Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İşte Emniyet’in Gülen’in Beraatinde Etkili Olan Yazısı

Okyanus Ötesinde Hristiyan Bir Vaiz - Bölüm 36

Burada Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

İşte Emniyet’in Gülen’in Beraatinde Etkili Olan Yazısı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 16:25

İşte Emniyet’in Gülen’in beraatinde etkili olan yazısı

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava devam ederken, Fethullah Gülen’in avukatlarından Abdülkadir Aksoy, 24 Şubat 2006 tarihinde “Bilgi Edinme Yasası” çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bir dilekçe verdi. O dilekçede avukat değişik sorular yöneltiyor, bunların cevaplandırılmasını istiyordu.

Sıkıntılı bir durumdu. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er, Terörle Mücadele, istihbarat, Güvenlik Daire Balkanlarını odası çağırdı. Gülen hakkındaki sorulara nasıl cevap vereceklerini tartıştılar. Yasaya göre cevap vermeleri gerekiyordu.

Mahkeme daha önce Fethullah Gülen hakkında ceza erteleme karan vermişti. Yargıtay kararından sonra dosya 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeydi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er, Gülen’le ilgili mahkeme dosyasında yer alan bilgilerin de dikkate alınarak yazı yazılmasını uygun buldu, işte, Ramazan Er’in yazdığı bu yazı için “Fethullah Gülen’in beraat etmesinde bu raporun önemi büyük” yorumlan yapıldı.

İşte, Emniyet Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er imzasıyla Gülen’in avukatının yönelttiği sorulara verilen cevap:

Fişleme yok: Genel müdürlüğümüzce yapılan işlemler, başta Türkiye Cumhuriyeti Anayasası olmak üzere diğer mer’i mevzuata uygun olarak yerine getirilmektedir. Bu itibarla, Fethullah Gülen ile kendisiyle ilişkilendirilen gerçek ve tüzel kişiler hakkında fişleme mahiyetinde bilgi bulunmamaktadır.

Suç kaydı yok: Anayasamızın 38. maddesine göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamamaktadır. Anayasamızın bu hükmü doğrultusunda genel müdürlüğümüzün kayıtlarına göre

Resim
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er imzasını taşıyan bu belgenin avukatlara verilmesinden sonra Fethullah Gülen’in Türkiye’ye dönüş yolu açıldı.

Bakalım, Gülen’in dönüşü nasıl olacak?

Fethullah Gülen ile ilgili kesinleşmiş bir mahkeme karan olmadığından hakkında herhangi bir suç kaydı da bulunmamaktadır.

Misyonerlik faaliyeti yok: Fethullah Gülen ve kendisiyle birlikte hareket eden kişi ve kuruluşlar tarafından organize edilen hoşgörü, dinlerarası diyalog ve toplumsal banş gibi faaliyetlerin yürürlükteki mevzuatımıza aykırı bir yönü bulunmadığı gibi bu faaliyetler misyonerlik faaliyet olarak da değerlendirilmemektedir. Bu anlamda sözü edilen faaliyetlerin misyonerlik faaliyeti olduğuna dair Genel Müdürlüğümüz kayıtlarında herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır.

Bağlantıları yok: Ülkemizde bulunan bütün tüzel kişiler, ilgili mevzuat hükümlerine göre titizlikle denetlenmektedir. Kayıtlarımızın incelenmesi neticesinde; Fethullah Gülen’in Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Onursal Başkanlığı dışında her hangi bir tüzel kişi ile irtibatı tespit edilememiştir. Bu vakfın yasadışı bir faaliyetine de rastlanılmamıştır. Ayrıca söz konusu vakfın dinlerarası diyalog, hoşgörü ve toplumsal barış gibi ulusal ve uluslararası düzeyde
çeşitli faaliyetlerde bulunduğu şeklinde kayıtlarımızda bazı bilgiler bulunmaktadır.

Dinci örgütlerin hedefi: İlgili kayıtlı yazımızda belirtildiği gibi, teröre karşı en açık ve sert tepki vermesi ve dinlerarası diyalog, hoşgörü gibi çalışmalar nedeniyle; Fethullah Gülen, radikal bazı gruplarca eleştirilmekte ve bu kapsamda El Kaide, Hizbullah, İBDA-C gibi dini motifli terör örgütlerinin ölümle de tehdit edilmek suretiyle hedefi olmuştur. Bu konuda söz konusu örgütlerin yayın organlarında yer alan yazılar ile operasyonlarda ele geçirilen dokümanlar mevcuttur. Dini motifli terör örgütlerinin hedefi olması nedeniyle 1996-1999 yıllarında İstanbul II Koruma Komisyonunca alman kararlar gereği Fethullah Gülen’e yakın koruma tahsis edilmiş ve bu kararlar İçişleri Bakanının onayıyla da kesinleşmiştir.

Terör örgütü değil: Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararıyla, Gülen grubu hakkında Terörle Mücadele Kanununun l’nci maddesi kapsamında; bir örgüt olduğu belirlenemediği gibi, dosya sanıklarının da cebir, şiddet kullanarak terör yöntemlerine başvurmak sureti ile Anayasal düzeni değiştirmek amacım gerçekleştirmek için bir araya geldikleri ve eylemde bulundukları belirlenemediğinden, yani terör örgütü oluşturdukları anlaşılmadığından kamu davası açılmasına yer olmadığına hükmedilmiştir. Bu çerçevede Fethullah Gülen’in terörü reddettiği, cebir ve şiddeti bir yöntem olarak kullanmaya karşı çıktığı ve benimsemediği, herhangi bir terör örgütüyle irtibatı veya terörist faaliyetleri yönlendirme girişiminin bulunmadığı tespit edilmiştir.

Bilgi-Belge yok:
Fethullah Gülen’in üyesi olduğu veya olmadığı halde kendisiyle ilişkilendirilen vakıf, demek, eğitim kurumlan ve sair kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerin Terörle Mücadele Kanunu’nun 1’nci madde kapsamında bir örgüt olmadıkları, cebir ve şiddet kullanarak terör yöntemlerine başvurmak suretiyle Anayasal düzeni değiştirmek amacını gerçekleştirmek için bir araya geldiklerine ve eylemde bulunduklarına dair bir bilgi ve belgeye rastlanılmadığından, sözü edilen kişi ve kuruluşlar Terörle Mücadele Kanunu kapsamında değerlendirilmemektedir.

Gülen’in avukatları bu yazıyı notere götürüp “aslı gibidir” diye onaylattı. Dava günü avukat 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bu yazıyı sundu. Gülen için karar da gecikmedi. 21 Mart 1999 tarihinde Amerika’ya giden Gülen’in dönüşü için bir engel kalmamıştı...

Kaynakça
Kitap: Okyanus Ötesindeki Vaiz
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Amerika'da Yaşayan Hristiyan İmam

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir