Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Silah Operasyonu İçin Gidildi, Hizbullah Ortaya Çıkarıldı

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 35

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Silah Operasyonu İçin Gidildi, Hizbullah Ortaya Çıkarıldı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 16:24

Silah operasyonu için gidildi, Hizbullah ortaya çıkarıldı

Terör olaylarının en yaygın olduğu dönemde Ramazan Er, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevini yürütüyordu. Gecesi gündüzü yoktu.

Emniyet Müdürlüğü’ne bir ihbar telefonu geldi. Verilen adreste çok sayıda uzun namlulu silah bulunduğu, eve girip çıkanların fazla olduğu belirtiliyordu. Emniyet, bu ihbarı önemsedi. Kaçakçılık Şubesi, “kaçak silah” bulacağı umuduyla sabaha karşı evi bastı. Evde sekiz adet Kalaşnikof silah, çok sayıda da mermi bulundu.

Polis memurlarından birisi, yan odadaki kitapları karıştırmaya başladı. Farsça kitapların yanı sıra dini içerikli pek çok kitap vardı. “Amirim burada bir şeyler var” dediğinde, Emniyet Amiri gelip kitaplara baktı. “İnce arama yapın” talimatını verdiğinde evden yemden arama başladı.

Iran-Irak savaşı sırasında, militanları başlarına sloganlar yazılmış yeşil bantlar takan Iran-Hizbullah örgütünün adı sıkça duyulur olmuştu. Türkiye’den İran’a bazı gençlerin gittiği, orada Hizbullah militanı olarak yetiştirildiği duyuluyordu. Ancak, bunlar “istihbari bilgi”nin ötesine geçmemişti.

Süryani vatandaşımız Mihail Bayro öldürülmüştü. PKK’nın Süryanilere o dönem herhangi bir sorunu yoktu. Sonra benzer yöntemle işlenen cinayetler arka arkaya gelmeye başladı. Bu cinayetler faili meçhul kalıyordu. Devlet, tüm ağırlığı PKK’yla mücadeleye vermişti. Cinayetler, kafaya sıkılan tek kurşunla gerçekleştiriliyordu. Eylemde kullanılan tabancaların markası ise hep “Takarof” ya da “Makarof” oluyordu.

Arama yapılırken, polis, karyolanın altında bir poşet buldu. Poşette İran’da Hizbullahçıların taktığı kafa bantları ve maskeler bulunuyordu. Kaçakçılık Şubesi polisleri olayın “silah kaçakçılığından farklı boyutta olduğunu anlamışlardı.

Yakalanan yedi kişi Diyarbakır’a götürüldü. Emniyet Müdürü Ramazan Er, önemli bir örgütle karşı karşıya olduğunu anlamıştı. Onlar da polisi zorlamadılar. “Biz Hizbullahçıyız. İran’da eğitimler aldık” diyorlardı. Araştırma ve sorgular derinleştirildikçe, bazı eylemlerin bu grup tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmıştı...

O günden sonra Hizbullahçılara dönük operasyonlar hız kazandı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği 36 operasyonda, 300’ün üzerinde Hizbullahçı yakalandı. Güneydoğu’da PKK- Hizbullah mücadelesi uzun süre devam etti ama sonra Hizbullah ve PKK arasında “ateşkes” ilan edildi. PKK’nın başı Abdullah Öcalan, İmralı Adası’nda Cumhuriyet Savcılarına verdiği ifadede, “İran, bize yardımda bulunmanın karşılığında Hizbullah’a karşı herhangi bir eylem yapmamamızı istemişti” diyordu.

Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra yaş haddinden (Emniyet müdürleri 60 yaşında emekliye ayrılıyor) emekliye ayrılan Ramazan Er, “Silah operasyonu diye başladığımız operasyonla Türkiye’de Hizbullah örgütünü ortaya çıkartmıştık” diyor.

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir