Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fetullah'a Göre Bilim ve Akıl

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Fetullah'a Göre Bilim ve Akıl

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:23

Fetullah'a Göre Bilim ve Akıl

Taassubun bilim ve felsefeyi reddeden geleneksel tutumu, Fetullah Gülen'de bütün ağırlığıyla devam etmektedir. Gülen'e göre, Bediüzzaman dediği akıl sağlığı bakımından yaya kalan Said'in yine kendi deyimi "enfes" tespitlerinden biri de, “kalbi ve ruhi hayata yelken açmamış kimselerin, akli ve felsefi meselelerle iştigal etmesinin hem bir hastalık emaresi, hem de hastalık yapan bir virüs olduğu” gerçeğiymiş.

Gülen bu uçuk görüşünü güçlendirmek için imza atmasını bilmeyen Said'in yazdığı iddia edilen nur külliyatından ‘Otuzuncu Söz ve Lemaat'ından şunları aktarıyordu:

"Demek ki manevi hastalıklar insanları akli ilimlere sevk etmekte...ve akliyat ile iştigal edenlerde emraz-ı kalbiye'ye müptela olmaktadır. Yani, akıllarını kullanmayı gerektiren bilimsel çalışmalarda bulunanlar, manevi anlamda kalp hastalıklarına yakalanmaktadırlar."

Kuşkusuz, dinle ilgili konular, esas olarak kalp ve iman alanına girerler. Ancak, hiçbir konu ve uğraş; aklın, mantığın ve muhakemenin tümüyle rafa kaldırılmasına haklılık kazandırmaz.

Fetullah Gülen, "Karşılaştığınız her görüşü Kur'an ve Hadis süzgecinden geçirin mutabakat varsa alın. Yoksa "yerler gökler ayetlerle doludur" diyen bir dinin, gerçeği bulmanın kaynaklarını böylesine bir çerçeve ile sınırlandırmış olması elbette düşünülemez. Eğer öyle olsaydı, İslamiyet açısından, insanın deneyimler kazanması, olgunlaşması için böylesine bir dünyada yaşamak üzere yaratılmasına gerek olmazdı.

Kaldı ki, mantık ve muhakemeden yararlanmaksızın, Kur'an ve Hadisleri doğru bir biçimde anlamak da mümkün olamaz” der.

Nitekim, bu yüzden olacak ki, Fetullah Gülen'in de Kur'an-ı Kerim'i yorumlamakta, İslam'ın tarihinde sayısız örnekleri görülmüş bulunan yüzeysellikten kendisini kurtaramadığını görmekteyiz. Bir örnek vermek gerekirse, Gülen'in, Kur'an da geçen "azabın müjdelenmesi" ifadesinin, "istihkar ve tehekküm" yani “aşağılama ve alay” anlamı taşıdığını ileri sürmesini gösterebiliriz.

Oysa;

Din felsefesinin özüne herhangi bir yolla birazcık yaklaşmış olan ve akıl, mantık ve muhakemeye sırt çevirmemiş olan herkes bilir ki, İslamiyet'e göre, "esirgeyen ve bağışlayan" Tanrı, kullarıyla asla alay etmez ve onları aşağılamaz; zaten onları yaratmış olan O’dur. Bu ifadede sözü edilen "müjdeleme" nin anlamına, "azap"ın İslami düşünce açısından amacı düşünülmeden varılamaz.

İslamiyet'e göre her türlü "hayır ve şer" gibi, "azap" da Tanrı'dandır; Tanrı'nın kullarına azap vermesi daha iyi, daha mükemmel olmalarını sağlamaya yöneliktir; dolayısıyla azap, onu hak etmiş olanlara, sonunda sevinmelerini gerektirecek kazanımlar sağlayacağı için müjdelenmesi gereken bir lütuftur.

Fetullah Gülen, çağdaş bilimin ışığında; akıl, mantık ve muhakeme yoluyla çözülmesi gerekli ve mümkün olan pek çok sorunu, geçmişte yaşamış, önemli bulduğu bir kısım dinsel otoritelere atfen aktardığı hükümlerle çözmeye çalışmaktadır.

Bunların bazıları şöyle sıralanabilir:

"Diş kalıplarının altından olması, İmam Ebu Hanefi'ye göre mahzurluymuş."

"istimna caiz midir?

Yusuf El Kardavi, imam Ahmed İbn Hanbel, istimna caizdir der. Başka bazıları demiyormuş."

"Cünüp iken ölen ne olur?"

"Kan aldırmak, sakal bırakmak sünnet mi değil mi?"

Halkımızın ham sofuluk dediği olgunun gündeme getirdiği bu tür sorunlar ve tartışmalar, asırlar önce, Nasrettin Hoca, Bektaşi, İncili Çavuş, fıkralarıyla gerekli yanıtlarını fazlasıyla almış bulunuyorlardı.

"Yeni Dünya Düzeni" ile birlikte yeniden kabaran bu tür eğilimler, bilinen bir Nasrettin Hoca fıkrasını anımsamamızı zorunlu kılıyordu.

Hoca'ya bir gün sormuşlar;

"Hela'da sakız çiğnemek günah mıdır?"

“Bana ne soruyorsun aklını kullan” dememiş, ama aynısını daha etkili olacak bir biçimde şöyle ifade etmiş:

"Günah değildir, günah olmasına ama görenler başka şey sanırlar...”

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir