Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fetullah, Milliyetçilik ve Askerlik

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:26

Fetullah Gülen’in milliyetçilik ve askerlik anlayışına gelmeden önce, üstadının bu konudaki görüşlerine bakalım. Ermeni Said; Risale-i Nur okumanın askerlikten ve kutsal savaştan bile daha üstün olduğunu iddia ederek şunları söylüyordu:

“Risale-i Nur öyle bir kitaptır ki; Kuran’ın onda yansıyan nurlarına hizmet etmek, askerlikten ve kutsal savaştan bile daha üstündür. Benim elimde fırsat ve para olsa, Risale-i Nur hizmetinde olan değerli kardeşlerimi askerlik hizmetinden kurtarmak için, bin lira karşılığında olsa bedeli öder ve kurtarırım onları.”

Said’in, aynen İsrail’de olduğu gibi, radikal gruplara mensup olanların askere gitmeme yerine, sürekli olarak din eğitimi almaları ve kutsal kitaplarını okumalarına benzer bir tavsiyede bulunması anlamlıdır.

Nurcular Ermeni Said’den aldıkları öğretiyle askerliği bir vatan görevi olarak görmüyorlardı ve askere gitmeyi bir ceza, bir tokat olarak kabul ediyorlardı.

Tabi, Said’in talebesi olan Fetullah, TSK’yı müridlerine hep yabancı bir kurum gibi anlatıyordu. Çıraklığını ve tilmizliğini tamamlayamamış, Üstat ve Hocaefendi olamamış Fetullah Gülen, askerlik görevini zulüm günleri olarak tanımlıyordu.

Askerlik görevini yaparken rahat günler geçirmek amacıyla torpiller arıyor, adamını bularak kendisini himayeye aldırmak istiyordu. Askerin karavanasını yemediğini, eğitimden kaçtığını övgüyle anlatıyordu.

Askerlik görevi sırasında ısrarla zamanlı zamansız abdest alıp, namaz kılıyor, ibadetleri askerliğe karşı bir araç gibi kullanıyordu. Bu kaytarma ve suistimaller sonucu, çok sıkışınca da arkadaşları aracılığı ile komutanlarına kendisini; milliyetçi, yurtsever gibi lanse ettiriyordu. Bazen bu konularda takıyyesi sınır tanımıyor ve vaaz vermek için askerden kaçtığında komutanlarına şirin görünmek için milliyetçilik yalanlarına sığınıyordu.

Gülen, İskenderun’da asker iken yine kaçıp nurculuk propagandası yapmaya gittiğinde milliyetçilik maskesi takıyordu. Gülen’in düşüncesine göre nabza göre şerbet vermek gerekiyordu. Fetullah “Küçük Dünya”sında bu olayı şöyle anlatıyordu:

“Bana, ‘Cemal Tural milliyetçi bir insan. Hiç olmazsa bir iki kelime de ondan bahset, biz de bunu değerlendirelim’ dediler.

Bir vaazımda, yumuşakça bu husustan bahsettim. Tural Paşamız milliyetçi diyorlar. Türk askeri milliyetçi olmayacak da ne olacak? Allah milliyetçilere uzun ömür versin’ bu veya benzeri ifadeler kullandım. O gün telsiz arabasına binerken ayağımı boşluğa atmışım. Römorkun üzerine düştüm. Ve kaburga kemiklerim kırıldı.

Nihat Karakum ve bazı arkadaşlar, Tümen komutanına çıkmışlar. Tümen komutanı milliyetçi bir insandı. O’na ‘Efendim, bu arkadaş onların dediği gibi değildir. Biz vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı ondan öğrendik’ demişler.”

Fetullah Gülen’in milliyetçiliği buydu. Yani komutanın milliyetçi bir insan olması ve bu konuda uyarılması üzerine bir anda milliyetçilik söylemlerine başlamıştı.

Gülen’in komutanını kandırmak için vaazında milliyetçiliği anlatmasından sonra kaburgalarının kırıldığını iddia etmesi oldukça ilgi çekiciydi. Ve adeta bir mesaj niteliğindeydi.

Yani demek istiyordu ki, “Milliyetçilik yalanını Allah bile affetmemiş ve kemiklerim kırılmış, iki ay o tarafımın üzerine yatamamışımdır.”

Gülen’e övgü kitaplarından Ertuğrul Hikmet tarafından kaleme alınan “M. Fetullah Gülen” adlı kitabın 54. sayfasında, komutanların Gülen’in asker maaşına el koyarak içki aldığı ve sarhoş olduğu iftiraları anlatılıyordu.

Milliyetçiliği bir veba gibi gösteren Fetullah Gülen’in kaçtığı ABD’den “Ulusalcı dalga aşılacaktır” sözlerinin ardından, Emniyet, Adliye ve MİT içinde yuvalanan F tipi yapılanma tarafından Ergenekon iftiralarıyla “yurtsever” avı başlatılıyor, Atatürkçüleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri bir düşman olarak gösteriliyordu.

Fetullah Gülen, müridlerine el rehberi olarak hazırlattığı “Küçük Dünyam” adlı kitabında, askerlik günlerini bir korkulu rüya olarak tanımlıyor ve şunları söylüyordu:

“Hayatımın en zor günleri sona ermişti. İki sene ihtilaller ve ihtilal teşebbüsleri ile yüzyüze yaşadığım ve ‘korkulu rüya görüyorum, uyanınca geçecek’ diyerek kendimi ikna ettiğim ve bu ikna ile sabredebildiğim askerlik artık bitmişti.”

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir