Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

2000/124 Dosya Numaralı Sanık

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 3

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

2000/124 Dosya Numaralı Sanık

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 15:44

2000/124 dosya numaralı sanık

Ankara Adliyesi’ndeki 2000/124 sayılı dosyanın üzerinde “Fethullah Gülen” yazıyor. O dosyada Gülen “Laik devlet yapısını değiştirmek amacıyla yasa dışı örgüt kurarak faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla suçlanıyordu.

Bu dosya yalnızca Fethullah Gülen’in yargılanmasını sağlayan dosya değildi...

Aynı zamanda, 1958 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı vaizlik kadrosunu almasıyla başlayan ve bugün yalnızca Türkiye’de değil birçok ülkede okullar, dershaneler, yurtlar, televizyon kanalları, gazeteler, vakıflar, demekler, bazı kamu kurumlarında kendisine gönül veren binlerce kişiyi kontrol ettiği iddia edilen Gülen’in gücünün yargılanmasını içeriyordu.

Gülen ve oluşturduğu öne sürülen ağın suç oluşturup oluşturmadığına ilişkin binlerce sayfa doküman, tanık sözleri, devlet belgeleri, müfettiş raporları bu dosyada yer aldı.

Mahkeme Gülen hakkında, cezanın beş yıl ertelenmesi karan verdi, yani kesin hükme bağlanması ertelendi. Yurtdışında olmasına karşın Gülen’in ülke siyaseti ve dinamikleri üzerindeki etkisi sürdü. Devletin bazı belgelerine göre “var olan” ama bir türlü somutlaştırılamayan “örgüt ağı” ülke gündeminden hiç düşmez oldu. Birçok kritik olayın ardından, “Okyanus ötesi”, “F tipi yapılanma” sözcükleri kullanıldı.

Temyiz ve nihai karar

isnat edilen suçlamanın, Gülen’in ülkeden ayrılmasıyla kesildiği yorumu, DGM’nin verdiği karan etkiledi. Bu tarih ile af tarihi arasındaki 32 gün, mahkemenin kararını olduğu kadar Gülen’in kaderini de etkiledi. Gülen’in Amerika Birleşik Devletleri’ne gidişinden 32 gün sonrasını kapsayan af; mahkemenin kesin hüküm vermesini ve Gülen’in mahkûm edilmesini önledi.

Ama daha soma DGM’nin bu kararma karşılık Gülen’in avukatları “beraatine hükmedilmesi” istemiyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Mahkeme “beraat” karan verdi.

Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci bu karan temyiz etti. Yargıtay, tebliğnameyle Gülen hakkında nihai kararını verdi. Bu karan şöyle özetlemek mümkün:

“DGM hükmün ertelenmesi karan vermemeliydi. Yani cezalandırmalıydı.

11. Ağır Ceza Mahkemesi beraat karan veremez. Bu yasaya aykırıdır.

Gülen, laik devleti yıkıp şeriat hükümlerine dayalı bir sistem kurmak amacıyla örgüt kurmaktan ceza almalı.”

Ama dava zamanaşımına uğradı. Yani Gülen, ceza alması gerektiği dönemde hüküm ertelemesiyle, sonra da zamanaşımıyla cezalandırılmaktan kurtuldu. Bundan sonraki süreçte, Yargıtay Gülen’in beraat kararını onayladı. Hemen bir gün sonra da Gülen’in Türkiye’ye dönüp dönmeyeceği tartışılmaya başlanmıştı ki, ABD’den haber geldi. ABD, Gülen’in yeşil kart başvurusunu kabul etmemişti. Dokuz yıl boyunca ABD’de kalan Gülen’e “ülkene artık rahatlıkla dönebilirsin” denildi.

Gülen’in “sağlık için” gittiği” belirtilse de yıllarca ABD’de kalmasına neden olan dava sürecine bakalım.

DGM’ye açılan dava ve bu davaya kaynaklık eden binlerce sayfa belge, tanıklar, bilgiler ve bu bilgilerin birbiriyle bağlantısını kurabilen uzmanların ortaya koyduğu tez, “Gülen cemaati, devleti ele geçirmek için ülkeyi bir ağ gibi saran tehlikeli bir örgütlenmedir” biçiminde.

Gülen ve yandaşları ise bu iddiaları şöyle cevaplandırıyor:

“Gülen bir din adamıdır, barış ve kardeşlikten başka bir isteği yoktur. Örgütlü değildir. Devlete hâkim olma ve laik devlet yapısını değiştirme amacı yoktur.”

Ama tez ve antitezi değerlendiren DGM kesin hükme varamadı.

O gün hükme bağlanamayan Gülen ve örgütünün bugün ülkenin tüm damarlarında hâkim, etkin ve var olduğunu hemen herkes kabul ediyor. Üstelik bu artık hiç kimseye “tuhaf’ gelmiyor.

Oysa özellikle Emniyet ve Milli Eğitim’de Fethullahçı olarak bilinen kişilerin etkin görevlere getirildiği belirtilmiş, bu konu resmi belgelere de yansımıştı.

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron