Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Varoluşçu Fetullah

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Varoluşçu Fetullah

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:32

Varoluşçu Fetullah

Fetullah Gülen, Le Monde Gazetesi muhabiri Nicole Pope’a verdiği demeçte “Sartre’a saygı duyarım” diyordu. 9 Mart 2008 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde Özdemir ince, Zaman Gazetesi'nin yazarı Ali Ünal’ın Jean-Paul Sartre ile Fetullah Gülen’i özdeşleştirmesi karşısında adeta isyan ediyordu:

“Zaman Gazetesi’nin Fetullahçı yazıcıları, şeyhleri konusunda iyice azıttılar. Bunlardan Ali Ünal 1 ve 2 Mart 2008 tarihinde Jean Paul Sartre ile Fetullah Gülen’in sorumluluk anlayışlarını özdeşleştirmeye kadar vardırıyor işi. Bu iddia doğru (!) ise, o zaman, AKP’nin sadaka ekonomisini İslamcı Komünizm olarak tanımlayabiliriz artık!

Fetullahçı değil mi, uydurur uydurur Fetullahça söyler!

Zırvalamak konusunda Fetullahçının Türk’ü, ecnebisi fark etmiyor, hepsi zırvalıyor! Ecnebiler para karşılığı kitap yazdıkları, konferans verdikleri için zırvalamak umurlarında bile değildir. Türkler de “Taliban” ve “Mürit” zaten.

Örneğin, Belçikalı bir profesör, Rik Coplsaet bir kitabında Fetullah Gülen’i “Türk Milletini ‘Yenileyen’ liderlerden biri olarak tanıtıyormuş (Zaman, 03.03.2008). Bu gidişle “yaratan”da olur, olacak. Parasıyla değil mi?

Ama asıl ilginci, ABD’nin Texas Eyaleti’nin Houston Rice Üniversitesi’nden karşılaştırmalı Dinler Hocası Jill Carrol’un, “Medeniyetler Diyaloğu: Gülen’in İslâmî öğretisi ve Hümanist Söylem” adlı kitabı. Mürit yazıcılardan Ali Ünal almış sazı eline, felsefi terminoloji (!) de kullanarak kitabı öve öve bitiremiyor. Yazısında bir yığın ad; Mevdudi, Kari Popper, Immanuel Kant, John Stuart Mili, Konfüçyüs, Eflatun ve Jean-Paul Sartre... Fetullah'ın bu insanların hepsiyle akrabalığı varmış...

Ötekilere karışmam ama Jean-Paul Sartre benim alanıma girer. Bu nedenle biraz varoluş (Existpentialiste) felsefesine değinelim.

Sartre'cı Fetullah Gülen zırvasını anlatabilmek için, "Öz mü varlıktan önce gelir, yoksa varlık mı özden önce gelir" sorusunu yanıtlamak zorundayım. Zaten Sartre'cı tanrı tanımaz varoluşçuluğun temel sorusu, temel sorunsalı da budur.

Sartre varlığın, varoluşun özden önce geldiğini söyler. Oysa tek tanrılı dinler bunun tersini ileri sürer: öz, varoluştan önce gelir. Bunun anlamı şudur: Tanrı insanı tasarlamış ve buna göre yaratmıştır, insan yaratılmadan Tanrı'nın kafasında bir insan düşüncesi, fikri vardır.

Daha harbi söylemek gerekirse, varoluşçuluğa göre, insanı tanrı değil, kendisi yaratmıştır, yaratabilir, yaratmak zorundadır. İlkin insan vardır; yani insan önce dünyaya gelir, var olur, ondan sonra tanımlanıp belirlenir, özünü ortaya çıkartır.

İnsan kendini nasıl yaparsa öyle olur! Varoluşçuluk, Tanrı'nın yokluğunu kanıtlamakla uğraşmaz, daha doğrusu onun varlığı yokluğu ile ilgilenmez.

Fetullahçıların kiraladığı bir yazar Jill Carroll, özgürlük, sorumluluk, sorumluluk bilinci, ahlak, ideal gibi varoluşçu kavram ve birimleri “Hoca Efendi”nin metinlerine yamayarak ona Jean-Paul Sartre’ın yanında modern bir felsefi makam icad etmiş anlaşılan.

Fetullah Gülen, Allah ve Hazreti Muhammed’i inkâr etmeden Sartre’ın yanında oturamaz. Ya Allah ve Hz. Muhammed, ya Sartre! Bu işlerde öyle abrakadabra avantası yok!

Pek yakında, Fetullah’ın müzik konusunda ileri fikirleriyle Stravinski ve atonal müzikçilerle aynı çizgide olduğunu ileri süren kitaplar yayınlanırsa hiç şaşırmam. Dahası içinde Giacometti, Salvador Dali, Picasso ve Miro’nun yapıtlarının yer aldığı bir “Hocaefendi Kataloğu”da yayınlanabilir. Parasıyla değil mi, bastırırlar parayı!”

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir