Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye Dönüşü Nasıl Olacak?

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 32

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye Dönüşü Nasıl Olacak?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 16:22

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye dönüşü nasıl olacak?

Gülen’in ABD’de dokuz yılı aşkın süredir, hangi hastalık nedeniyle hangi tedavinin uygulandığı belli olmadan; “hastayım tedavi görüyorum” gerekçesiyle sürdürdüğü “güvenli” yaşamında sonun başlangıcına gelinmiş gibi.

ABD, o güne kadar koruyup, kolladığı Gülen’e kapıyı gösterdi.

Ama kapıyı göstermesi için öncelikle Türkiye’de süren yasal sürecin tamamlanmasını bekliyor olacaktı ki, Yargıtay kararından bir gün sonra; ABD’den ayrılması istendi.

24 Haziran 2008 tarihinde Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararın verdi.

Avukattan çok önceden Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 24 Haziran’da nihai karan vereceğini Gülen’e bildirmişlerdi. Gülen ABD yönetimiyle başlayan anlaşmazlıklar nedeniyle zaten sıkıntıdaydı. Yargıtay’dan gelecek haberin biraz olsun moralini düzeltmesini istiyordu. Yıllardır yaptığı lobi çalışmaları, ülkedeki iktidarın kendisine “sıcak” bakması nedeniyle bu kez umutluydu. Avukatlarından müjdeli bir haber vermelerini istedi.

Mahkeme heyeti toplandı. Verilecek kararın yalnızca Gülen’i ilgilendirmediğini biliyorlardı. Yasalara, içtihatlara baktılar. Ve Sonuçta Gülen’i mutlu eden karar çıktı. Kuşkusuz yüksek yargıçlar Gülen’i düşündükleri için bu karan vermediler. Yasalar böyle diyordu. Laik devlet yapısını değiştirmek ve yasadışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla yargılanan Gülen’in beraati onandı.

Yargıtay’ın bu kararının ardından Gülen’in Türkiye’ye dönüşü için herhangi bir engel kalmadı. Daha karar açıklanır açıklanmaz, yorumlar başladı. Kendisine yakın isimlerden “sorun çıkacak diye düşünürse dönmez” yorumlan geldi. Zaten Gülen de ilk açıklamasında, “Dönersem kendim gibi dönerim, Humeyni gibi dönmem” diyerek, ılımlı bir yaklaşım içine girmişti. Yıllardır ülkesinden uzaktı. Bir gün hapis yatmak ölüm gibi geldiği için; ceza alacağı korkusuyla gönüllü sürgünü, kimilerine göre “hicret”i tercih etmişti. Şimdi yeni bir gerginliğe neden yoktu.

Fırsatını kollamak, zamanı sakince değerlendirme, uygun iklimin oluşması için Ankara’nın karan içine sindirmesini beklemek ve biraz da TSK’nın tavrını ölçmek için beklemeye niyetliydi. Nasıl olsa ABD’de dokuz yıldır bir düzen kurulmuş, bir yaşam alışkanlığı oluşmuştu. Bir süre daha beklemekten ne zarar gelirdi ki?

Tabii, Gülen’in elinde güçlü yayın kuruluşları ve çok sayıda hukukçu var. Fethullah Gülen’in avukatı Orhan Erdemli, bazı çevrelerin beraat kararını hazmedemediğini ve onur kinci iddialarla yeni bir karalama kampanyası başlattığını açıklıyor, “Hukuka, adaletin tecellisine, insan haklarına saygı duymadıkları anlaşılan bazı çevreler beraat kararını hazmedememiş ve insan haklarına aykırı bu onur kinci iddialarla yeni bir karalama kampanyası başlatmışlardır” diyordu.

“Gülen dönüyor mu?” sorusuna Gülen ne diyor?

Fethullah Gülen hakkındaki beraat kararından sonra onun döneceği iddiaları gündemden düşmüyordu. Avukat Orhan Erdemli hemen her yazıya cevap yetiştirmeye çalışıyor, haberlerde yer alan “Gülen, hakkında dava açılmasından sonra Amerika’ya gitti” iddiasının yalan olduğunu kaydediyordu. Haklıydı, çünkü Gülen, hakkında dava açılmadan yaklaşık bir buçuk yıl önce Amerika’ya gitmişti. Ancak, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün kendisiyle ilgili dosyayı DGM’ye göndermesinden üç gün sonra yurtdışına çıktığını da tekrar anımsatalım.

Ülke gündemini sarsan birçok olayda Fethullah Gülen’in parmağı olduğu öne sürülüyor, internet sitelerine düşen bazı ses kayıtlan ve Ergenekon operasyonu kapsamındaki tutuklamalara kadar birçok olayla ilişkilendiriliyordu. Avukat Erdemli ise şunları söylüyordu:

“Söz konusu iddialar bütünüyle gerçek dışı olduğu gibi, yargısız infaz niteliğindeki bu yayınlar açıkça evrensel hukuk kurallarına aykırıdır. Daha önce de bu tür iddialar yayınlandığında Sayın Fetullah Gülen, o tarihte bazı komutanlar hakkında yayınlanan bir takım iddiaları katiyen tasvip etmediğini, çok çirkin, pek kaba ve edepsizce davranışlar olarak kabul ettiğini, yapılan saldırılan çok alçaltıcı, onur kinci bulduğunu bizzat açıklamıştır. Buna rağmen, bu tür iddiaların sürdürülmesini iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değildir.”

Yazar Oral Çalışlar’ın Fethullah Gülen’le ilgili bir yazısını da Avukat Orhan Erdemli şöyle kullanıyordu:

“Bazı haberlerde ‘Fethullahçı Gladyo’ gibi yaftaların, çetelere karşı yürütülen soruşturmalarda hedef saptırmaya ve yargıyı etkilemeye yönelik hayali iddialar olduğu açıktır. Nitekim, gazeteci-yazar Oral Çalışlar 26 Kasım 2005 tarihli yazısında, dönemin Genelkurmay Başkanına yönelik benzer iddiaları değerlendirirken ‘Fethullahçı suçlaması, birisine kızıldığı an ilk yapılması gereken kara çalmalardan birisi haline gelmiştir’ demiştir.”

“Fethullah Gülen gelirse ortalık karışır mı”, “Fethullah Gülen tepkileri ölçüyor”, “Humeyni gibi karşılanacak” şeklindeki yorumlan ise avukatı “Tamamen polemik amaçlı” buluyor, kamuoyunun bu tür yayınlara itibar etmemesini öneriyordu.

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir