Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Emniyet Raporu: Kökeni Kürtlük Ülküsüne Bağlı

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 7

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Emniyet Raporu: Kökeni Kürtlük Ülküsüne Bağlı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 15:47

Emniyet raporu: Kökeni Kürtlük ülküsüne bağlı

Devletin resmi değerlendirme raporlarında yer alan bilgilere göre Fethullah Gülen, Nurculuk akımının önderlerinden. İşte tartışılan İstihbarat Dairesi’nin “hizmete özel” kayıtlı yayınında Nurculuk şöyle anlatılıyor:

1883 yılında Bitlis ili Hizan ilçesi Nurs köyünde doğan Said-i Nursi tarafından 1925 yılında kurulmuştur.

Önceleri Said-i Kürdi adını kullanırdı. Soyadı kanunu çıkınca doğduğu köyün adını soyadı olarak aldı. Meşrutiyetin ilanından sonra Bitlis ve çevresinde Şeyh olarak faaliyetler yürüttü. Burada edindiği ün sonrası bir ara İstanbul’a gelip, siyasi faaliyetlere katıldı. îttihad-ı Muhammed-i Cemiyeti kurucusu oldu. 31 Mart Vakası’na katılanlarla birlikte hareket edip, yazdığı yazılarla bu ayaklanmayı körükledi ve destekledi.

Kürt Teali Cemiyeti’ne üye oldu. Öğretilerinin kaynağı olarak bilinen 130 parçadan oluşan “Risale-i Nur Külliyatından önce 1912 yılında yazdığı bir kitabında, “Uyan ey Selahaddin Eyyubi’nin torunları Kürtler” diye yazacak kadar Kürt milliyetçisidir. Bu risalelerinden dolayı Said-i Nursi hakkında davalar açıldı ve Isparta’da mecburi ikamete tabi tutuldu. Risale-i Nur eserleri başlangıçta elle, Arapça harfler kullanılarak çoğaltılmaya çalışılmış, 1956 yılında Afyon Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suç unsuru bulunmadığı yolunda karar verilmesi üzerine matbaada basılmaya başlanmıştır.

Genelde fikri eylemi benimseyen bu akım, eğitim ve propaganda ile laik sisteme karşı şeriatı savunmaktadır. Ancak bu amaçlarını devlete ve orduya karşı gelmeden gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Devlet kademelerinde kadrolaşma ile vakıf, öğrenci yurdu ve özel eğitim kuramlarında örgütlenmeyle gitmişlerdir. Faaliyet alanları genel olarak Türkiye, Türk Cumhuriyetleri, Balkanlardır.

Resim
Fethullah Hoca hakkındaki kamu davasının düşürülmesi 28 Mayıs 2007 tarihinde istendiğinde, hem Gülen, hem de avukatları rahatlamıştı.

Türkiye genelinde 8 ayrı grup halinde faaliyet yürüten Nurcuların önemli grup ve liderleri şöyledir:

Fethullahçılar: Fethullah Gülen
Yeni Asya: Mehmet Kutlular
Yeni Nesil: M. Birinci
Med-Zehra: S. Dursun
Tenvir: 1. Şentürk
Erzurum Nur Cemaati: Mehmet Kırkıncı
Yazıcı: S. Nur Ertürk
Aczimendi: Müslüm Gündüz

Ancak Fethullah Gülen, DGM’ye gönderdiği yazılı ifadesinde kendisinin Nurcu ve Said-i Nursi’nin ardılı olmadığını söylüyor.

Sıkıyönetim’in aradığı kişiler arasında

1941 Erzurum doğumlu olan Fethullah Gülen, yörenin tanınmış din adamlarından aldığı derslerle ilk eğitimini tamamladıktan soma çeşitli medreselerde öğrenim gördü ve 1958 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda vaiz olarak göreve başladı.
1971 Ocak ayında İzmir İmam Hatip ve İlahiyata Öğrenci Yetiştirme Demeği’nde Nurculuk faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle vaizlikten uzaklaştırıldı ve müstakil hareket etmeye başladı.

Aynı yıl Nurculuk faaliyetlerinde bulunmaktan İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından ifadesi alındı ve İzmir’den sürüldü. Daha sonra af kanunundan yararlanarak dava düşürüldü.
1972 Nisan ayında Balıkesir-Edremit’e, 29 Haziran 1974 tarihinde Manisa merkez vaizliğine atandı.

28 Eylül 1976 tarihinde İzmir-Bornova ilçe vaizliği görevine getirilen ve bu görevde bulunduğu süre zarfında vaaz bantlarının yurt çapında dağıtımım sağlayarak propagandasını yapan Fethullah Gülen, 13 Eylül 1980 tarihinde Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı’nın kendisini yakalamak üzere yapacağı operasyonu önceden haber alarak İzmir’den Erzurum’a kaçtı.

1980 Aralık ayında tayinini Çanakkale’ye yaptıran Gülen, 1981 Şubatı’nda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nden 20 gün rapor aldı ve aynı yü Çanakkale merkez vaizliği görevinden istifa ederek, “Hizmet, Vakfı” mütevelli heyetinde görevlendirildi.

Burdur’da yakalandı

Ama tüm bunlar olurken ismi, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından 7 Şubat 1985 tarihinde yayınlanan aranan şahıslar listesinden yer alıyordu. Ve bu tarihlerde artık Gülen ismi Said-i Nursi’yle birlikte anılıyor, Polis Koleji ve Polis Akademisi başta olmak üzere yatılı okul öğrencileri arasında örgütlenme ve sempatizan toplama çabalan yoğun bir şekilde sürüyordu.

Gülen, 1986 yılında Burdur’da yakalandı. Gözaltındayken yandaşları devreye girdi. Önce bölge ve tamdık milletvekillerine ulaşıldı. İktidarda ANAP vardı. Turgut Özal başbakandı. Üst düzeyde yapılan girişimlerin de etkisiyle Fethullah Gülen kurtulmuştu.

Gülen rahatlamıştı. Birkaç yıl sessiz durduktan sonra 1989 Mart ayında vaizlik için başvurdu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından resmi vaizlik belgesi verilerek İstanbul İl Müftülüğünün belirlediği camilerde vaaz vermesine izin verildi. Bu iznin de arkasında yine devletin üst yönetiminde olan bazı “yakınlarının” parmağı vardı.

Gülen ya takipsizlik, ya af ya da karar ertelemesiyle defalarca sanık konumundan mahkûm konumuna geçmekten kurtulmuş, işini yürütmek için devletin en üst kademelerine ulaşabilmişti. Son olarak DGM’deki yargılanmasında da afla kurtulmuştu...

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir