Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kapitalist Melekler

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kapitalist Melekler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:22

Kapitalist Melekler

Fetullah Gülen, "Yeni Dünya Düzeni" ve onun bir parçasını oluşturan neo liberal bir anlayışla tümüyle uyum içindeydi. Bu yüzden dinsel kavramlara da, bu tutumuna ve yaklaşımına uygun bir anlam ve içerik yüklüyordu.

1964 yılında ülkemize gelen CIA Türkiye Masası Şefi Graham Fuller’in, Gülen’in en eski ve en sadık dostu olduğunu yargılanmakta olduğum Ergenekon davasında belgelemiştim. Bir dönem MİT ile yakın ilişkide olan Gülen, daha sonra Graham Fuller ile diyaloğunun ardından CIA ile işbirliğine giriyordu.

Bu nedenle Gülen’in "yazdım" dediği kitaplarında Hıristiyan ABD'nin kapitalist rüzgarları esiyordu.

Gülen, Fasıldan Fasıla adlı kitabının 2. Basım 3. Cildi 13. sayfasında melekleri adeta kapitalistleştiriyordu, okuyalım:

"Melekler rantabl çalışırlar, daha doğrusu çalıştırılırlar."

Gülen, bu yazısıyla sadece melekleri değil, aynı zamanda Allah'ı da haşa kapitalist sınıfına sokuyordu.

Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Fetullah’ın Laik Sempatizanları adlı kitabında meleklerin rantabl çalışması konusunda şunları yazıyordu:

"Bilindiği üzere, "rantabl çalışma" ifadesi, bir mal veya paranın emek verilmeden sağladığı geliri ifade eden rant kavramı ile ilintilidir. Meleklerin rantabl çalışmasından söz etmek, onların da birer mal veya para gibi görülmesinden başka bir anlama gelmez. Dolayısıyla işçiyi ve emeği metalaştıran kapitalist anlayış, bu ifadeyle yeni ve çok değişik bir boyuta sıçramış olmaktadır."

Fetullah Gülen, bütün bunlardan sonra tarihi maddecilere akıl vermeyi de ihmal etmiyordu.

Gülen, Fasıldan Fasıla adlı kitabının 1. cildi 234. sayfasında bu derin (!) görüşlerini şöyle aktarıyordu:

"Tabii hiç bir hadise ayniyle yaşanmamaktadır. Çünkü hiç bir hadise ayni olarak cereyan etmez. Tarihi maddecilerin bu mevzudaki yanılmalarını hatırlayıp geçelim."

Işıklı, Gülen’in bu sözlerini şu şekilde değerlendiriyordu:

"Ne Marks’ın, ne Engels’in, ne de bir başka tarihsel maddeci filozofun, olayların aynen cereyan ettiği anlamına gelen bir görüş ortaya koyduğunu bilmiyorum. Ancak, Marks’ın Napolyonlarla ilgili olarak söylediği bir sözü bu noktada hatırlamak gerekiyor. Marks "Tarihte her şey iki defa cereyan eder, birincisi trajedi, İkincisi komedi olarak'" demiştir. Bu tespit, Nurculuğun iki dönemi (Nursi dönemi, Gülen dönemi) bakımından da yanlış görülmüyor."

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir