Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gülen’in İntihal’i

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Gülen’in İntihal’i

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 00:37

Gülen’in İntihal’i

Hürriyet Gazetesinde yazılar yazan Murat Bardakçı, Fetullah Gülen’in "Buhranlar Anaforunda İnsan” adlı kitabının, eski başbakanlardan Şemsettin Günaltay’ın “Zulmetten Nura” adlı kitabından “İntihal” yani “aşırma” olduğunu belgeliyordu. Bardakçı İntihal konusunda şunları yazıyordu:

“Fetullah Gülen, İsmet Paşa’nın son başbakanından çok fazla etkilenmiş.

Hafta içerisinde Fetullah Gülen’in bundan dört ay önce yayınlanmış olan “Buhranlar Anaforunda İnsan” isimli kitabını okuduğum sırada ‘Ben burada yazılı olanları bir yerlerden hatırlıyorum’ diye düşündüm ve buldum.

Fetullah Gülen’in makalelerden oluşan kitabının ilk kısmı, İsmet Paşa’nın ve tek parti döneminin son başbakanı olan; tarih, ilâhiyat ve ahlak konularında çok sayıda eser veren Şemsettin Günaltay’ın 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde Türk toplumunun düşünce yapısını derinden etkileyen “Zulmetten Nur’a” isimli son derece meşhur kitabı ile neredeyse kelime kelime aynıydı.

Kitabın ilk baskısı 1915’de üçüncü baskısı ise 1925 yılında yapılmıştı...

Gülen’e ait olduğu ileri sürülen kitabın “Giriş” yazısı bile bir başkasına aitti. Buhranlar Anaforunda insan’ın diğer makalelerinin menşei konusunda doğan şüpheleri gidermek de, artık Gülen meraklılarına düşüyor.

Gülen, Şemsettin Günaltay’ın makalesini toptan aşırıp kitabına koyarken, Günaltay’dan bir kelimeyle bile olsa bahsetmiyordu. Ama yine de Fetullah’ın hakkını yemeyelim! Yazdım dediği kitaba ufak da olsa kendinden bir şeyler katmış, Günaltay'ın yazılarında geçen "Türk" sözcüğünü değiştirip yerine "Mümin" kelimesini eklemişti.

Kaynakça
Kitap: AMERİKADAKİ İMAM
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir