Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Vaaiz

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Vaaiz

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:12

Vaaiz

Gülen, Kocatepe Camii'nde vaaz vermek istediğine dair 30 Ekim 1977 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdiği dört satırlık tarihsiz dilekçesinde gaf üzerine gaf yapıyordu.

Gülen dilekçesinde, “Ankara Kocatepe camii’nde vaaz ve hutbe vermek istiyorum” diyor, sıfatını yazarken de “Bornova müftülüğünde vaaiz” şeklinde bir cümle kullanıyordu.

Oysa, dinle uzaktan yakından ilgisi olan herkes bilir ki, İslam’da “Vaaiz”, “Vaizan“, “Vaizin” gibi adlarla anılan meslek grubu, “ibadet yerlerinde dini öğütlerde bulunan” anlamına gelir.

İslam’da “vaaiz” şeklinde bir meslek grubu olmadığı gibi, böyle bir tanımlama da dini terminolojide yer almıyordu.

Gülen’in her yanı dökülen dilekçesinden çıkan bir sonuç da şunu gösteriyor ki, Gülen, ne iş yaptığının bile bilincinde değildi. Ama 17 yaşında ilmi yetersizliğine bakmadan müftülüğe soyunabiliyordu.

Kendisini vaiz değil, “Vaaiz” sanan Fetullah Gülen Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdiği dilekçede, bir gariplik daha sergiliyor, “Vaaz ve hutbe” verme işine talip oluyor, ancak Cuma namazı kıldırmak istemiyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı tarihte İlmi Müşavere ve Redaksiyon Heyeti içinde Hayrettin Karaman, Ali Bardakoğlu ve Yunus Apaydın’ın olduğu “İlmihal” kitabının 1.cildinin 302.sayfasında, Cuma namazını hutbe okuyan kişinin kaldırmasının sünnet olduğu vurgulanıyordu. Yine aynı sayfada, “Hutbenin mekruhları”

başlığı altında, hutbenin sünnetlerini terk etmenin mekruh olduğu belirtiliyordu. Cenaze namazından başka namaz kıldırdığı görülmeyen Fetullah, kendisine “Vaaiz” sıfatını yakıştırdığı dilekçesinde sedece vaaz verme ve hutbe okumaya talip oluyor, Cuma namazı kıldırmaktan ise kaçınıyordu.

Fetullah namaz kıldırmaktan, hem de vaaz ve hutbesini okumaya hevesli olduğu Cuma namazını kıldırtmaktan kaçınıyordu. Fetullah’ın Cuma namazını kıldırmaktan kaçınmasının nedenleri ne olabilirdi?

Fetullah’ın Cuma namazını kıldırmak istememesinin nedeni olarak, namaz kıldırmayı bilmemesini düşünmek varlık nedenine aykırı olurdu. Fetullah, öğrendiği bir iki tane sahabe hikayesine biraz arapça sözler, biraz farsça lakırdılar, bol miktarda gözyaşı ve feryad-ı figan katarak insanları etkilemeye çalışıyor, onların beyinlerini iğdiş ediyordu.

Fetullah’ın namaz kıldırmaktan kaçınmasının diğer sebebi de, asıl inancı gereği mecbur kalmadıkça ve çevresinde etkileyeceği insanlar olmadıkça secde etmemesiydi. Gülen’in vaaz verirken, cenaze namazı kıldırırken yüzlerce görüntüsü varken, secde ederken bir tane görüntülenmiş pozu yoktu.

Gülen’in izinden gittiğini sürekli olarak tekrarladığı Ermeni Said, sürekli olarak kendisinin şafi olduğunu söylüyordu. Şafılerde ise hatibin imamlığının sahih yani geçerli olması, hutbenin şartları yani olmazsa olmazları arasındaydı. Yani imam olmayan, Cuma namazı kıldıramayan biri asla hutbe okuyamazdı.

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir