Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Derslerde “Şer’i Düzenin Batı Hukukundan Çok Daha İyi Olduğu

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 25

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Derslerde “Şer’i Düzenin Batı Hukukundan Çok Daha İyi Olduğu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 16:15

Derslerde “Şer’i düzenin Batı hukukundan çok daha iyi olduğu” anlatılıyordu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, askerlere dönük eleştirilerin yer aldığı TESEV Raporu’nun güvenlikle ilgili bölümünün Polis Akademisi’nin bazı öğretim üyeleri tarafından hazırlandığına dikkat çekiyor, “ilgililerin ilgilenmesini” istiyordu. Büyükanıt’ın açıklamalarından sonra TESEVin raporlarında imzası bulunan beş öğretim üyesi hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda kimseye disiplin cezası verilmediği gibi o raporu yazanlar Polis Akademisi’nde daha üst görevlere getirildi.

Arşivimi karıştırdığımda, Paşanın işaret ettiği o isimlerden bazıları, yıllar önce başlatılan “Fethullahçı kadrolaşma”yla ilgili soruşturma raporlarında, laiklik karşıtı söylemleriyle tanınan belediye başkanının aklanması için düzenlenen bilirkişi raporunda da karşıma çıktı. Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, vakfın raporunda adı geçen öğretim üyeleri için soruşturma başlatırken, kendisi de emeklilik öncesi ABD’ye uzun bir geziye çıkıyordu.

O günlerde hakkında soruşturma açılanlar yükseldikçe yükseliyor, bulundukları birimin tepe görevlerine getiriliyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’na sunulmuş bir belgede Polis Akademisi’nde görevli sekiz öğretim üyesi ile daha önce Akademi’de görev yapan ve o dönem Emniyet Amiri rütbesinde bulunan bir kişinin ismi yazılı.

Ünal Erkan'ın Emniyet Genel Müdürü, Ümit Erdal’ın Polis Akademisi Başkanlığı yaptığı dönemde başlatılan bir soruşturma, o dönemde Polis Akademisi’nin tam anlamıyla bir “irtica yuvası” olduğunu ortaya koyuyordu. işte bu soruşturma raporuna dayanılarak haklarında idari işlem yapılmak üzere Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilen öğretim üyelerinin “suçlandıkları olay”, resmi belgeye şöyle yansımıştı:

Terörle Mücadele Kanunu’nun 1. maddesine muhalefet ederek Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik ve ekonomik düzeni değiştirmek suretiyle Türk Devletinin ve Cumhuriyetinin varlığım tehlikeye düşürmek, görevin yerine getirilmesinde siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, Emniyet mensupları arasında bu yolda ayrım yapıcı tutum ve davranışlarda bulunmak.

Yüksek Disiplin Kurulu Yılmaz Ergun, Necdet Adıbelli, Kamil Tecirlioğlu, Halit Karabulut, Kazım Önder’den oluşuyor. Kurulun kararı şöyle oluyor:

Emniyet mensupları hakkında yukarıda açıklanan suçlamalardan dolayı düzenlenen soruşturma dosyası kurulumuzca incelendi. Adı geçenlerin, Polis Akademisi’nde derslerine girdiği öğrencilere kıyas yapmak suretiyle İslam Hukuku’nun Batı hukukundan üstün olduğunu, şer’i düzenin bugünkü düzenden daha mükemmel olduğunu empoze ettikleri, bu düşünceyi benimseyen öğrenciler ile benimsemeyen öğrenciler arasında ayırım yaptıkları, Nurculuk faaliyetinde bulundukları iddia edilmiş, Türk Ceza Kanununun 163’ncü maddesinin yürürlükten kaldırılmış olması nedeniyle takipsizlik karan verilmiştir. Sanık Emniyet mensupları hakkındaki suçlamalar yürürlüğe giren kanunun 1. maddesiyle affedildiğinden dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilmiştir.

İki saat sonra “görevden alındınız” yazısı geldi

Emniyet’in gelecekteki amirleri, o dönemlerde sınıflardan Atatürk posterlerini, İstiklal marşımızı indirip, “Bizim milli marşımız ezandır. Bırakın istiklal marşını” diyen öğretim öğretim üyelerinin verdiği derslerle şekilleniyordu.

Polis Akademisi bu tür kişilerden temizlenirken, kalanların neler yaptığını, derslerde neler söylediklerini öğrenmek için tüm sınıflara gizli dinleme aygıtları yerleştiriliyordu. O günleri yaşayan bir yetkili, “başka çaremiz kalmamıştı” diyor; Siyasal ve hukuk fakültelerinin dekanlarına gidip, “Makaleler yazmakla olmuyor. Hocalarınız öğrencilerimize ders versin. Yoksa geleceğimize yazık olacak” uyansında bulunuyordu.

Eğitim kurumlarının bazı görevlileri, daha önce çok tehlikeli görevlerde bulunmalarına rağmen silahlarını masanın üstüne koymamışlardı. Ancak Akademi’de silahlanın masalarının üzerine, hem de ağızlarına mermi vererek bırakıyorlardı. Polis Akademisi bu günlere getiriliyordu.

Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, “Yurtdışındaki araştırma görevlilerinin görev sürelerini uzatalım” dedi. Az sonra elinde bir dosyayla bakanın makam odasına giren Polis Akademisi Başkanı Ümit Erdal, “Sayın bakanım tam dört yıl önce Polis Akademisi adına İngiltere’ye 41 kişi gönderilmiş. Bunların nerede olduğunu büyükelçilikler ve öğrenim gördükleri üniversitelerden araştırdık. Çoğunun yerlerini belirleyemedik. Dört yıldır yurtdışında ne yaptıkları belli olmayan bu kişilerin, sürelerinin uzatılması için size bir teklifte bulunamam” dedi.

Bakanın yanında bulunan iki milletvekili sık sık araya giriyor, “Dört yıl okutmuşsunuz, bir yıl daha kalsınlar” diyor, Ümit Erdal, böyle bir uzatma yazısını yazmayacağını belirtip odadan ayrılıyordu.

Akademi’deki odasına gittiğinde, hizmetliye “birkaç tane büyük kutu bulun” dedi. Kutu “Görevden alınabilirim, eşyalarımı toplayacağım” anlamına geliyordu. Bakanın odasından ayrılışının ikinci saati bile dolmamıştı. Gelen “gizli-kişiye özel” damgalı “sarı zarf’ı açtı. Görevinden alındığı ve APK Kurulu uzmanlığına atandığı yazıyordu.

O günlerde Emniyet içindeki Fethullahçı yapılanmada adı geçen isimler, bu kez Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, açıklamalarında gündeme geliyordu. Onlardan birisiyle konuştuğumda “Yazdığımız raporların arkasındayız” diyor, haklarındaki “Fethullahçı” iddialarının kendilerini yıpratmaya dönük tanımlar olduğunu eklerken, bir cemaat liderine de ağır küfürler ediyordu.

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir