Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Babası Yanında Sigara İçmezmiş

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:26

Fetullah Gülen, kendi anlatımıyla babasının kendisine karşı duyduğu hüsn-ü zan yani iyi fikir beslemesi nedeniyle, yanında sigara içmediğinden birçok yerde bahsediyordu. Kaldı ki gerek ülkemizde, gerekse yeryüzünün her bir köşesinde çocuğuna karşı Fetullah'ın tanımlaması ile "Hüsn-ü zan" ya da açık bir deyişle "iyi düşünce" beslemeyen baba yoktur. Bu sebeple, Fetullah’ın böyle bir böbürlenmeye girmesinin anlamı da bulunmamaktadır.

1996 yılında Fetullah'ın hayatını dizi olarak yayınlayan Zaman Gazetesi'nde sigara olayı kendi ağzından şu şekilde yer alıyordu:

"...Diyebilirim ki, benim hakkımda ilk hüsn-ü zan besleyenler, arkadaşlarımdan da evvel, aile efradım olmuştur: Mesela babamın bana çok hüsn-ü zan'nı vardı. Hep bahsettiğim gibi yanımda sigara dahi içmezdi. O ki, bana Arapça okutmuş, bana hafızlık yaptırmıştı..."

Çocukların babalarının yanında sigara içmemelerinin bir saygı göstergesi olduğunu biliyorduk. Demek ki Fetullah Gülen'in ailesinde bunun tersi yaşanmış, diyecektim ki; Gülen yine yaptı yapacağını. AD yayınlarından çıkan ve Gülen'in hayatını anlatan "Küçük Dünyam" adlı kitapta Fetullah yine kendi kendisinin Brütüs'ü oluyor, Zaman Gazetesine yaptığı açıklamayı unutup Küçük Dünyam adlı kitabında daha farklı bir şey söyleyerek yine kendi kendisini yalanlıyordu:

"...14-15 yaşlarında idim. Bir ay kadar sigara içtim. Hatta pipo içmeye başladım. Babam bunun farkına varmış. Beni karşısına alıp ta bir şey demedi.

Sadece yastığımın altından aldığım paketi cebinden çıkarttı. Ayak ayak üstüne attı. Ve benim çakmağımla sigarasını yaktı. Çok utandım yer yarılsa da içine girsem diye temenni ettim. O kadar terlemiştim. Ve bu hadise benim derhal sigarayı bırakmama neden oldu...”

Fetullah Gülen, Küçük Dünyam adlı kitabının 27. sayfasında 14 yaşında yani halkın yoksulluktan kırıldığı, ekmeği bile zor bulduğu dönemlerde pipo içebildiğim söylüyordu. Gülen yine aynı kitabın 40. Sayfasında o günler için en fakir insanların bile gidebildiği hamamlara parasızlıktan gidemediğini anlatıyor, soğuk kış günlerinde tuvaletlerde ayaklarının buza yapışa yapışa banyo yaptığını anlatıyor, yine kendisiyle çelişkiye düşüyordu.

Okuyalım:

“Sadi Efendi, Erzurum’da Kurşunlu Camii’nde ders okutuyordu. Burada ders verilen yer; tavanı ahşap, küçük bir yerdi, iki kilim kadar ancak olan bu daracık yerde beş-altı talebe kalırdı. Babam beni ilk defa oraya vermişti. Kolumda bir sandık vardı ve bütün eşyam da bu sandıktan ibaretti. Bir gaz ocağımız vardı. Yemeğimizi onunla pişirirdik. Bu mekân bizim hem mutfağımız, hem yemekhanemiz hem de yatakhanemizdi. Yemeğimizi orada yapar, orada yer ve orada yatardık.

İmkânı olanlar, Kırk Çeşme Hamamına gider, yıkanırlardı. Bazı fakir talebeler de, bedeli varlıklı insanlar tarafından ödenen fişler verilirdi. Onlar da bu fişlerle gidip yıkanma ihtiyaçlarını görürlerdi. Fiş olmadığı zaman ise, hayli sıkıntı çekilirdi.

Ben de o sıkıntıyı çekenlerden biriydim. O soğuk kış günlerinde helâlarda çok yıkanmışımdır. Ayaklarım buzlara yapışırdı. Bir ayağımı yıkar, sonra onu yere kor, diğerini de öyle yıkardım. Başımdan aşağıya döktüğüm o dondurucu soğuk suların hatırasını hiç unutamam. Ciddi mahrumiyet içindeydik..."

Gülen, babasının imkânlarının kalmadığını anlatıyor, kendisine sadece bir ekmek parası verebildiğini söylüyordu. Günde sadece bir ekmek parası bulabildiğini açıklayan Gülen, o günler için son derece lüks olan pipo parası nasıl bulduğunu ifade edemiyordu.

İfade edemedikleri sadece bunlarla mı sınırlı?

Tabii ki hayır!...

Hamam parası bulamayan Fetullah, piposunu tüttürürken, Felsefe ve Fizik dalında; Descartes, Kant, Sir James Jean'ı okuyarak onlara hayranlık duyuyordu.

Fetullah'ın engin kültür hâzinesi (!) sadece bu kadar mı? Olur mu hiç!.. Edebiyatçılardan Shakespeare, Victor Hugo, Tolstoy, Dostoyevski ve Puşkin de bu furyadan nasibini alıyordu.
Her ne kadar 1949-50'lerin Erzurum'unda bu kitapların bulunması imkânsız gibi bir şey ise de ve bir de Gülen'in ilk mektep ikiye bile gelemeden peş peşe sınıfta kalması dolayısıyla okulu terk etmek zorunda bırakılması nedeniyle yine bu yüzden okumasının ve yazmasının kıt olduğu gerçeği karşısında gülüp geçelim ve Gülen'in seyir defterine devam edelim:

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir