Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Saygı Anlayışı

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Saygı Anlayışı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:24

Saygı Anlayışı

Fetullah Gülen, kendi anlatımlarına göre herkese, her şeye karşı sonsuz bir saygı içindeymiş. Fetullah Gülen, her ne kadar böyle iddialarda bulunsa da yakınlarının söylemlerine ve hayat çizgisine baktığımızda, bu konuda gerçeklerin oldukça farklı bir durumda olduğunu görüyorduk.

Gülen'in anlatımları ile yaşadığı olaylar karşılaştırıldığında ortaya adeta bir çelişkiler yumağı çıkıyordu.

"Küçük Dünyam" adlı kitabında Gülen, ne denli saygılı bir insan olduğunu şöyle anlatıyordu:

“...Sadi Efendi’nin yanından ayrılınca Kemhan Camii'nin yakınındaki medreseye gittim. Zaten eşya olarak sadece bir sandığım vardı. Bu medresede isimleri aklımda kalan bir Halis’le Muhyiddin var. Halis bize çok iyiliği dokunan Alvar ağalarından birinin oğluydu. Y ne beş-altı arkadaş kalıyorduk. Eğer birinin misafiri gelirse, yatacak yerimiz kalmazdı. Çok dar bir yerdi.

Burada unutamadığım bir hatıram şudur:

Yatmak istediğimde baktım ayağımı arkadaşlardan birine doğru uzatmam gerekiyor; saygısızlık olur düşüncesiyle ona doğru ayağımı uzatamadım. Diğer tarafta kitaplarımız duruyordu. Kitaplara doğru da ayağımı uzatmam mümkün değildi. Beri taraf kıbleye denk geliyordu. Ayağımı uzatabileceğim tek yön vardı; orası da Korucuk istikametini gösteriyordu. Ve ben babam Korucuk’ta olabilir ve ona karşı saygısızlık etmiş olabilirim düşüncesiyle o tarafa da ayağımı uzatamadım. Bir kaç gece böylece hiç uyumadan oturdum..."

Gördünüz mü Gülen'deki saygı anlayışını? Şimdi haklı olarak diyeceksiniz ki, böyle bir saygılı tavır evliyalarda bile yok'... Ben de bir ara öyle düşünmüştüm.

Ama;

Çok geçmeden böyle düşünmemin ne denli yanlış olduğunu, "halt etme" der gibi bizzat Fetullah’ın kendisi kanıtladı. Gülen'in Hisar Camii'nde verdiği pazar konferansını izliyordum. Konferansın sonuna doğru konuşma boyunca sümüklerini sildiği mendiline iyice ve defalarca sümkürerek doldurduğu sümüklerini o mendille birlikte elinde tutarken, izleyenlerden biri "mendili bize at" dedi. Gülen, tam kendine yakışacak saygılı bir tavırla "değmezsiniz" şeklinde cevap verdi. Dinleyici bir kere daha talebini yineledi, Gülen'in yanıtı yine "değmezsiniz" oldu. Üçüncü yalvarışta Gülen insafa geldi ve sümüklü mendilini cemaatin üzerine fırlattı. Cemaat ise o mendili "Allah, Allah" feryatları içinde kapıştı.

Gülen’in 35 yıllık yol arkadaşı Nurettin Veren ondaki insan sevgisini (!) kavramış, o sevgiyi şöyle anlatıyordu:

"Fetullah Gülen her gelişen hadiseden kendisine malzeme çıkarmayı bildi. Yani Fetullah Gülen tanıştığı bir insanın neresinden nasıl faydalanacağını ilk tanıştığı andan itibaren düşünür. İnsana insan olarak değer vermez. Sevgi ve muhabbetinden değil, onun neresinden ne çıkaracağını düşünerek sever..."

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir