Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kurada Hile

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 2

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kurada Hile

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 15:43

Kurada hile

Fethullah Gülen cephesinde bunlar olurken, komiser muavini olarak atanacak Polis Akademisi mezunlarının kura çekiminde ise ilginç bir olay yaşanıyordu. Ünal Erkan’ın valilikten 1991 yılının Temmuz ayında Emniyet Genel Müdürlüğü koltuğuna oturması memnuniyet yaratmıştı. Emniyet içinde “Teşkilatımız elden gidiyor. Cemaatle bağlantılı gençler, özel sınıflara dolduruluyor, altı aylık eğitimden sonra komiser muavini olarak göreve başlatılıyor” yakınmaları yükseliyordu.

Emniyet’teki yapılanmanın bu boyutlara ulaşması hayli yadırganıyordu. Artık işi o kadar ileriye götürmüşlerdi ki, Polis Akademisi’ni bitirenlerin mezuniyet töreninin ardından komiser muavinlerinin “kura çekip” görev yerleri belirleneceği zaman müthiş bir hileye de başvuruluyordu.

Kura çekimi saat 24.00 civarında yapılıyordu.

Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan, kura çekiminde “bir şeyler döndüğü”nden haberdar oldu. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ümit Erdal’la birlikte sivil plakalı otomobille Polis Akademisi’ne gittiler. Nizamiye nöbetçisi polis, sivil plakalı araçla Akademiye girmek isteyenleri durdurdu. Şoför, “Sayın genel müdürümüz ve genel müdür yardımcımız” dediğinde polis onları tanımıştı. Hemen toparlandı. “Buyurun sayın genel müdürüm” dedi. Onlar hızla geçerken, giriş katırım üstünde kura çekimi devam ediyordu.

Bazı kişilerin nereye atanacağı önceden belliydi. İstihbarat Dairesi ile Personel Dairesi en gözde yerlerdi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ümit Erdal’a gelen ihbarda da “Işık Evleri”nde eğitilmiş komiser muavinlerinin önemli görevlere getirilmesi için isimlerinin farklı torbaya konulduğu bildirilmişti. O torbaların başında ise oğluna Sait, kızına Nur adını veren, yani Nurcuların lideri Said-i Nursi’yi çağrıştıran “İmam” diye bilinen Emniyet mensubu bulunuyordu.

Yaşanan olayı, bu kitap için Ünal Erkan’dan dinledim. Erkan, çekilen kuraları niçin iptal ettiğini şöyle anlattı:

“O saatte ben ve yardımcım Akademi’ye gittik. Öğrenciler, sanki tek bir torbada atanacakları yerler varmış gibi kura çekildiğini sanıyordu. Ancak, öyle değildi. Masanın üzerinde bir torba var, masanın altında da başka kura torbalan var. Bazı komiser muavinlerinin atandığı yerler, masanın üstünde herkesin gördüğü torbadan değil, masanın altında bulunan torbadan çekiliyordu. Komiser muavini, kura için geldiğinde listeden isimleri kontrol ediliyor, masanın altındaki torbalardan birisinden çıkarılan kâğıtla onların nereye atandığı söyleniyordu.”

Böylece, masanın altındaki torbalarda isimleri bulunan öğrencilerin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istedikleri birimlerine, istedikleri illere atanmaları sağlanıyordu.

Baskına uğrayan göreviller şaşırmıştı. Ümit Erdal ve bazı görevlüer masanın altındaki torbalan çıkarttı. Tutanak tutulmaya başlandı ve müfettişlerin olaya el koymaları için talimat verildi. Ünal Erkan, Emniyet’te böyle bir olay yaşandığı için üzülmüştü. Emniyet teşkilatına komiser muavini olarak atanacak gençler de masa altındaki torbalan gördüğünde şaşırmıştı. Şimdi ne olacağım merak ediyorlardı. Ünal Erkan oradan ayrılırken “Çekilen kuralar iptal edilmiştir. Yeni kuranız bir iki gün içinde yapılacaktır” dedi.

Büyük bir sessizlik oldu. Gece yansı oyun bozulmuştu. Soruşturmalar başlıyor, bu arada illerde bazı kadrolar değiştiriliyordu.

Yazıcıoğlu’nun kadrosuna tasfiye

Polis Akademisindeki olaydan önce İstihbarat Dairesi hareketliydi. İstihbarat biriminde daha çok ülkücü olarak tanınan emniyet mensupları bulunuyordu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Kemal Yazıcıoğlu, ülkücü grubun önde gelen isimlerden birisiydi. Görevden alınıp yerine Ömer Tüzel atanırken, Yazıcıoğlu’nun kadrosu da tasfiye ediliyordu.

Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görevli komiser Adil Serdar Saçan da bu değişiklik kapsamında Muş’a atanıyordu. Kısa bir süre sonra, Yazıcıoğlu, istihbarat Dairesi’ndeki bazı arkadaşları aracılığıyla Adil Serdar Saçan’ı İstihbarat Dairesi Başkanlığı Haber Alma Şubesi’ne tayin ettirmişti. Mustafa Gülcü ise aynı şubede emniyet amiri olarak görev yapıyor, Faruk Ünsal, Ramazan Akyürek de aynı dairede bulunuyordu. Ankara istihbarat Şubesi’nde Arif Akkale, İzmir’de Celal Uzunkaya görev yapıyordu.

Resim
Müfettişler “Fethullah Hoca’nın Talebeleri adlı örgüt teşkilatımız bünyesinde örgütlenme faaliyetinde bulunuyor” iddiasıyla soruşturma yapılmasını istiyor.

ilk oyun “Onlar irticacı” fişlemesiyle başladı

Emniyet’te ilginç ve o güne kadar uygulanmamış bir yönteme başvuruluyor, bazı makamlara ihbar mektupları gönderiliyordu. Fethullahçı olarak bilinenler, kendilerim “ülkücü” diye gizliyor, kendilerinden olmayanları bu daireden uzaklaştırmak için “irticacı-Fethullahçı” yaftalan takıyorlardı. Hazırlanan listelerde Fethullahçılar değil, diğer görüşte olanların adı yer alıyordu.

Nurcuların liderlerinden Yeni Asya gazetesi Sahibi Mehmet Kutlular, Said-i Nursi için Ankara Kocatepe Camii’nde mevlit okutuyordu. Türkiye’nin dört bir yanından Nurcular Ankara’da toplanıyor ve mevlit gösteriye dönüşüyordu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan bir gün önce Kocatepe’deki bu mevlit, Cumhuriyete karşı bir meydan okuma biçiminde yorumlanıyordu.

Haber Alma Şubesi’nde görevli Komiser Adil Serdar Saçan, 28 Şubat 1989’da Said-i Nursi için okunacak mevlit için Kocatepe Camii’nde görevliydi, “izleme Raporu”nu başkomiseri Ramazan Akyürek’e verdi. Ancak, o rapor işleme konulmadı. Bunun üzerine Saçan, raporu bu kez şube müdürü Mustafa Gülcü’ye verdi, istihbarat dairesinde ilk çatlak ortaya çıkmıştı, ipler kopmaya, saflar ayrışmaya başlamıştı.

Daireleri ele geçirme taktiği

istihbarat Dairesi’nin genç elemanları Mustafa Gülcü, Ramazan Akyürek, Faruk Ünsal, Arif Akkale, Celal Uzunkaya, ve Adil Serdar Saçan, “irticacı” oldukları” iddiasıyla görevden alındılar.

Ramazan Akyürek görevden alındıktan kısa süre soma istihbarat Dairesi’nde etkili olan bir Emniyet mensubunun kefil olmasıyla bir ile istihbarat grup amiri olarak gönderildi. Aradan bir süre geçtiğinde Fethullahçı grubun oyununa geldiğini ilk fark edenler Mustafa Gülcü ve Adü Serdar Saçan olmuştu. Kendilerini “Fethullahçı” diye ihbar edenler, Fethullahçılardı! Onlar görevden uzaklaştırıldıklarında yerlerine de aynı görüşte olanlar atanmıştı. Daireleri ele geçirme taktiği tutmuştu...

Mustafa Gülcü, Emniyet’teki bu gruptan yalanırken, görev yerinin sık sık değişmesini, “Onlar yüzünden elimde çanta yıllarca dolaştım” diye anlatıyordu. Aradan yıllar geçti, Mustafa Gülcü Emniyet istihbarat Dairesi Başkanlığı’na getirileceği dönemi yakaladı. Emniyet’te olup bitenleri yakından bilen ve halen görevde bulunan Emniyet yetkilisi anlatıyor:

“Fethullahçı gruplar Mustafa Gülcü’nün istihbarat Dairesi Başkanlığını engellemek için her yolu denedi. Daha üst görev olan genel müdür yardımcılığına atanmasını kabul ettiler ve istihbarata gelmesini engellediler.”

Mustafa Gülcü bu göreve getirilememişti ama İstanbul Valisi Erol Çakır tarafından hakkında “Fethullahçı” olduğuna ilişkin sicil doldurulan Ramazan Akyürek, İstihbarat Dairesi Başkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Bir dönem aynı dairede görevli olanların her birinin başına ilginç olaylar geldi. Mustafa Gülcü, telefon konuşmalarından dolayı hakkında açılan soruşturmadan sonra görevden alındı. “Ergenekon Soruşturması” kapsamında Adil Serdar Saçan 16 ay tutuklu kaldı. Saçan, Gülcü hakkında “Çalıştığım dönemde hiçbir zaman dinci bir faaliyetine de konuşmasına da tanık olmadım” diyor. Faruk Ünsal, Sakarya Emniyet Müdürlüğü döneminde bazı kişileri koruduğu iddiasıyla tutuklandı ve yargılaması devam ediyor. Celal Uzunkaya da şaibeli bir kişiyle yaptığı telefon konuşmalarından sonra genel müdür yardımcılığı görevinden alındı. Arif Akkale de en verimli döneminde merkeze çekildi.

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir