Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

MİT’in Fethullah Gülen Dosyası

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 1

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

MİT’in Fethullah Gülen Dosyası

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 15:42

MİT’in Fethullah Gülen dosyası

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Sönmez Koksal imzalı, 17 Aralık 1996 tarih ve 11.001.156/24746 sayılı “İnceleme” başlıklı yazı Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na geldi. Teftiş Kurulu Başkanı Osman Nuri Oduncu o gün Ankara dışındaydı. Konunun aciliyetini bilen başkan yardımcısı, mahkemeye gönderilecek dosyayı incelemeye başladı. Tüm Türkiye’nin merak ettiği olayla ilgili MİT’in ne yazdığım ilk öğrenenlerden birisiydi. Sayfalan hızla çevirirken, dosyada kimlerin isimlerinin bulunduğunu da merak ediyordu. Birden durdu. O sayfada “Fethullah Gülen” adım gördü.

MİT’in gönderdiği raporun 11. sayfasında “Araştırılmasında Fayda Görülenler” ara başlıklı bölümde Fethullah Gülen’le ilgili şunlar yazılıydı:

“Fethullah Hocacıların CIA’nın bölgemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşu olduğu iddialarının, Maliye Bakanlığı Müfettişlerinin Fethullah Gülen’in mali kayıtlarım incelemesi ile İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının ilgili kuruluşlarla yapacakları koordine sonucunda çözülebileceği değerlendirilmektedir.”

Başkan sayfalan çevirmeye başladı. Raporda adı geçen herkese dair MİT arşivlerinde bulunan bilgilerin bir özeti aktarılıyordu. Başkan Yardımcısı, kimler hakkında neler yazıldığım merak etmişti. Sayfalan çevirirken gözüne takılan isimlerden birisi de Fethullah Gülen’di. Hatta en ayrıntılı bilgi, onun hakkında verilmişti. Başkan Yardımcısı daha ilk satırda Fethullah Gülen’in babasının adına takıldı. Dosyada baba adı “Ramis” yazıyordu. Bunun “Ramis” değil, “Ramiz” olabileceğim düşündü. İçinden “Bu da benim sorunum değil” dedi.

Bürokraside Fethullah Gülen adının geçmediği gün yok gibiydi. Bazı kişilerle ilgili konuşulurken “O Fethullahçı” deniliyordu.

Resim
Fethullah Gülen hakkında, Nurculuk faaliyetlerinden dolayı 1971'de İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı’nca dava açıldı.

Fethullahçı olmayı bürokraside “yükseliş yolu” olarak görenler de az değildi. Görevden alınanların zaman zaman “Beni Fethullahçılar aldırdı” dediği oluyordu. O günlerde İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda önemli görevde bulunan bir Emniyet mensubu ise, bazı arkadaşlarının yanında “Bu kişinin arkasından niye gidiyorsunuz. Ağlıyor, sızlıyor, siz de etkileniyorsunuz. Bırakın Allah aşkına bu işleri” dedikten sonra bir daha iflah olmadığını, çeşitli gerekçelerle hakkında soruşturmalar açıldığını anlatıyordu.

Önce “Fethullahçı yapılanma yok”tu!

Hakkında “Fethullahçı” olduğuna ilişkin rapor bulunan Hanefi Avcı’nın, bürokraside, adliyede yaşanan olaylarla ilgili yazdığı Haliç'te Yaşayan Simonlar / Dün Devlet Bugün Cemaat adlı kitap, Fethullahçı yapılanmanın geldiği noktayı gözler önüne serdi. 2001 yılında “Emniyet’te Fethullahçı yapılanma yok” diyen îstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun da “nasıl yanıldıklarını” anlatabilmek için, Avcı gibi kitap yazıyor. Aslında, Avcı’nın bugün yazdıkları ve Sabri Uzun’un yazacakları yıllar önce dile getiriliyor, ancak bunlar dikkate alınmadığı gibi raporları yazanların başı da derde giriyordu. Tıpkı şimdi Avcı’nın da girdiği gibi...

MİT’in gönderdiği dosyada, Fethullah Gülen’in 1942 yılında Erzurum’da doğduğu belirtiliyordu. Yaşım hesapladı. Kendisinden yedi yaş büyüktü. Fethullah Gülen ne yapmıştı da bu kadar güce sahip olmuştu.

Hocanın tam 26 yılına hiç değinmeden doğrudan İzmir’de yaptığı çalışmalara geçilen o rapor şöyle devam ediyordu:

- 1968 yılı itibariyle İzmir Merkez Vaizi, İzmir İmam Hatip ve İlahiyatta Öğrenci Yetiştirme Demeği, Kestanepazari Kuran Kursu öğreticisi görevlerinde bulundu.
- 1969 ağustos ayı içinde İzmir-Buca’da kendi yönetiminde olan dernek ve Kestanepazarı Kuran Kursu’nda okuyan 100 öğrencinin katılımıyla bir kampta, Kuran okumanın yanı sıra Risale-i Nur eğitim yapıldı.
- Aynı yıl içinde Said-i Nursi için Isparta ilinde okutulan mevlide katıldı.
- 1970 yılı içinde İzmir ilinde Nurculuk üzerine programlar yaptı, ayrıca toplantılarda eğitici görevini üstlendi.
- 1971 ocak ayı içinde, İzmir İmam Hatip ve İlahiyat Öğrenci Yetiştirme Demeği içinde Nurculuk faaliyetleri yürüttüğü gerekçesi ile demek idare heyetinden çıkarıldı.

Aynı yıl itibariyle Nurculuk faaliyetlerinden dolayı İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından ifadesi alındıktan sonra hakkında dava açıldı.
Anılan komutanlıkça açılan davası sonucunda vaaz etme yetkisi alındı.

- 1972 Eylül ayı içinde Erzurum’a gitti. Bu ilde Nurcu liderlerle görüştü ve çeşitli Nur toplantılarına katıldı.
- 1973 yılı itibariyle Edremit’e tayin edilmesine rağmen, İzmir’de ikamet ederek her hafta cuma günleri Edremit Alemzade Camii’nde vaaz verdi ve her gelişinde ayrı ayn Nur medreselerinde Nur toplantıları düzenledi.
- Aynı yıl itibariyle Edremit Merkez Vaizi görevi sırasında yaz aylarında Edremit civarında açılmış olan ve Nurcu öğrencilerin iştirak ettiği kamplarda Nurculuk faaliyetlerini organize etti.
- 1974 Eylül ayı içinde Merkez Vaizliği’ne tayin edildi.
- 1974-1976 yıllan arasında yurt çapında çeşitli konularda konferans verdi.
- 1976 Temmuz ayı içinde Aydın çevresinde açılması planlanan Nur kamplarında fıkıh dersi vermesi planlandı.
- 1976 ağustos ayı başında İzmir-Bornova ilçesi vaizliğine atandı.
- istihbarat notunda münfesih Milli Selamet Partisi (MSP) yanlısı olan Nurculardan Fethullah Gülen’in, İran’da gerçekleştirilen devrimin Türkiye’de de gerçekleştirilmesini arzuladığı, Türkiye’de İslami bir devrim için yurt sathında teşkilatlanmaya önem verdiği yer aldı.
- İzmir-Bornova Merkez Vaizi olduğu dönemde vaaz bantlarının yurt sathında dağıtılmasını sağlatarak Nurculuk propagandası yaptı.
- 19 Nisan 1980 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen bir Nur toplantısında yaptığı konuşmada; birkaç gün içerisinde “Huruç Harekatı” (Atılım Harekatı) başlatılacağını, bu harekat için hemen hemen her ilde liderlerin tespit edildiğini, İran’da yapılan İslam harekatının Türkiye’de de böylece başlamış olacağım” belirtti.
- 1980 yılında İzmir’de bir Nur toplantısında yaptığı konuşmada; “Huruç harekatının başarıya ulaşması için bütün yurtta kendi binalarında ve kiralayacakları müsait yerlerde orta ve yüksek öğrenim gören öğrenciler için yurt binalarının açılması, yurtlarda eğitilen öğrencilerin meyvalarını vermesi, kendi fikirleri doğrultusunda çeşitli kitap ve dergilerin basımının gerçekleştirilmesi ile özellikle Türkiye’deki öğretmenlerin büyük bir bölümünün kendi yönlerinde faaliyet göstermeleri gerektiğini” ifade etti.
- 24.06.1980 tarihinde “Denizli Merkez Akyazılı Köyü Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı” Denizli şubesinin açılışında yaptığı konuşmada; “Milletimiz içinde bulunduğu zelil duruma, şeytanın uşakları muallimler ve onların yetiştirdiği inançsız talebeler nedeniyle düşmüştür. Rusya, Türkiye’ye her yıl yardım göndermektedir. Ahlaksızlık, zina ve anarşi almış yürümüştür” tarzında ifadeler kullandı.
- Yazıcı Nurcuların lideri olan Fethullah Gülen, Bornova Merkez Camii’nde verdiği vaazlarında, hükümetin icraatlarını eleştirdi.
- 1980 yılında İzmir’de Nurcuların yayın organı olan “Sızıntı” adlı dergide zaman zaman “M.F.D.” rumuzu ile yazılar yazıyor.
- 13.09.1980 tarihinde Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı’nca kendisini yakalamaya yönelik yapılan operasyonu haber alması sonucu, İzmir’den Erzurum’a kaçtı.
- 16.10.1980 tarihinde müstafi addedilmek için Erzurum’dan 20 günlük daha sonra Kayseri Tıp Fakültesi’nden 45 günlük rapor alıp Bornova Müftülüğü’ne gönderdi.
- 1980 Aralık ayında İzmir-Bornova Merkez Vaizliği’nden Çanakkale’ye tayinini yaptırdı.

-1981 Ocak ayı itibariyle Isparta ile Uluborlu ilçesinde bulunan Islah Sitesi’ndeki “Imam Hatip Lisesi Öğrencilerini Koruma ve Yetiştirme Demeği” merkezinde gizlendi.
- 27 Şubat 1981 tarihinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nden 20 günlük rapor aldı.
- 22 Martl981 tarihinde Çanakkale müftülüğü merkez vaizliğinden istifa etti.
- 1981 yılında Ankara’da Nurcu liderlerden diş kliniği sahibi H. Toprak’ın evinde saklandı.
- 1982 Mayıs ayında Konya’daki Nurcu liderlerle bir toplantı düzenledi.
- 07.08.1982 tarihinde Keşan’ın bir köyünde gizlenerek Molla ve Dahhak takma isimlerini kullandı.
- Aynı yıl itibariyle Sızıntı grubuna mensup şahıslarca, Mekke’de kiralanan bir dükkanda Gülen’in bantları, Hac süresinde Türk hacılarına satıldı.
- 10 Haziran 1983 tarihinde, Menemen-Helvacıköy’de Yaşar Erdoğdu’nun yanında saklandı.
- Ege Ordu ve İzmir-Antalya illeri Sıkıyönetim Komutanlığı’nın 7 Şubat 1985 tarihli yazısı ile arananlar listesinde ye aldı.
- 18 Mayıs 1985 tarihi itibariyle, kendisini maddi yönden destekleyen zenginlere hitaben İstanbul-Altunizade’de bir konuşma yaptı ve özel okullara maddi yardımda bulunmaları için etkileyici öğütlerde bulundu.
- 23 Eylül 1985 tarihi itibariyle Çanakkale ili Biga ilçesinde ikamet eden Fethullah Gülen grubuna mensup Nurculardan Sabri Kadıoğlu, Abdülkadim Zellüm adlı yazarın “Hilafet Nasıl Yakıldı” isimli eserini, Nurcular ile Milli Görüş mensuplarına ücretsiz olarak dağıttı.
- 01 Ekim 1985 tarihi itibariyle; Hizb-üt Tahrir mensubu Muhammed Kürdi, parti merkezinden aldığı emir üzerine, İzmir’de tahsilini yaparken, Fethullah Gülen ile bir görüşme yaptı, ancak bu görüşmede müspet bir netice alınamadı.
- Genelkurmay Başkanlığı tarafından çıkarılan 15 Nisan 1985 gün ve 7130-97/85/SYNT. istihbarat Hrk.Ş.Ks. sayılı aranan şahıslar kitabının 2. kategori, 15. sayfa ve 588 sırasında arananlar arasında yer aldı.
- 1987 yılında, İstanbul’daki evinde, imamlarına eğitim vermeye başladı.
- Ağustos 1987 ayında ders verdiği öğrencilerine yaptığı konuşmada; “Alparslan Türkeş ile görüştüğünü, Türkeş’ten cemaatini şeriat doğrultusunda yetiştirmesini istediğini, onun da kabul ettiğini” ifade etti.
- 6 Eylül 1987 günü yapılan seçim yasaklarıyla ilgili referandumda,
Turgut Özal’ı desteklemek maksadı ile Nurcuların “hayır” oyu kullanmalarını sağladı.
- Şubat 1990 tarihinde Korkut Özal’ın dünürünün İstanbul’daki evinde, “ANAP’ın geleceği ile ilgili” toplantıya katıldı.
- Mart 1990 ayı içerisinde Türkiye’deki İslami faaliyetleri tek bir merkezden koordine etmek amacıyla oluşturulan İslam Şurası içerisinde yer aldı..
- 1990 yılı içerisinde rahatsızlığı sebebiyle birkaç kez yurtdışına çıktı.
- 20 Ekim 1991 tarihinde yapılan genel seçimler arifesinde kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yerine kurulan Milliyetçi Çalışma Partisi’ne (MÇP) 3.5 milyar lira yardımda bulundu ve seçimlerde MÇP ile ittifak yapan RP’yi destekledi.
- Nisan 1992 ayı içerisinde, Azerbaycan’a giderek, anılan ülkede TV kurma çalışmalarını başlattı.
- Aynı tarihte ABD’deki Risale-i Nur Enstitüsü’nün çalışmalarını yönlendirmek maksadıyla gizli olarak anılan ülkeye gitti. Ardından Avustralya’ya geçerek, Türk öğrencilerin akademik eğitim gördüğü okul ve kaldıkları yurtlan ziyaret etti.
- Ayrıca, kuracağı üniversitelerde ders verdirmek amacıyla söz konusu ülkelerdeki çeşitli profesörlerle de görüştü.
- 1992 yılı içerisinde MÇP’den ayrılarak yeni bir parti kurma çalışmaları içerisine giren Muhsin Yazıcıoğlu’na maddi manevi destek verdi.
- 19 Ocak 1994’te Ankara’da kurulan, “Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı”nın kurucuları arasına yer aldı.
- 1995 yılı içerisinde, ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçileri, tarafından ayrı ayrı ziyaret edildi.
- Ağustos 1995 tarihi itibariyle basında çıkan devlet yanlısı beyanları sebebiyle İBDA-C örgütünün lideri Salih Mirzabeyoğlu tarafından ölümle tehdit edildi.

Salih Mirzabeyoğlu’nun bu tehdidi, Gülen’in artık “Devlet korumasına” alınmasının da yolunu açıyordu.

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron