Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Raporda, Emniyet’te Operasyon İsteniyor

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 14

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Raporda, Emniyet’te Operasyon İsteniyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 15:57

Raporda, Emniyet’te operasyon isteniyor

Hükümetin yetkili ağızlarından ülkeye gelebileceği söylenmesine karşın, mahkemenin sınır olarak belirlediği beş yıl suç işlememe süresini doldurmadan dönmek istemediği anlaşılan Fethullah Gülen’in Türkiye’den ayrılış öyküsü ilginç.

DGM dosyasına giren ve suçlamalara kanıt olarak gösterilen belgelerin hazırlanıp işleme konulması ve aynı günlerde askerin öfkesini kabartan gelişmelerin yaşanmasıyla Fethullah Gülen yurtdışına gitti.

Onu zorlayan olaylardan başlıcası, hakkında hazırlanan en önemli belgelerden biri olan Emniyet Teşkilatı’ndaki Fethullahçı yapılanmayla ilgili araştırmaydı. O çalışmayı yapanlar da “telekulakçı” diye damgalanıp, devletten “aforoz” edildi...

Gülen ve yandaşları, ABD’ye “tedavi’ amaçlı gidiş” deseler de, bu durum cemaat içinde “hicret” diye niteleniyor.

Ama bu hicreti zorunlu kılan gelişmeler var.

Ve tarihler de çok önemli...

21 Nisan 1999 tarihi Fethullah Gülen’in yaşamında önemli bir yer tutuyor. Çünkü, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve DGM Cumhuriyet Başsavcılığına iletilen Fethullah Gülen grubu ile ilgili rapor, 21 Nisan 1999 tarihini taşıyor.

Aydınlık dergisinin 10 Ocak 1999 tarihli sayısında “Fethullah Emniyeti Ele Geçirdi” başlıklı bir haber yayımlanmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen 4 Şubat 1999 tarihli görevlendirme yazısında, dergide yer alan iddiaların araştırılması istendi. Bir gün soma, yani 5 Şubat 1999 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş

Kurulu Başkanlığı da bir görevlendirme yazısı gönderdi.

İstihbarat Dairesi tarafından 10 Şubat 1999 tarihinde gönderilen ayrı bir görevlendirme yazısında “Fethullahçılar Listesi” gönderildi, Emniyet’teki örgütlenmesinin deşifre edilmesi yönünde soruşturma yürütülmesi istendi. Bu yazı üzerine dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak, İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman çalışmayı başlattı.

18 Şubat 1999’da Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazılarda “Fethullahçılığın Analiz ve Örgütlenme Modeli” anlatılıyor, bu gruba yönelik planlı bir operasyon başlatılması öneriliyordu.
12 Mart 1999 tarihinde İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda hakkında iddia bulunan Emniyet mensuplarının, Fethullah Gülen grubuyla bağlantılan konusundaki çalışmalara yön verme ve destek niteliğinde yazı ulaştırıldı. Bu yazıda planlı istihbarat operasyon isteği ret edilmesine karşın; mevcut yöntemle çalışmanın sürdürülmesi istendi.
15 Mart’ta İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın, Fethullah Gülen grubundan ayrıldığı öne sürülen Eyüp Kayar’ın bir televizyon programında yaptığı açıklamaların dikkate alınmadan raporun hazırlandığı yolunda eleştirisi oldu.

18 Mart 1999’da Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı Fethullahçılık’la ilgili raporun birinci bölümü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Teftiş Kurulu’na gönderildi. Bu raporda, Fethullah Gülen grubunun Emniyet içindeki örgütlenmesine dikkat çekiliyor, operasyon önerisinde bulunuluyordu.

Bu raporun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ulaştığından, Emniyet içinde Fethullah Gülen grubuna yakın duranların da haberi oldu. Fethullah Gülen, bu raporun verilmesinden üç gün sonra tedavi görmek amacıyla yurtdışına gitti. 21 Mart 1999 tarihinden bu yana ABD’de bulunan Fethullah Gülen’in, yurtdışında bulunduğu dönemde ortaya çıkan kasetleri de kamuoyunu sarstı. Bu kasetlerin ortaya çıkabileceği istihbaratını da edinmiş olabileceği ve bu nedenle “Hicret” karan aldığı da ileri sürülüyor...
16 Nisan 1999 tarihinde ikinci rapor ve isim listesi İstihbarat Daire Başkanlığı ile Teftiş Kurulu’na gönderildi.

21 Nisan 1999’da ise mevcut bilgiler Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne iletildi.

23 Nisan 1999 tarihi önemli. Af yasasının sınırlandığı tarihtir bu.

5 Mayıs 1999’da da ise tüm çalışmalar, toplu olarak Teftiş Kurulu’na gönderildi.

Resim
Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral raporunun ilk sayfasında bu yapılanmaya “Işık Tarikatı” adını veriyor, sınıf ve devre imamlarının çalışmalarını anlatıyordu.

Ve takvimler 8 Haziran 1999’u gösterdiğinde, Fethullahçılık ve polis içindeki örgütlenme ağıyla ilgili çalışma yapan bu ekibin hemen tümü görevlerinden uzaklaştırılıp, açığa alınmıştı...

TSK’ya ağ atma çabalan deşifre oldu

Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından 21 Nisan 1999’da Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen “gizli” kayıtlı raporda, Fethullah Gülen grubu hakkında bilinmeyen çok şey yer aldı. DGM, Gülen hakkında soruşturma başlattı. İşte ABD’de alınan ifadesi de bu başlatılan tahkikatın geldiği son aşama oldu.

Resim
Emniyet içindeki yapılanma konusunda araştırma yapıldığı öğrenilince evler boşaltıldı, okulda örgütlenmeye hız verildi.

Fethullah Gülen’in istihbaratı çalışmış, belki de gözaltına alınmasına ramak kala, soluğu yurtdışında almıştı. Zaten, İzmir’de, Işık Evleri’nde askeri öğrencilerin yakalanmasıyla Genelkurmay da öfke içinde Gülen’in peşine düşmüştü.
13 Mart 1999 tarihinde İzmir ili Gürçeşme ve Konak semtlerinde bulunan Fethullahçı grup mensuplarına ait evlere (Işık Evleri) gittikleri belirlenen Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri hakkında bir operasyon gerçekleştirildi. Beş askeri lise öğrencisi gözaltına alındı, haklarında askeri yetkililerce işlem yapılmaya başlandı.

O günler Fethullah Gülen için çanların çaldığı günlerdi. 12 Mart’ta Ankara Emniyeti Fethullahçılık raporunun birinci bölümünü üst makamına teslim etmiş, bir gün sonra askeri öğrenciler Işık Evleri’nde ayinde basılmıştı.

Resim
Cevdet Saral’in raporunda, okul imamlarının Fethullah Gülen’i “mehdi” olarak gördükleri belirtiliyor. Bu rapordan birkaç gün sonra Saral da görevinden alındı.

Maltepe Askeri Lisesi’ne sızma çalışmalarıyla ilgili soruşturma dosyasından alınan bilgiler şöyle:

Fethullah Gülen Örgütü amaçlan karşısında en büyük engel olarak gördüğü Türk Silahlı Kuvvetleri’ne nüfuz etmeye özel bir önem vermektedir.

Özel imkânlar sağlayarak subay-astsubay çocuklarım okul ve dershanelerine kayıt etmeye çalışmakta, askeri liselerdeki öğrencilerle irtibat kurarak Işık Evleri’ndeki toplantılara bu öğrencilerin katılımlarını sağlayarak Risale-i Nur ve Fethullah Gülen’e ait kitapların okutulması ve bantların dinletilmesi faaliyetlerinde bulunmaktadırlar.

Bu cümleden olarak;


- Kuleli Askeri Lisesi 3. sınıf öğrencisi Y.A.’nın 15 Mart 1999 tarihinde alınan ifadesi:

“...Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde okuyan Ömer Ağabey benimle birlikte İhsan, Sait, Murat Y., Mustafa S., Veysel arkadaşımız olmak üzere altı arkadaşımıza ders vermeye başladı. Bize dersi evinde vermekteydi. Ömer ağabey bize ezbere olarak söylediğini zannettiğim Nurculuk konusunda konuşmalara başladı. Ayrıca teypten kaset ile Fethullah Gülen hocanın vaazlarını dinletmeye başladı... Fethullah Gülen’in çok iyi bir insan olduğu, memleketi kötü durumdan kurtaracak bir insan olduğu, Ömer ağabey tarafından açıklanıyordu... Ömer ağabey eve her zaman, Zaman Gazetesi ile geliyordu. Bu gazeteyi okumamızı istiyordu. Said-i Nursi’nin ‘Mektubat, Lemalar’ adlı kitaplarını okudum... Bize eve girdikten sonra ‘şakir’ dediler, (doğrusu Şakirt olmalı) hepimize birer başka ‘ad’ taktılar. Benim adım Enez oldu. Diğer arkadaşlarımın ikinci isimlerini hatırlamıyorum. Mustafa S.’nin adı Numan idi... Bir buluşmamızda Ömer ağabey artık benimle bundan sonra Kadir diye birinin ilgileneceğini ve yakında beni bu şahısla tanıştıracağını söyledi.”

- Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrenci M. Y.mn 14 Mart 1999 tarihli ifadesi:

“... birinci smıf yaz tatilinde daha önceden okuldan tanıdığım üniversite öğrencisi Ömer adındaki şahıs Sultanbeyli’de beni Alpay adında İzmir’de irtibat kurabileceğim diğer bir üniversite öğrencisi ile tanıştırdı... iki haftada bir Alpay’la görüşüyorduk. Bize evde dini kasetler dinletiyordu, dini bir takım kitaplar okutuyordu. Daha sonra da dini içerikli konuşmaları ve Fethullah Gülen’in görüntüleri olan videokasetleri izletiyordu...”

- Maltepe Askeri Lisesi öğrencisi Murat Soysalın 14 Mart 1999 tarihli ifadesi:

“... arkadaşlar Ömer diye birisinin ders verdiğini ve yemek yedirdiğini söylediler. Birlikte o eve gittik... Biz Maltepe Askeri Lisesi’ne girince (Sahabi) mertebesine eriştiğimiz, kurallara uymazsak Allah tarafından cezalandırılacağımızdan bahsettiler... Dershaneden önce zaten evde bize ders veriyorlardı. Videokaset izletiyorlar, Fethullah Gülen ile ilgili teyp kaseti dinlettiriyorlardı, namaz kıldırıyorlardı.”

Asker öfkeliydi. Polis içinde ağın deşifre edilmesi çalışması yazılı/resmi raporlara dayandırılmaya başlanmıştı...

Ve Gülen Amerika’ya gitti.

Kendi gitti ama hem davası sürdü hem de ülkede bıraktığı ağın izleri sarsıntı yaratmaya devam etti.

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir