiğine inanmak mümkün olabilir mi?

Tabii ki olmaz!...

Fetullah, Küçük Dünyası’nda diyor ki;

"Bana hafızlığımı babam yaptırdı. İlk Arapça Hocam da babamdı. Bana Emsile ve Bina’dan bir miktar okuttu. Ev işleri yapıyor, hayvanlara bakıyor, bu arada da günde on sayfa Kur’an ezberliyordum. Bir kış içersinde hafızlığımı tamamladım. Hafızlığımı tamamladıktan sonra da talim ve tecvid okumak üzere oturduğumuz Alvar’dan 7-8 kilometre uzaklıktaki bir zata gönderildim. Her gün kilometrelerce yolu kat ederek talim ve tecvid öğreniyordum.”

Niçin?

Çünkü, cevabı çok basit. Babası bilmiyordu. Tabii annesi de...

Babası gene kendi anlatımlarına göre 30 yaşından sonra? Kur’an öğrenmiş ve Alvar’a imam olmuştu.

Ve bu imam, "Talim" ve "Tecvit" bilmiyordu. O nedenle oğlunu her gün 7-8 kilometre uzaklıktaki bir yere, hem de imam olmayan bir hacıefendiye göndererek hemi de şanlı şöhretli bir hafızlıktan (!) sonra talim ve tecvit ilmi öğrenmeye yolluyordu.

Burada şu açıklamayı bir kere daha yapalım. Talim ve tecvit hafızlıktan sonra öğrenilmez, önce talim ve tecvit ondan sonra Kur'an okuma ve hafızlık gelir. Hiç kimse bu usulün aksini söyleyemez.

Talim; Arapça harflerin nereden çıktığını gösteren bir ders iken, Tecvit'te; harflerin mahreç ve sıfatlarına uymak suretiyle, Kur'an-ı Kerim'i hatasız okumayı öğreten ilimdir.

Buradan şu sonuç çıkıyor ki; Fetullah Gülen'in babası Ramiz'in, Emsile ve Bina gibi Arapça'nın dilbilgisi kurallarına giren ilmi de yeterince ve hatta hiç bilmediği anlaşılmaktadır. Çünkü; Emsile ve Bina da, Talim ve Tecvit ilminden sonra gelir.

Kısaca, Fetullah'ın dedeleriyle ilgili anlatımlarında olduğu gibi, anne ve babası ile ilgili söylemlerinde de çelişkiler içerisinde bulunmaktadır. Daha açıkçası, mitolojik bir olayın kahramanları gibi tasvir ettiği ailesinin her ferdinin, daha sonra yine kendi anlatımları ile sıradan birer insan oldukları anlaşılmaktadır.

Fetullah, böylece bir nevi kendi kendinin Brütüs'ü olma yolunda emin adımlarla yürümeye devam ediyor, hayatının bir çelişkiler galerisi olduğu bir kere daha ortaya çıkıyordu.

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir