Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fethullah'ın Hocaları

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Fethullah'ın Hocaları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:15

Hocaları

Fetullah Gülen, Küçük Dünyası’nda hayatını anlatırken, etkilendiği ve ders aldığı hocalarından bahsederken Alvar İmamı olarak bahsettiği kişinin, kendisi üzerindeki etkilerinin çok derin ve kalıcı olduğunu vurguluyordu. Gülen anılarında;

“Bu arada ailemin dışında Alvar İmamı’nın da tesiri büyüktür... Benim o zatla bütünleşmem için bütün sebepler ortadaydı.” diyordu:

Fetullah Gülen, Alvar İmamı’nın tesirinin ne gibi bir dini eğitimle biçimlendiğini, bu bütünleşmenin hangi konu ve konularda olduğunu açıklamıyordu. Fetullah’ın anılarından, Alvar İmamı’na karşı tutku yüklü bir eğilimle bağlı bulunduğunu ve aralarında çok derin bir duygusallık bağı kurulmuş olduğunu anlıyorduk.

Fetullah Gülen, Alvar İmamı’nın dini seviyesinden, eserlerinden bahsetmek yerine, imam’ın hakkında yazdığı uzun ve heyecan dolu pasajlarla, aralarındaki ilişkinin olağandışılığı konusunda belli bir fikir veriyordu:

“Efendimize benziyordu. Kaşıyla mı, gözüyle mi, yüzüyle mi? Bu deruni hisler içinde O’na hayranlık duyuyor.... Onun cazibe-i kutsiyesi ve benim şuuraltı mükte ebatım sık sık kesişir, kucaklaşır ve bana rengarenk anlar yaşatırlardı...

Her başımı okşayışında, o günkü hislerimle kendimi sağlam bir emniyet noktasına ulaşmış hisseder, ruhumu bir inşirahın sardığını duyardım. Aradan bunca zaman geçmiş olmasına rağmen hala onun ipekten ellerini kulaklarımda hisseder, ruhumu bir inşirahın sardığını duyardım...”

Fetullah, 16 yaşına geldiğinde Alvar İmamı’nın öldüğünü duyuyor, tabiri caiz ise dünyası yıkılıyor, yaslara ve matemlere giriyordu. Bu olayı da kendisinden dinleyelim:

“Ben sabah namazından sonra biraz uzanmıştım. Birden “efe öldü” diye bir söz duydum (...) gittim (...)

Efe hazretleri vefat etmişti... inleme ve ağlamalar günlerce, aylarca sürdü. Sessiz ağlayışımız ise hala devam etmektedir.”

Bu açıklamaların ardından doğal olarak insanın aklına şu soru geliyordu. Acaba, Gülen’in vaazlarında sık sık rastladığımız sebepli-sebepsiz gözyaşları ile meydana gelen çığlık ve feryatları, bu sessiz ağlayışın dışa vurumu mudur?

Fetullah Gülen’in hayatını etkileyen ve onda derin izler bırakan bir diğer hocası da Vehbi Elmalı’lıdır. Onu da yine Gülen’den dinleyelim:

“Burada söylemeden geçemeyeceğim bir isim de Vehbi Elmairiıdır. Yaş olarak Alvar İmamından büyüktür ve onun öz kardeşidir. Ancak onda sukutilik hakimdir.”

Açıklamalarından kolayca anlayacağımız gibi Fetullah, Hocalarının dini ve ilmi seviyesinden çok, baş okşamalarının etkisinde kalıyor ve bunun sonucunda bulutlara uçuyordu. Bu durumu hazmedemediklerinden mi yoksa başka nedenlerden mi bilinmez, Alvar İmamı’nın torunu tarafından mescidden kovulmasının ardından, daha sonra gittiği Taş Mescid’den de yine Alvar İmamı’nın oğlu ve onun bacanağı tarafından bir kere daha kovuluyor, ancak bu kovulmaların nedenlerini açıklıyor veya açıklayamıyordu.

Fetullah Gülen’in kovulmak kaderiymiş gibi, gittiği hiçbir yerde yakasını bırakmıyordu. İzmir’de merkez vaizi iken il sınırları içinde vaizlik yapma isteği; İzmir Valiliği tarafından 22.1.1972 tarihli 7-4722/22 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderilen bir yazıyla “Muzur” faaliyetleri görüldüğü gerekçesiyle kabul edilmiyordu.

Valilik; Gülen’in bu “Muzur” faaliyetlerinden dolayı İzmir’de görevine devamı sakıncalı görerek il dışına atanmasını istiyordu.

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir